یکشنبه, 24 آذر 1398
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

 • سخن مدیر عامل:
  سخن مدیر عامل:

  حل مشکلات زندانیان و خانواده آنان در کشور نیازمند اجماع ملی است ، زندانی محصول دستگاه قضائی نیست، رسالت بنیاد تغییر و تبدیل مددجو به انسان کار آفرین و خلاق است.

گفتگو با مرد زندانی که 5 مدرک فنی حرفه‌ای دارد و حافظ قرآن است

از زندگی‌ات صحبت کن؟

۵۲ سال دارم و از سال ۷۸ تاکنون برای یک اشتباه در این زندان به سر می برم. دو دختر دارم یکی متولد ۷۲ و دیگری متولد ۷۷. چند سال پیش هم شما با من مصاحبه کردید و من آن صفحه از روزنامه حمایت را به دادگاه بردم. قاضی با دقت آن را مطالعه کرد و همسرم با خواندن حرف‌هایم، از طلاق منصرف شد ولی پارسال از روی لجبازی در حالی که می دانم هنوز مرا دوست دارد، طلاق گرفت و حالا با دخترهایم زندگی می‌کند.

تحصیلاتت چقدر است؟

لیسانس حقوق دارم.

شغلت چه بود؟

بازنشسته شده‌ام و یک قالیشویی حوالی ورامین داشتم.

چرا به زندان آمدی؟

در قالیشویی‌ام چند نفر افغانی کار می کردند. افغانی‎های زیادی در منطقه ورامین زندگی می کنند. یک روز کارگرانم گفتند ما از فردی طلب داشتیم. بابت بدهی‌اش چند تخته فرش دستباف به ما داده ولی چون افغان هستیم، اگر خودمان آن فرش‌ها را بیاوریم، به ما شک می‌کنند. تو با ماشین قالیشویی بیا و آنها را ببر. در ضمن چون لازمشان نداریم، می توانی آنها را از ما بخری.

 من هم قبول کردم و همراهشان رفتم. گفتند فرش‌ها را از آبادی به کنار جاده آورده‌ایم و زیر پلی در حوالی اشرف آباد گذاشته‌ایم. با این فکر که آنان وسیله حمل فرش‌ها را نداشتند و به خاطر افغانی بودن نگرانی داشتند، حرفشان را باور کرده و رفتم. فرش‌ها را از زیر پل آوردند. فرش‌های دستباف ابریشمی که آن زمان حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان ارزش داشتند و پس از کلی چانه زدن، بیست میلیون تومان خریدم و در قالیشویی گذاشتم تا مشتری خوبی پیدا کنم.

مدتی از این موضوع گذشت. برای کاری می‌خواستم به زاهدان بروم. همان طور که با ماشین از روی پل ورودی شهرری رد می شدم، مأموران ایست دادند. گفتند شاکی داری. فکر می‌کردم برای تصادف یا موضوع کوچک دیگری دستگیر شده‌ام. مرتب می‌گفتم من هیچ وقت تصادف نکرده‌ام. یک سال در بازداشت آگاهی بودم تا کم کم فهمیدم موضوع از چه قرار است. آن افغانی‌ها، ۱۴ نفر از هموطنان خود را که البته اکثرا نسبت فامیلی با قاتلان داشتند، به خاطر سرقت اموالشان و یا سرقت از قالیشویی‌ها کشته بودند و در این میان من فقط به خاطر خرید آن فرش‌های نفیس که کوچکترین اطلاعی از سرقت‌ها نداشتم، دستگیر شدم.

فرش‌هایی که خریده بودی، چه شدند؟

بعد از دستگیری، خودم همه آنان را بدون کم و کاست تحویل دادم.

برای دیگر متهمان پرونده چه حکمی صادر شده است؟

آنان در زندان قزلحصار هستند و برای همه آنان قصاص صادر شده ولی چون خانواده‌های مقتولان ساکن افغانستان هستند و امکان مالی برای آمدن به ایران و اجرای حکم را ندارند و از سویی اکثر مقتولان نسبت فامیلی با قاتلان دارند، تقاضای دیه کرده‌اند که در این چهارده سال توان پرداخت دیه را هم نداشته‌اند و نمی‌دانم چه سرنوشتی خواهند داشت.

در زندان وقت خود را چگونه می‌گذرانی؟

اینجا پنج مدرک فنی و حرفه‌ای گرفته‌ام،‌ حافظ قرآن هم شده‌ام.

در ضمن اولین زندانی هستم که در مسابقات سراسری قرآنی طرح ۱۴۴۷ برنده کمک هزینه سفر حج عمره شده‌ام ولی چون امکان این سفر به خاطر زندانی بودنم میسر نبود، کمک هزینه را به زندانیان بی بضاعت این زندان تقدیم کردم. امیدوارم وقتی آزاد شدم، لیاقت آن را داشته باشم که همسرم مرا ببخشد و همراه دخترانمان به سفر حج برویم تا ذره‌ای از زحمات همسرم را در این مدت زندانی بودنم جبران کنم.

 

 

 


 

 

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد21
امروز ستاد289
دیروز ستاد777
این هفته ستاد1066
این ماه ستاد13696
کل ستاد776691
امروز تمام پرتالها 2799 کل تمام پرتالها 7870278

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک