feed-image
یکشنبه, 11 خرداد 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

مصاحبه مدیر نمایندگی استان زنجان با خبرگزاری فارس

 علی بهرامی مدیر نمایندگی استان زنجان به منظور تبیین و شناساندن اهداف بنیاد تعاون با خبرگزاری فارس مصاحبه و گزارشی از عملکرد یکسال گذشته نمایندگی در جهت ایجاد اشتغال پایدار مددجویان ارائه داد .

 

 

علی بهرامی مدیر بنیاد تعاون زندانیان استان زنجان در مصاحبه با خبرگزاری فارس اظهار داشت :۷۰ درصد زندانیان زنجانی زیر پوشش برنامه‌های حرفه‌آموزی هستند .

 

 

 

 

وی با بیان اینکه اقدامات اصلاحی و تربیتی زندان ها در راستا فعالیت‌های متعددی از جمله ورزش همگانی ، فعالیت‌های فرهنگی ، دینی و عقیدتی ، آموزش سوادآموزی و ... انجام می‌شود، تصریح کرد: در بخش های مختلف اقدامات مربوط به حرفه‌آموزی و ایجاد مهارت زندانیان انجام می‌شود و بنیاد تعاون زندانیان نیز در همین بخش فعالیت دارد.

 

مدیر بنیاد تعاون  استان زنجان تاریخچه‌ای از فعالیت بنیاد تعاون زندانیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ارائه کرد و افزود : این بنیاد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برای انجام فعالیت‌های اشتغالزایی در ندامتگاه در سال ۱۳۲۶ به نام کارخانجات ندامتگاه آغاز به کار کرد.

 

وی اضافه کرد : این بنیاد زیر نظر فرمانده شهربانی کل کشور فعالیت کرد.

 

مدیر بنیاد تعاون استان زنجان با اشاره به اینکه این فعالیت‌ها تا قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به صورت موردی انجام  می‌شده است ، خاطرنشان کرد : پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، بنیاد تعاون زیر نظر شورای عالی قضایی و سپس به صورت مستقیم زیر نظر رئیس قوه قضائیه در حال انجام  وظیفه در راستای مواد اساسنامه از جمله کمک به مددجویان بی‌بضاعت و خانواده آن ها ، کمک به آزادی محکومان غیرمالی ، ایجاد موسسات صنعتی ، کشاورزی و خدماتی در راستای رسالت اشتغال‌زایی است.

 

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۷۳ نیز این بنیاد با تغییر نام به عنوان بنیاد تعاون و صنایع زندانیان فعالیت‌های خود را اجرایی کرد ، ادامه داد : به لحاظ ساختاری این بنیاد مجمع عمومی دارد که رئیس قوه در راس آن است و هیأت مدیره نیز همچون شرکت‌های دیگر فعالیت دارد.

 

بهرامی با بیان اینکه بنیاد تعاون زندانیان در استان‌ها یک یا دو نمایندگی دارد افزود : فعالیت‌های بنیاد در سه بخش به مرحله اجرا می‌رسد.

 

وی نخستین بخش فعالیت بنیاد را مبحث کشاورزی اعلام کرد و گفت: در این راستا زندانیان زنجانی در زمینی که در شهرستان سلطانیه واقع شده است، فعالیت‌های کشاورزی انجام می‌دهند.

 

علی بهرامی کاشت گندم دیم ، باغداری ، تولید سیب درختی و علوفه ، پرروش ماهی قزل‌آلا ، بوقلمون و دام سبک از نوع نژاد افشار را از فعالیت‌های زندانیان در این زمین برشمرد و اضافه کرد : طبق آمار ۱۱۰ زندانی استان در این زمین مشغول هستند.

 

وی ادامه داد : علاوه بر فعالیت زندانیان در این زمینه بحث انتقال تجربه و حرفه‌آموزی نیز انجام می‌شود یعنی زندانیانی که به بخش کشاورزی علاقه دارند نیز در این بخش مشغول بوده و کارهای مربوطه را آموزش می‎بینند.

 

بهرامی با اشاره به فعالیت کشاورزی در اطراف شهرستان ابهر و همچنین شهرستان زنجان تصریح کرد: در این منطقه نیز بحث کاشت گندم انجام می‌شود.

 


فعالیت‌های کارگاهی بنیاد تعاون زندانیان

 

مدیر بنیاد تعاون استان زنجان بخش دوم فعالیت‌های بنیاد تعاون را بخش کارگاهی و تولیدی اعلام کرد و گفت : بر این اساس در زندان‌های استان کارگاه‌های مختلف برای زندانیانی که شرایط اشتغال به کار در محیط بیرون را ندارند ، ایجاد شده است.

 

وی اظهار کرد: در این کارگاه‌ها فعالیت هایی از جمله تولید کفش ، فرش‌بافی و جوشکاری انجام می‌شود.

 

علی بهرامی با بیان اینکه ۳۰ نفر از زندانیان در کارگاه‌های اعلام شده فعالیت دارند ، اضافه کرد : این زندانیان در بخش خیاطی از جمله تولید لباس کار ، مانتو و شلوار فعالیت دارند.

 

وی با اشاره به ایجاد کارگاه قالی‌بافی برای زندانیان ادامه داد : در این کارگاه نیز قالی سنتی براساس نیاز بازار که از نوع قالی افشار است ، بافته می‌شود.

 

مدیر نمایندگی استان زنجان به انجام فعالیت کفاشی اشاره کرد و گفت: طی قرارداد با تولید کنندگان بخشی از فعالیت‌های تولیدی در بخش دوخت کفش با همراهی کارخانجات بخش خصوصی انجام می‌شود.

 

علی بهرامی با بیان اینکه هم‌اکنون ۶۵ نفر در بخش کارگاهی مشغول به فعالیت هستند ، اظهار کرد : از دیگر مواردی که در داخل زندان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده ، اشتغال نشسته است.

 

وی در تعریف اشتغال نشسته تصریح کرد : یکسری از صنایع دستی سنتی در قالب فعالیت‌هایی مثل بافتنی از جمله صنایعی هستند که می‌توان آنها را در داخل بند نیز تولید کرد ، از همین رو بنا به ذوق و سلیقه زندانیان این کار انجام می‌شود.

 

بهرامی با اشاره به نحوه ایجاد اشتغال نشسته خاطرنشان کرد : با تامین مواد اولیه این کار انجام می‌شود و طبق آمار در این بخش ۲۵۰ نفر مشغول به فعالیت شده‌اند.

 

وی با اشاره به کارگاه صنایع چوبی اعلام کرد : در این کارگاه محصولات مختلف چوبی از جمله مبلمان ، MDF خانگی و ... با توجه به امکانات و نیاز بازار تولید و عرضه می‌شود.

 

مدیر نمایندگی استان زنجان تولید تیرچه و راه‌اندازی کارگاه مرکزی صنایع فلزی را از دیگر اقدامات بنیاد تعاون استان در اشتغالزایی برای زندانیان برشمرد و گفت : در این کارگاه‌ها نیز محصولات براساس نیاز بازار تولید می‌شود.

 

 

فعالیت‌های توزیعی بنیاد تعاون زندانیان

 

علی بهرامی سومین بخش فعالیت بنیاد تعاون استان زنجان در اشتغالزایی برای زندانیان را توزیع و پوشاک عنوان کرد و افزود: در این راستا نیز فروشگاه‌های عرضه محصولات دایر شده است که بحث تأمین مایحتاج زندانیان را انجام می‌دهد.

 

وی با بیان اینکه شعبه مرکزی این فروشگاه‌ها خردادماه سال قبل راه‌اندازی شده است ، اضافه کرد : این فروشگاه‌ها در مناطق مختلف شهر براساس نیاز بازار محصولات مختلفی را عرضه می‌کنند، ضمن اینکه خرید از این فروشگاه‌ها برای عموم آزاد است.

 

مدیر نمایندگی استان زنجان تعداد فروشگاه‌های استان را ۶ باب اعلام کرد و ادامه داد : همچنین چهار واحد عرضه نیز برای تأمین مایحتاج زندانیان فعالیت دارند .

 

این مسئول با اشاره به اینکه در بخش اشتغالزایی برای خانم‌ها نیز بنیاد تعاون به صورت ویژه وارد عمل شده است ، عنوان کرد : تنها سه درصد از زندانیان زنجانی را زنان تشکیل می‌دهند ، اما برای همین تعداد نیز مشاغل مختلفی از جمله خیاطی ، صنایع دستی ، قالی‌بافی و صنایع مورد پسند بازار ایجاد شده است.

 

بهرامی انجام طرح بافتنی در زندان را از دیگر خدمات ارائه شده به زندانیان زن اعلام کرد و افزود : این امر نیز به صورت گسترده با همکاری کارآفرینان خانم انجام می‌شود و پس از تولید زمانی که میزان مصرف خود زندان‌ها تامین شد ، ما بقی اقلام به بازار عرضه می‌شود.

 

وی همچنین از انجام صنایع بسته‌بندی در داخل بند نسوان خبر داد و تصریح کرد : این امر نیز یکی از اقدامات جدیدی است که بنیاد تعاون در قبال زندانیان زن انجام می‌دهد.

 

این مسئول با بیان اینکه همه زندانیان مشغول به کار از حقوق ماهانه برخوردارند، اضافه کرد: پرداخت دستمزد نیز کمک به زندانی و خانواده او است.

 

علی بهرامی با اشاره به تبعات مثبت ایجاد اشتغال برای زندانیان اظهار کرد : طبق آمار بازگشت به جرم زندانیانی که شغل برای آنها ایجاد شده سه درصد و زندانیانی که شغل ندارند ، ۲۰ درصد است.

 

 

۷۰ درصد زندانیان زیرپوشش برنامه‌های حرفه‌آموزی هستند

 

علی بهرامی با بیان اینکه بنیاد تعاون زندانیان برای ۱۵ تا ۲۰ درصد زندانیان که در داخل زندان هستند شغل ایجاد کرده است ، افزود: در بحث فعالیت‌های حرفه‌آموزی نیز فعالیت‌ها گسترده است و نزدیک به ۶۵ تا ۷۰ درصد زندانیان تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

 

مدیر نمایندگی استان زنجان با تقدیر از فعالیت‌ها و همکاری‌های سازمان فنی و حرفه‌ای استان زنجان در ارائه آموزش‌های لازم به زندانیان خاطرنشان کرد : همکاری تنگاتنگ این اداره‌کل موجب حصول توفیقات بسیاری در این بخش شده است که امیدواریم با توجه به هماهنگی‌های انجام شده این نیروهای آموزش دیده پشتوانه فعالیت‌های اشتغالزایی باشند.

 

وی با تاکید بر پرهیز از انجام امور به صورت بخشی‌نگری افزود : در این زمینه برخی از ارگان‌ها از جمله بهزیستی استان همکاری مطلوبی با بنیاد تعاون دارد.

 

 

عدم اختصاص تسهیلات بانکی برای اشتغالزایی زندانیان

 

مدیر بنیاد تعاون استان زنجان در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به عدم همکاری بانک‌ها در ارائه تسهیلات جهت ایجاد شغل برای این گروه افزود : همه فعالیت‌های انجام شده در بحث اشتغالزایی زندانیان از محل منابع بنیاد و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد ، تامین شده است.

 

وی ادامه داد : الان نزدیک به چند سال است که در قانون بودجه ، تسهیلات برای بنیاد تعاون زندانیان تصویب می‌شود تا برای توسعه اشتغال زندانیان به کار گرفته شود ، اما عدم همکاری بانک‌ها موجب شده که این امر تحقق پیدا نکند.

 

بهرامی اضافه کرد : اگر حتی یکسال از این بودجه ابلاغی اختصاص پیدا می‌کرد ، جهشی در امر اشتغالزایی برای زندانیان ایجاد می‌شد ، که تاکنون این امر محقق نشده است.

 

وی با بیان اینکه مشکل مربوط به عدم همکاری بانک‎ها کشوری بوده و در همه استان‌ها وضعیت به این شکل است ، تصریح کرد : با وجود اینکه دولت با اعلام به بانک مرکزی بودجه مربوطه را ابلاغ کرده است ، هیچگونه همکاری از سوی بانک‌ها صورت نمی‌گیرد.

 


نداشتن شغل و مهارت یکی از عوامل افزایش بزه است

 


بهرامی یکی از عوامل افزایش بزه را اعتماد به نفس ضعیف و نداشتن مهارت کافی عنوان کرد و گفت : وقتی شخصی مهارتی نداشته باشد و از طرفی نبود اعتماد به نفس و فرصت اشتغال ، ناخودآگاه به سراغ ارتکاب جرم و بزه می‌رود و این بخش ناهنجار جامعه است ؛ اداره‌کل زندان‌ها با این قشر سروکار دارد و همه تلاش بنیاد تعاون زندانیان ایجاد مهارت در این قشر و بازگشت سعادتمندانه آنها به جامعه است.

 

مدیر نمایندگی استان زنجان با تأکید بر فرهنگ‌سازی برای تغییر نگرش به زندانیان و خانواده آنها تصریح کرد : برخی از زندانیان برای جرایم غیرعمد در زندان هستند لذا باید تغییر نگرش ایجاد شود که مردم یک زندانی که به دلیل نفقه در داخل زندان است را با کسی که مجرم و قاتل است ، یکسان فرض نکنند و برخورد یکسان با آنها نداشته باشند.

 

وی با هشدار در زمینه اینکه دیدگاه‌های منفی جامعه موجب سرخوردگی فرد شده و وی به لحاظ اجتماعی منزلت و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد ، افزود : همین امر ناخودآگاه زمینه ایجاد بزه را در فرد افزایش می‌دهد.

 

 

جامعه دیدگاه مناسبی نسبت به خانواده‌های زندانی ندارد

 


بهرامی با اظهار تأسف از دیدگاه‌هایی که در جامعه نسبت به زندانی و خانواده او وجود دارد ، تصریح کرد : به نظر می‌رسد خانواده‌های زندانی رها شده‌اند و هیچگونه حمایتی از آنها نمی‌شود، در صورتی که باید این واقعیت را بپذیریم که خانواده زندانی نقشی در ارتکاب جرم نداشته‌اند.

 

وی با اشاره به اینکه در جامعه کنونی رغبتی برای کمک به خانواده‌های زندانیان وجود ندارد ، اضافه کرد : می‌توان گفت فرزند یک زندانی نیز همچون کودک یتیم است، چرا که او نیز از وجود پدر بی‌بهره است ، اما این دیدگاه هنوز در جامعه جا نیفتاده است.

 

مدیر بنیاد تعاون استان زنجان با اشاره به اینکه زندانی و کمک به وی مثال بیماری است که واکسن نزده و مریض شده است، اظهار کرد : باید تلاش کنیم این افراد سالم شوند و به زندگی عادی برگردند.

 

بهرامی با اشاره به تولید فیلم‌های با موضوع زندانیان تصریح کرد : امیدواریم با تولید این فیلم‌ها دیدگاه جامعه عوض شده و جامعه به نوعی متقاعد شود که باید همه به زندانی کمک کنند تا فرد سالمی شود.

 

وی در پایان با اشاره به اینکه رسانه‌ها نقش تاثیرگذاری در تغییر نگرش جامعه نسبت به زندانیان و به ویژه خانواده‌های آن ها دارند ، از رسانه‌ها خواست : نسبت به اطلاع‌‎رسانی و شفاف‌سازی بیشتری در این زمینه اقدام کنند.

 

 

 

 

مبارزه با آفات پسته با بهره گیری از سیستم پیش آگاهی

موضوع آفات همواره مهمترین مشکل باغداران پسته در پنجاه سال گذشته بوده است. آفات متعددی به درختان پسته حمله می کنند که این عوامل خسارت زا به گیاهان زراعی و محصولات باغی از ۱۵ تا ۴۰ درصد خسارت می زنند ،اما محصول پسته از این قاعده مستثنی است و خسارت آن گاهی اوقات به ۸۰ درصد هم رسیده و یا بلند مدت خواهد بود.


گفتگوی پیش رو با مهندس عبدالحکیم لکزایی کارشناس کشاورزی است که درباره ی  مبارزه با آفات پسته در مجتمع پشتکوه خاش گفته است :
 

آغاز حیات درخت پسته مقارن است با آغاز طبیعت ، هر ساله خسارت زیادی از سوی آفات به این محصول استراتژیک وارد می شود لذا کارشناسان این نمایندگی با توجه به تجارب قبلی و آگاهی از اهمیت مقوله پیش آگاهی که عبارتست از : اطلاع از وضعیت آفات هدف پیش از وقوع طغیان  که راه کار اصلی موفقیت در کنترل آنها محسوب می شود و تلفیق علم و عمل برای اولین بار در استان سیستان و بلوچستان پس از مطالعه ی چندین ساله در خصوص زمان ظهور ، نوع آفت ، میزان شدت خسارت ، نحوه مبارزه و زمان مبارزه و ...با توجه به شرایط آب و هوایی( میکرو اقلیم ) منطقه ، بعد از شناسایی محل زمستان گذرانی آفات هدف ( سنک و زنجره) در دهه ی آخر اسفند ماه با استفاده از سم فنیتروتیون با دوز ۱/۵ در هزار، شبانه اقدام به سم پاشی نموده و توانستند آفات فوق را با موفقیت کنترل نمایند.

 

شایان ذکر است که در طبیعت ظهور آفات رابطه ی مستقیم با آغاز گلدهی گیاهان دارد که این موضوع در خصوص محصولات زراعی تا ۹۰ درصد و در موضوع محصولات باغی معمولا کمتر صدق می کند.

سابقه استفاده از سیستم پیش آگاهی در ایران با تشکیل اولین کمیته پیش آگاهی در شهرستان کرج به سال ۱۳۵۴ بر می گردد.ظهور آفات فوق الذکر با عنایت به توصیف بالا،در اواخر اسفند ماه و اوایل فروردین در باغات پسته می باشد و چون این حشرات دارای قطعات دهانی زننده_مکنده هستند مستقیم از میوه و خوشه تغذیه می کنند،و با فرو بردن خرطوم خود به میوه که معمولا در آن زمان به اندازه ی ارزن هستند و با نیش زدن به دم گل خوشه سبب خشک و سیاه شدن ناگهانی میوه و خوشه میشوند

در سال های مختلف میزان خسارت وارده شدت و ضعف دارد.طبق بررسی های میدانی انجام شده توسط اینجانب میزان خسارت آفت سنک پسته از ۱۱/۵ درصد تا ۲۰/۵ درصد و آفت زنجره(شیره ی تر) از ۱۰ تا ۷۰ درصد در خوشه متغیر می باشد

خوشبختانه اجرای سیستم پیش آگاهی و مبارزه شبانه در اواخر زمستان(بعلت آرام بودن شرایط جوی و اسقرار کامل حشرات بالغ در پناه گاههای خود در شب)تا این لحظه کاملا موفقیت آمیز بوده است.

در خصوص آمار ذکر شده درباره ی میزان خسارت آفات مذبور به طور مثال : اگر میزان میانگین خسارت ناشی از عدم کنترل بموقع آفت سنک و زنجره را ۱۶ درصد لحاظ کنیم متوسط میزان خسارت مالی آن حداقل در هر هکتار از  ۱۹/۴۰۰/۰۰۰ ریال تجاوز خواهد کرد،که جای بسی تأمل دارد!

این مهم نیز می تواند برای مبارزه با سایر آفات و امراض ملحوظ نظر کارشناشان ذیربط قرار گیرد.


باغ پسته ( شاهد ) که در تصویر مشاهده می کنید ، سم پاشی در آن صورت نگرفته است.


 

 

اخذ گواهینامه ISO 9001:2008 از شرکت CCPL نروژ

محمدرضا کاظمیان یکی از مدیران جوان بنیاد تعاون است که از سال ۸۳ به مجموعه بنیاد تعاون زندانیان پیوسته و در این ده سال با تلاش و پشتکار ، زمینی لم یزرع و بلااستفاده ای را به کارخانه تولید خوراک دام ، طیور ، آبزیان ، استخر ماهی و مزرعه کشاورزی درآورده است.


گفتگویی با ایشان در خصوص فعالیت های مجتمع کشت و صنعت حامی امید همدان انجام داده ایم.

در این مجتمع یازده نوع خوراک آبزیان ، ۵ نوع خوراک طیور و ده نوع خوراک دام در تیپ های متنوع تولید می شود همچنین با توجه به شرایط آب و هوایی محصولات مختلف کشاورزی از قبیل سیب زمینی ، سیر، گندم و جو کشت می گردد.

 

یکی دیگر از فعالیت های مجتمع پرورش ماهی قزل آلا می باشد همچنین از سال گذشته مجتمع اقدام به تولید کود شیمیایی ورمی کمپوست نموده است.

 

محصولات مجتمع علاوه بر تأمین خوراک درخواستی گاوداران و مرغداران استان همدان، به استان های مختلف کشور مانند زنجان، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، ایلام و خوزستان نیز ارسال می شود.

 

با توجه به اینکه مجتمع در سال ۱۳۹۲ موفق به اخذ گواهینامه ISO ۹۰۰۱:۲۰۰۸  از شرکت CCPL نروژ شده است امکان ارسال تولیدات به خارج از کشور نیز فراهم شده است که این موضوع یکی از طرح ها و ایده هایی است که در اولویت سال ۹۴ قرار دارد.

 

در این مجتمع ده نفر نیرو بصورت قراردادی و ۳ نفر بصورت شرکتی و ساعتی و ماهیانه بطور متوسط ۶۰ نفر نیروی مددجو اشتغال بکار دارند.

 

این مجتمع پتانسیل تولید ماهیانه سه هزار تن انواع خوراک ماهی، طیور و دام را داراست و در صورت رونق مجدد صنعت دام و طیور، قادر است بیشتر از یکصد نفر مددجو بکار گیرد.

 

این مجموعه مفتخر است که در سال ۹۳ علی رغم رکود بازار دام و طیور، کلیه اقساط تسهیلات مجتمع را پرداخت نماید . همچنین این مجتمع اخیراً طی عقد قراردادی با شرکت شیر پگاه همدان مقرر گردید ماهیانه ۹۰۰ تن خوراک دام تولید نماید که قطعاً این حجم تولید می تواند در نیل به اهداف مورد نظر موثر و مفید باشد و قبل از انعقاد با شرکت شیر پگاه ، تولیدات مجتمع بیشتر در حوزه طیور متمرکز بوده که بعد از عقد قرارداد مزبور تولید خوراک دام نیز گسترده تر شده است .

 

در زمینه بازاریابی کارکنان این مجتمع همواره در تلاشند که بتوانند مشتریان جدید جذب نمایند که شرکت در نمایشگاه های مختلف دام و طیور در این راستا کمک بسیاری خواهد کرد.

 

در خصوص ارتباط با ادارات و سازمان های دولتی و تعاونی های خصوصی، این مجتمع با سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در ارتباط مداوم بوده و با اتحادیه دامداران و مرغداران استان و شرکت شیر پگاه همکاری متقابل دارد و جهاد کشاورزی این مجتمع را به عنوان کارخانه نمونه استان معرفی کرده است.

 

کارکنان این مجتمع جهت افزایش حجم تولید از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد امیدواریم با تلاش روزافزون بتوانیم در راستای رونق اقتصادی و یاری رساندن و حمایت مددجویان و خانواده های آنان گامی هرچند کوچک برداریم.

 آموزش ده ها رشته فنی و تخصصی و حمایت‌های بعد از آزادی

تشریح فعالیت ها، وضعیت اشتغال، حرفه آموزی و تولید ثروت در بنیاد تعاون زندانیان خراسان رضوی


مدیر بنیاد تعاون زندانیان استان خراسان رضوی در حاشیه برگزاری چهارمین گردهمایی مسئولین و معاونین اجرایی شعبات در تربت حیدریه در گفتگویی ویژه به تشریح فعالیت ها، وضعیت اشتغال، حرفه آموزی و تولید ثروت در زندان‌های استان پرداخت.

  

سید داود سیدی زاده حسینی به برخی از دستاوردها و فعالیت های شعب در سال ۹۳ از جمله افتتاح سالن شماره ۲ فارم مرغ تخمگذار ، ساخت هفت باب مغازه، تکمیل بیش از ۷۰ درصد از ساخت پروژه سوله دکل سازی و افزایش دو هکتار به مساحت باغ پسته در بنیاد تعاون زندانیان چناران اشاره کرد.

مدیر بنیاد تعاون زندانیان استان خراسان رضوی افزود: اتمام پروژه ساخت سرای سالمندان شعبه کانون و اصلاح و تربیت ( باغ شاندیز )، افتتاح کارگاه ورمی کمپوست و سوله اشتغال ۹۰۰ متر مربعی کارگاهی در شعبه تربت حیدریه، پرورش گلخانه ای گیاه آلوئه ورا و پرورش شتر در شعبه گناباد و تولید محصولات زراعی مانند چغندرقند، ذرت و یونجه در شعبه سرخس، تولید انواع قطعات خودرو و قطعات نظامی در تراشکاری و محصولات سلفون در مشهد، افتتاح کارگاه خیاطی و قالیبافی در سبزوار، توسعه باغ پسته در نیشابور و خودگردانی فروشگاه های چناران از دیگر اقدامات این نمایندگی در سال ۹۳ می باشد .

وی تصریح کرد: علاوه بر فروشگاه های مشهد، تربت حیدریه و تربت جام و تلاش برای شناساندن بنیاد تعاون زندانیان به جامعه، از طریق نمایشگاه های موقت و یا دائمی، ارتباط با مراکز تجاری، کارخانجات و ادارات از جمله شهرداری ها می تواند پتانسیل خوبی برای معرفی بنیاد تعاون زندانیان و تولید ثروت باشد.

سیدی زاده حسینی گفت : ایجاد فرصت شغلی برای جامعه ۲۰٬۰۰۰ نفری زندانیان این استان از دغدغه‌های بنیاد تعاون بوده و  در حال حاضر طبق آمار واحد اشتغال و حرفه آموزی اداره کل زندانهای استان، ۶۸۴۷  نفر مددجو در سطح زندان‌های استان به حرفه‌آموزی و اشتغال مشغول می باشند و این یعنی ۳۵ تا ۴۰ درصد جمعیت کیفری استان تحت پوشش ، قرار گرفته است و امیدواریم در آینده نزدیک سهم اشتغال زندانیان در این استان را به ۵۰% برسانیم.

 

آموزش ده ها رشته فنی و تخصصی و حمایت‌های بعد از آزادی

 

در زندان های خراسان رضوی مددجویان در رشته های مختلف آموزش می‌بینند ، این رشته‌ها شامل کشاورزی و صنایع دستی، خیاطی، کفاشی و قالی‌بافی، در و پنجره سازی، فلزکاری، تراشکار و رشته های برق خودرو، آرایشگری، کامپیوتر، سنگ تراشی، سفال گری را نیز باید به آن افزود.

مدیر بنیاد تعاون استان خراسان رضوی افزود: مددجویان می‌توانند  هر رشته آموزشی را که خودشان مایلند برای آموختن انتخاب کنند و البته احراز شرایط متقاضی برای آموزش یاران الزامی است و در این راستا از اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای نیز گواهی‌نامه‌های مهارت صادر خواهد شد.

وی گفت: به عنوان نمونه تنها در اردوگاه کار درمانی و حرفه آموزی چناران در سال ۹۲  تعداد ۸۸  نفر در رشته‌های صنعتی و نیمه صنعتی مهارت آموختند ۶۶ نفر با تخصص و فن رشته‌های مختلف کشاورزی آشنا شدند ۳۵۸ نفر در بخش صنایع دستی استاد کار شده و ۴۴۶ نفر هم مهارت‌های بخش‌های خدماتی را فرا گرفتند.
بدیهی است رونق کسب و کار بدون در نظر داشتن سلامت جسمی و روانی کارگران امکان پذیر نمی باشد لذا با بکارگیری کارشناسان مجرب و کارآزموده در زمینه ایمنی و بهداشت حرفه ای   ( HSE ) در کارگاه ها و آموزش لازم به سرپرستان و با برنامه مدون سرکشی از آنها و ابلاغ بخش نامه های مربوطه به همه شعبات ، تلاش می شود محیط کار ایمنی را برای مددجویان به وجود آوردیم.

وی افزود: آنچه مسلم است اگر برای زندانی که به دلیل مشکلات مالی یا نداشتن شغل و پیشه مرتکب جرمی شده در فضای زندان بستر و شرایط حرفه‌آموزی فراهم نشود در حقیقت فرصت اصلاح هم از او دریغ شده است و احتمال تکرار جرم وجود دارد.

 

مددجویان با داشتن سابقه کیفری برای یافتن سرمایه و کار در بعد از آزادی دارای مشکلات فراوانی هستند لذا این مددجویان پس از رهایی به مرکز مراقبت بعد از خروج معرفی می‌شوند و آن مرکز هم با اعطای وام خوداشتغالی که از یک تا سقف ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان، بستر خود اشتغالی را فراهم می کند تا این افراد برای خودشان کسب و کاری فراهم کند نماید وام مزایای مناسبی داشته و سود آن تنها چهار در صد است و همچنین دوره تنفسی دارد که فرصت لازم برای تثبیت کسب و کار را به مددجو می‌دهد.

سیدی زاده حسینی گفت: با سازمان‌های بسیاری، از جمله مدیریت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ( با همکاری در برپایی نمایشگاه های دائمی و فصلی برای شناساندن محصولات تولیدی مددجویان به جامعه )، اتاق بازرگانی استان ( با دعوت از صاحبان صنایع برای راه اندازی خطوط تولید در مجتمع های کارگاهی بنیاد تعاون ) وغیره برای حمایت از مددجویان و مهارت‌آموزی زندانیان با تعامل و همدلی ، همکاری نزدیک داریم.

وی در ادامه گفت: مددجویان با شرکت در کلاس‌های فنی و حرفه‌ای و اشتغال در کارگاه‌ها زمان خالی نخواهند داشت تا عمرآنان در زندان به بطالت بگذرد. دستمزد برخی مددجویان به صورت کارمزدی و بر اساس میزان تولید و فروش آنان پرداخت می‌شود و این حقوق آن قدر هست که دست کم دغدغه‌های آنان را در زندان کم کند و قسمتی از آن را به خانواده‌ هایشان برای امرار معاش پرداخت نمایند.

وی افزود بنیاد تعاون به تنهایی قادر نیست برای اشتغال زندانیان، تمامی بار را به دوش بکشد لذا تدابیری اندیشیده شده است که از بخش خصوصی نیز برای سرمایه‌گذاری در حوزه اشتغال کمک گرفته شود که در این راستا در طی چندین مرحله از کارآفرینان برتر استان دعوت به عمل آمده تا از کارگاه‌ها و پتانسیل های موجود در زندان بازدید نمایند و برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی اقدام به برداشتن موانع از جهات گوناگون اقدام شده است که از بازدید ها و جلسات ارزشمند تعامل می توان با شرکت های دوریکا ،مجتمع عظیم چینی مقصود، دکل سازان توس، سناباد خودرو، پارت لاستیک و .... را نام برد.

سخن آخر

 

وی در پایان افزود : معتقدم اشتغال‌زایی علاوه بر توانمندی سازی زندانیان، به سلامت روان و به ویژه سازگاری های اجتماعی، خانوادگی، جسمی و عاطفی شغلی مددجویان کمک می‌کند همچنین مهارت‌آموزی ها، فضای رشد و بالندگی استعدادهای مددجویان را فراهم می‌آورد و توانمند کردن مددجویان برای تأمین معاش خود، کسب مقبولیت اجتماعی، استقلال و خودباوری زندانیان و جامعه‌پذیری این افراد را به دنبال دارد و تا زمانی که کار و حرفه مناسبی برای زندانیان آزاد شده مهیا نشود و منابع اقتصادی وی و خانواده‌اش تأمین نشود بزه و جرم تکرار خواهد شد .

گوهری در قلب کویر


" ائمه معصوم ( علیه السلام ) در احادیث ، کشاورزان را گنج های جامعه می دانند و آنان را از همه نزدیک تر به درگاه الهی برشمرده اند " مدیران مجتمع کشت و صنعت گوهر کوه و تمپ در استان سیستان و بلوچستان که نامش با محرومیت همراه است در تلاش هستند که این نگین سبز کویر را با رشد در کشاورزی و باغداری به تمام ایران معرفی نمایند و ذهنیت جامعه را به استان زیبای سیستان و بلوچستان تغییر دهند.

گفتگو پیش رو با قربانعلی موحد نیا مدیر عامل مجتمع کشت و صنعت گوهر کوه و تمپ است که از اقدامات کشاورزی ، باغداری و زراعی این مجتمع گفته است ؛

 

 

 

 مجتمع کشت و صنعت گوهر کوه و تمپ بزرگترین قطب کشاورزی سیستانمجتمع کشت و صنعت گوهر کوه و تمپ در حال حاضر به عنوان بزرگترین قطب کشاورزی در استان و یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی در جنوب شرق کشور مطرح است.

 

تاریخ تأسیس این شرکت به سال ۱۳۴۷ بر می گردد که تا سال ۱۳۶۵ تحت عنوان شرکت عمران بلوچستان فعالیت داشته و از آن سال به نام شرکت کشت و صنعت گوهر کوه و تمپ به ثبت رسیده و فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

طی ۴۵ سال گذشته این شرکت ۶ دوره تعویض مالکیت را به خود دیده و از سال ۱۳۸۱ به بنیاد تعاون زندانیان کشور واگذار گردیده است.

 

این مجتمع در زمینی به مساحت ۵۲۰۰ هکتار ( شامل ۴۲۰۰ هکتار در گوهر کوه و ۱۰۰۰ هکتار در تمپ )  و تعداد ۴۴ حلقه چاه در سه بخش زراعت ، دامپروری و باغبانی فعالیت می نماید .

 

فعالیت های شاخص این مجتمع شامل :

 

وجود ۹۱۵ هکتار باغ پسته ( ۵۵۰ هکتار در گوهر کوه و ۳۶۵ هکتار در تمپ )  که به عنوان محصول اصلی و پایه این مجتمع محسوب می شود . بطوری که سالانه بالغ بر ۸۰۰ تن پسته تر شامل ارقام پسته اوحدی ، کله قوچی و ممتاز  از باغات تولید و پس از فرآوری به بازارهای هدف ارسال می گردد .

 

احداث نهالستان به ظرفیت ۱/۴۰۰ هزار اصله در سال که در فاز اول ۴۶۰ هزار آن وارد مرحله تولید شده است .

 

وجود ۲۰ هکتار باغ انگور ، کشت ۶۰۰ هکتار گندم و جو و ذرت علوفه ای و دانه ای که سالانه معادل ۳۲۰۰ تن انواع محصولات زراعی تولید و به بازار مصرف عرضه می شود و کشت ۱۳۰ هکتار یونجه که سالانه منجر به تولید ۹۰۰ تن علوفه از دیگر محصولات این مجتمع می باشد .

 

فعالیت های بخش دامپروری این مجتمع با دارا بودن یک واحد گوسفندداری به ظرفیت ۴۰۰۰ راس و یک واحد گاوداری به ظرفیت ۲۰۰۰ راس پروار و یک واحد شترداری به ظرفیت ۱۰۰۰ نفر از بزرگترین واحدهای دامپروری استان می باشد .

 

فعالیت در بخش زنبورداری با ظرفیت ۱۵۰ کلنی نیز از بخش های تولیدی مجتمع است .

 

وجود کارخانه فرآوری پسته به ظرفیت ۴۰ تن در روز که در مجموع این کارخانه در زمان عملیات برداشت زمینه اشتغال ۳۰ هزار نفر روز را فراهم می کند .

 

از اهداف اصلی این مجتمع تولید محصولات باغی ، زراعی و دامی می باشد که بحمد الله محقق شده است .

 

از دیگر اهداف مجتمع ایجاد اشتغال پایدار برای مددجویان و بومیان منطقه و ارتقاء سطح درآمدی خانواده های مددجویان و همچنین فراگیری و آموزش های مختلف به مددجویان می باشد  که پس از آزادی بتوانند به فعالیت های مناسبی در بخش های مختلف کشاورزی بپردازند .

 

از آنجائی که یکی از فاکتورهای مهم و محدود کننده در بخش کشاورزی آب می باشد و این موضوع در استان سیستان و بلوچستان از اهمیت ویِژه ای برخوردار است، در سال ۱۳۹۱ با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان در سطح ۱۲۲۵ هکتار از اراضی شرکت ، سیستم آبیاری تحت فشار ( قطره ای – بارانی ) اجرا گردید که علاوه بر صرفه جویی ۵۰ درصدی در مصرف آب مزارع و باغات نقش موثری در افزایش کیفی و کمی محصول نیز ایجاد نموده است . علاوه بر آن در جهت افزایش ذخایرو منابع آبی مجتمع اقدام به احیاء مرمت و بازسازی قنات به طول ۵/۶ کیلومتر و ۱۵۰ چاهک در بالا دست شده است  که طی سالیان گذشته غیر فعال بوده و با احیای آن حدود ۱۰ هکتار باغ جدید پسته احداث شده است .

 

به منظور افزایش راندمان عملیات کاشت ، داشت و برداشت در مجتمع با تجهیز ناوگان ماشین آلات کشاورزی و ادوات مربوطه به استعداد ۳۰ دستگاه تراکتور سنگین و سبک اقدام موثری در جهت عملیات بهره وری زراعی صورت پذیرفته است .

 

در راستای توسعه در زمینه های آموزشی ، ترویجی ، تحقیقی و برگزاری سمینارها و کلاس های آموزشی و ترویجی یک سالن همایش به ظرفیت ۱۳۰ نفر با تجهیزات کامل سمعی و بصری در مجموعه کشت و صنعت احداث گردیده که در طول سال دوره های مختلف آموزشی کشاوزی و دامپروری برگزار می گردد .   

 

در حال حاضر تعداد ۱۷۰ نفر اعم از کارکنان ، کارشناسان ، کارگران و مددجویان در این مجتمع مشغول به فعالیت می باشند .

 

در جهت تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب در خود کفایی محصولات کشاورزی با لبیک به فرمان آن مقتدا و قدم نهادن در این جهاد مقدس با همت بالای دست اندرکاران پرتوان ، کارشناسان و کارکنان کشت و صنعت گوهر کوه و با پشتیبانی بی شائبه مسئولین بنیاد تعاون زندانیان کشور و استان علی رقم مشکلات موجود با توکل بر خداوند منان استوار تر از گذشته و با عظمی جدی در اجرای منویات مقام عظمای ولایت سهم بسزایی در اقتصاد مقاومتی  یعنی درخشش در تولید محصولات زراعی ، دامی و باغی داشته ایم .

 

 

 


 

 

رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد14
امروز ستاد368
دیروز ستاد587
این هفته ستاد955
این ماه ستاد5189
کل ستاد864395
امروز تمام پرتالها 6570 کل تمام پرتالها 9043775

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک