یکشنبه, 09 آذر 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

چه تعداد ایرانی در خارج از کشور زندانی هستند؟

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از گزارش وزارت امور خارجه به این کمیسیون در مورد آمار زندانیان ایرانی خارج از کشور و اقداماتی که برای آزادی و انتقال صورت گرفته خبر داد که بر اساس آن ۲۳۷۱ ایرانی تا پایان سال ۹۳ در زندان های خارج از کشور به سر می بردند.

به گزارش ایسنا حسین آذین گفت: کمیسیون اصل ۹۰ در مکاتبه با وزارت امور خارجه خواستار ارائه گزارش این وزارتخانه درباره وضعیت ایرانیان زندانی خارج از کشور و تشریح اقدامات حمایتی ایران از آنها شد که در همین راستا معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه گزارشی را تقدیم کمیسیون اصل ۹۰ کرد.

وی با اشاره به بخش هایی از این گزارش افزود: بر اساس این گزارش، آمار زندانیان ایرانی در خارج از کشور از ۳۵۰۰ نفر در سال ۹۲ به ۲۳۷۰ نفر در سال ۹۳ تقلیل یافته و این امر نشان دهنده اقدامات و فعالیت هایی است که منجر به کاهش تعداد زندانیان ایرانی خارج از کشور شده است.

به گفته سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰، بر اساس گزارش وزارت خارجه در سال ۹۳، ۷۷۴ نفر از زندانیان هموطن آزاد شده و به ایران بازگشته اند که از این تعداد ۱۳۱ نفر در قالب موافقتنامه انتقال محکومین صورت گرفته و برخی از آنها مابقی محکومیت خود را در داخل کشور سپری خواهند کرد. همچنین ۷ تن از زندانیان ایرانی در خارج از کشور که به دلیل نقض قوانین تحریم های ناعادلانه بین المللی یا خصومت دولت آمریکا در سایر کشورها زندانی بوده اند آزاد شده اند.

آذین با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه برای انعقاد موافقتنامه انتقال محکومین به حبس با دولت های ترکمنستان و ژاپن به دلیل سختگیری این کشورها نیز خاطرنشان کرد: همچنین موافقتنامه های انتقال محکومین با ترکیه، عراق و آذربایجان در سال گذشته امضاء شده که منجر به انتقال تعداد زیادی از زندانیان ایرانی به داخل کشور شده است. همچنین تلاش وزارت امور خارجه این بوده که زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر به زندان های داخل منتقل شوند تا وضعیتشان بهبود یابد.

وی یادآور شد: در این گزارش همچنین آمده که در سال ۹۳ بیش از ۶۴۳ نفر از هموطنان زندانی در خارج از کشور از زندان آزاد شده و به میهن اسلامی مراجعت نموده اند و تعداد ۱۳۱ نفر نیز برابر موافقتنامه های انتقال محکومین و رایزنی های کنسولی با مسئولین کشورهای مخاطب به داخل کشور منتقل شده اند تا مابقی دوران محکومیت شان را در زندان های ایران سپری کنند.

به گفته آذین، بر اساس این گزارش، در سال ۹۳ بیشترین تعداد انتقال زندانیان ایرانی به داخل کشور وجود داشته با توجه به این که در سال ۹۲ تنها ۳۴ نفر از زندانیان ایرانی به داخل کشور منتقل شدند، اما این آمار در سال ۹۳ به ۱۳۱ نفر رسیده که تقریباً چهار برابر سال ۹۲ است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به وجود ۲۳۷۱ ایرانی زندانی در کشورهای مختلف تا پایان سال ۹۳، اظهار کرد: کشور ترکمنستان علی رغم سخت گیری های این کشور با آزادی ۶۲ نفر از زندانیان ایرانی موافقت کرده که ملاحظه مربوط به این کشور وضع قوانین و مقررات جدید در رابطه با مواد مخدر است و ۸۵ درصد ایرانیان زندانی در ترکمنستان نیز مجرمین مواد مخدر هستند. در کشور آذربایجان نیز ۲۰ نفر ایرانی آزاد و ۵۴ نفر به زندان های داخل ایران منتقل شدند. در عراق هم ۱۹ ایرانی که از زوار عتبات بودند و در زندان های این کشور زندانی بودند آزاد شدند.

وی با اشاره به آمار تعداد زندانیان آزاد شده و محکومین انتقالی به ایران طی سال های ۹۰ تا ۹۳ نیز گفت: در سال ۹۰ تعداد محکومین انتقالی به ایران ۷۲ نفر و تعداد آزاد شده ها ۵۸۴ نفر بودند که جمع کل آنها ۶۵۶ نفر بوده است. در سال ۹۱ جمع کل زندانیان انتقالی به ایران ۵۸ نفر و تعداد آزاد شده ها ۶۴۲ نفر بوده که جمع کل آن ۷۰۰ نفر می شود. همچنین در سال ۹۲ تعداد محکومین انتقالی ۴۹ نفر و تعداد زندانیان آزاد شده ۸۹۲ نفر بوده اند که جمع کل آنها نیز ۹۴۱ نفر می شود.

به گفته آذین، این گزارش نشان می دهد تعداد زندانیان آزاد شده و انتقالی ها به ایران رو به افزایش بوده تا این که در سال ۹۳ جمع محکومین انتقالی و زندانیان آزاد شده مجموعاً ۷۷۴ نفر شده و ۱۳۱ نفر نیز به ایران منتقل شدند و ۶۴۳ نفر نیز آزاد شده اند.

این نماینده مجلس ادامه داد: مجموعاً در طی سال های ۹۰ تا ۹۳، ۲۷۷۲ نفر ایرانی از زندان های خارجی آزاد و ۳۱۰ نفر از محکومین ایرانی به زندان های داخل منقل شده اند.

وی یادآور شد: در این گزارش همچنین ذکر شده که ۴ نفر ایرانی در بلغارستان، مالزی و چک در حبس بوده اند که آزاد شده اند. همچنین ۱۰ تا ۱۲ نفر از هموطنان مقیم یا شهروند آمریکا به اتهام تبادلات پولی و مالی در این کشور در زندان هستند که ۳ نفر از اتباع زندانی کشورمان در آمریکا آزاد شده اند و به کشور بازگشتند.

آذین با اشاره به نحوه حمایت از خانواده های زندانیان ایرانی در خارج از کشور، گفت: این کار از طریق همکاری با بنیاد تعاون و حمایت از زندانیان و کمیته امداد صورت گرفته و آن دسته از خانوارهایی که سرپرست خانواده در زندان بوده و تحت حمایت بنیاد قرار گرفته اند ماهیانه ۲۵۰ هزار تومان به عنوان کمک هزینه دریافت می کنند. همچنین در سال ۹۳، ۱۱۵ فقره معرفی نامه جهت کمک به این خانوارها به بنیاد صادر شده است. کمک های مالی بنیاد به ایرانیان زندانی خارج از کشور به صورت پرداخت کمک نقدی به مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال در زندان های ژاپن، تایلند، اندونزی و امارات بوده و کمک های مالی نقدی به خانواده های کم بضاعت وابسته به ایرانیان زندانی خارج از کشور صورت گرفته است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم پیش بینی برنامه های آگاهی بخشی و تبیینی برای اطلاع رسانی در مورد فرهنگ و قوانین کشورها تأکید کرد: برخی مشکلات ایرانیانی که به خارج از کشور سفر می کنند به عدم آگاهی آنها برمی گردد. مثلاً در گذشته ما هفته ای ۱۲۰ پرواز به امارات داشتیم که اکنون تعداد آن کاهش یافته اما سوال این است که وزارت امور خارجه چه برنامه ای برای مسافرین ایرانی دارد. قطعاً باید هشدارهای لازم قبل از سفرها به مسافرین داده شود تا هم قوانین کشورها را در نظر بگیرند و هم دچار بیماری های مختلف نشوند.

وی در پایان گفت: بر همین اساس قرار است کمیسیون اصل ۹۰ طی درخواستی مکتوب از وزارت امور خارجه بخواهد که برنامه های خود را برای ایرانیان مقیم خارج از کشور و همچنین ایرانیانی که برای سفرهای سیاحتی، زیارتی و تجاری به کشورهای دیگر سفر می کنند تشریح و تبیین کند تا بتوانیم با آگاهی بخشی و تبیین قوانین و مقررات از بروز برخی آسیب ها که ممکن است انرژی زیادی از کشور را صرف کند جلوگیری شود.

 

 

 

 

 


 

 

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد18
امروز ستاد78
دیروز ستاد387
این هفته ستاد465
این ماه ستاد2882
کل ستاد927325
امروز تمام پرتالها 3123 کل تمام پرتالها 10632175

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک