یکشنبه, 11 خرداد 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

بلوغ اجتماعی " به بهانه 40 سالگی انقلاب اسلامی "

به نام خالق زیبایی ها


 

بلوغ اجتماعی
" به بهانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی "

 


مقدمه :

 

در آستانه اربعین حسینی و در شرف ۴۰ سالگی انقلاب عظیم اسلامی کشورمان قرار داریم .

 

تحولات ۶ ماهه اول سال ۹۷ در حوزه های مالی و اقتصادی ( نوسانات نرخ ارز ، سکه و کالاها ) و پیامدهای اجتماعی این تغییرات ، ضرورت بازنگری در رفتار های شخصی تک تک ایرانیان عزیز را می طلبد .

 

انقلاب اسلامی در سال های ۴۱ و ۴۲ با سخنرانی های روشنگرانه امام راحل خطاب به راس حاکمیت نظام ظلم و جور ( رژیم منحوس و معدوم پهلوی ) ، آغاز و در برخی از شهرهای کشور گسترش یافت .

 

رژیم جلاد و دست نشانده آمریکا ، با سرکوب و کشتار مردم به سرعت آتش های بر افروخته را خاموش و با فعالیت های پلیسی و نیروهای امنیتی، دستگیری و تبعید امام راحل به ترکیه و سپس به عراق قریب به ۱۵ سال به حکومت ننگین خود ادامه داد .

 

با روی کار آمدن صدام و رژیم بعث در عراق و فشارهای رژیم شاه ، امام راحل ابتدا به کویت و سپس به فرانسه مهاجرت اجباری نمود .

 

سال های ۵۶ و ۵۷ تظاهرات های مردم به رهبری امام راحل دودمان رژیم شاهنشاهی را درهم پیچید و انقلاب اسلامی ببار نشست .

 

انقلاب اسلامی خیلی زود مورد تهاجم گروهک های معاند و ضد انقلاب ( در برخی استان های غربی ، شرقی و جنوب کشور ) ، قرار گرفت و به سرعت از سوی رژیم بعث عراق و پشتوانه ابر قدرت ها و سایر کشورهای اروپایی با یک جنگ ۸ ساله مواجه گردید .

 

دهه اول انقلاب ( سال های ۵۷ تا ۶۷ ) ، دهه ای افتخار آمیز و سراسر ایثار و از خود گذشتگی و با بیانات و پیام های روشنگرانه مداوم امام راحل خطاب به مردم و مسئولان ؛

 

کشور از آزمون های بسیار سخت  سربلند بیرون آمد تا جایی که امام عزیزمان در وصف مردم فرمود :

 

من با جرات مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله ( صلی الله علیه و آله و سلم ) و کوفه و عراق در عهد امیرالومنین ( علیه السلام ) و حسین ابن علی ( علیه السلام ) می باشند .

 

اوج ایثار ، صبوری و گذشت مردم در سال های دفاع مقدس با عزیمت های داوطلبانه همه اقشار بویژه جوانان  به جبهه های نبرد حق علیه باطل ( بدون هیچ گونه چشم داشتی ) ، برای دفاع از کیان نظام و مرزهای کشور و کمک های مردم در پشت جبهه ها شکل گرفت و روز به روز بر عزت و اقتدار این نظام و مردم افزوده شد .

 

در واقع خدای رحمان و رحیم به دلیل ایثار و جان فشانی صادقانه و خالصانه مردم نسبت به کشور و در عین حال نسبت به یکدیگر ، درهای رحمتش را به روی مردم و مسئولان گشود و آنان را در برابر مشکلات مقاوم و در مقابل رژیم بعث عراق و ابر قدرت ها پیروز و سربلند نمود .

 

مردم کشورمان در این  دهه ( سال های ۵۷ تا ۶۷ ) به الگویی مثال زدنی تبدیل و همچنان با گذشت ۳۰ سال از این دهه ، همه مردم و مسئولان به حال آن روزها غبطه می خورند .

 

مردم و مسئولان در یک آزمون بزرگ در عرصه جهاد ( بدون رفتن به کلاس درس و دانشگاه ) ، درس هایی آموختند که در هیچ دانشگاهی تدریس نمی شد .

 

اخلاق مداری و دیگران را به خود ترجیح دادن در این دهه ، زبان زد عام و خاص شد .

 

مادرانی که یک فرزندشان در جبهه های نبرد حق علیه باطل به درجه رفیع شهادت نائل شدند ، فرزندان دوم شان را به جبهه ها فرستاند .

 

رزرمندگان عزیز اسلام در مواجه با دشمن ، دوستان و همرزمان شان را پشت سر گذاشتند و گوی سبقت را در ایثار و شهادت از یکدیگر ربودند .

 

نفس های گرم امام راحل جبهه ها را با رزمندگان پر می کرد و در هر عملیات ، این پیام های امام عزیز ، روشنگر راه مردم و مسئولان بود .

 

توکل به خدا در جبهه ها و توسل رزمندگان اسلام به امامان معصوم صلوات الله علیهم اجمعین ، درس های بزرگ و بیاد ماندنی برای سایر اقشار مردم در پشت جبهه ها بود و بسیاری از مردم به یک تحول بزرگ اخلاقی و انسانی دست یافتند .

 

با پایان دوران دفاع مقدس و آغاز سال های دهه دوم ، سوم و چهارم انقلاب اسلامی ، ضرورت داشت آن روحیه های ایثار و گذشت در دوران سازندگی و بازسازی کشور فعال نگهداشته شود .

 

اما مشکلات و گرفتاری های روزمره و بویژه دوری از آن سال های ایثار و شهادت همه ما مردم را به نوعی درگیر کارهای خود ساخت .

 

دولت های پس از دهه اول آمدند و رفتند ، نمایندگان مجلس ادوار به همین ترتیب و در ادامه سایر نهاد ها و ارکان نظام ، همه و همه درگیر کارهای روزمره و بورکراسی اداری و نظامات عادی اداره کشور شدند .

 

سال های پس از دهه اول انقلاب اسلامی به سرعت گذشت ، تا امروز که در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی قرار گرفتیم .

 

بلوغ اجتماعی :

 

به بهانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی و در آستانه اربعین حسینی و یکی از مظاهر گذشت و ایثار مردم نسبت به یکدیگر ( بویژه راهپیمایی عظیم اربعین در کشور عراق ) ، ضرورت بازنگری در رفتار های اجتماعی مان دو چندان گردیده است .

 

با نگاه به ۶ ماهه اول سال ۹۷ که با مشکلات ارزی آغاز و به سرعت رفتار های اجتماعی مسئولان و مردم کشورمان را مورد تاثیر قرار داد ؛

 

ضرورت دارد  در رفتار های اجتماعی و اقتصادی مسئولان و مردم ، یک بازنگری جدی صورت پذیرد .

 

در این که دشمنی آمریکا با مردم و کشورمان جدی ست ، تردیدی نیست ، اما همه مشکلات کشور با این خصومت ۴۰ ساله آمریکا مرتبط نیست .

 

آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی و از دست دادن یک پایگاه بزرگ منطقه ای ( بویژه بعد از اشغال لانه جاسوسی ) ؛

 

کشورمان را به صورت یک جانبه ( بدون رعایت تشریفات و مناسبات بین المللی و یا ارجاع پرونده اختلافات به شورای امنیت سازمان ملل متحد ) ، مورد تحریم های شدید اقتصادی و نظامی قرارداد .

 

آمریکایی ها هر چند توانستند طی ۴۰ سال گذشته از دشمنی با مردم و کشورمان ، دریغ نکردند .

 

اما آیا همه مشکلات کشور به دشمنی آمریکا با نظام اسلامی و مردم بر می گردد ؟

 

آیا مسئولان و مردم هیچ نقشی در مشکلات کشور ( بویژه طی ۶ ماهه اول سال ۹۷ ) نداشته اند ؟

 

کشوری که از ابتدای دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ ، دائم در معرض تشدید تحریم ها و تهدیدات اقتصادی و با پاره کردن قرارداد بین المللی برجام مواجه شده ، نباید خیلی سریع به فکر چاره اندیشی می افتاد ؟

 

نقش مردم در این ارتباط چیست ؟

 

آیا ایثار ها و گذشت های دهه اول انقلاب را به سرعت فراموش کردیم ؟

 

چگونه می شود مردمی که در دهه اول انقلاب اسلامی حاضر بودند جان شان را برای  یکدیگر در جبهه ها فدا کنند و در پشت جبهه ها از آنچه داشتند در حق رزمندگان اسلام دریغ نورزند ؛

 

در مواجهه با مشکلات جدید کشور ( بویژه در ۶ ماهه اول سال ۹۷ ) ، رفتار های عجیب و غریبی از خود نشان دهند ؟

 

چرا همه ما صبوری و گذشت را فراموش کردیم ؟

 

هجوم برای خرید سکه و ارز ، خودرو و کالاهای ضروری مردم و خود را به دیگران ترجیح دادن ، از ما مردم بسیار بعید بود .

 

البته این مشکلات با تصمیمات عجولانه دولت نیز دست به دست هم داد و مردم و مسئولان اتفاقاتی را در ۶ ماهه اول سال ۹۷ رقم زدند ، که ارتباطی به خصومت دولت آمریکا نداشت .

 

اعلام نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و قاچاق تلقی کردن ارقام بالاتر از سوی دولت ، اولین و مهمترین اشتباه دولت مردان بود که خیلی دیر به فکر اصلاح آن افتادند .

 

حذف صرافی ها از مبادلات ارزی دومین اشتباه دولت بود .

 

اعلام سامانه خرید و فروش نیما برای صادر کنندگان و وارد کنندگان با نرخ های توافقی بسیار دیر اتفاق افتاد .

 

مداخله و کنار کشیدن های یکباره دولت ( بویژه بانک مرکزی ) ، در مواجهه با مسائل ارزی از دیگر اشتباهات دولت در این برهه از زمان بود که تحولات نا خوشایندی را در تولید ، واردات و صادرات کالا از خود بر جای گذاشت .

 

دولبه قیچی :

 

مشکلاتی که طی ۶ ماهه اول سال ۹۷ حادث شد ، دولبه داشت یک لبه آن دست دولت و لبه دیگر قیچی دست مردم بود .

 

اشتباهات دولت :


-    اعلام نسنجیده فروش سکه ( بدون هر گونه محدودیت خرید ) از سوی بانک مرکزی


-    پرداخت ارز های دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای کالا های غیر ضروری مانند خودرو و موبایل و سایر اقلام غیر ضرور


-    تخصیص ارزهای مسافرتی ۵۰۰ و ۱۰۰۰ یورویی برای سفرهای تفریحی بخشی از مردم کشور


-    اعلام با تاخیر توقف صادرات کالاهایی که مواد اولیه آن با ارز دولتی به کشور وارد شده است .


اشتباهات مردم :


-    هجوم برای خرید سکه به دلیل نگرانی از آینده .

 

-    هجوم برای خرید ارز به هر قیمت ( تا حدود ۲۰ هزار تومان برای هر دلار )

 

-    هجوم برای خرید کالا های سرمایه ای مانند خودرو ، موبایل و لوازم خانگی

 

-    هجوم برای خرید مایحتاج ضروری و روزمره زندگی

 

-    انجام سفرهای غیر ضرور برای استفاده از ارزهای دولتی

 

سوء استفاده برخی از وارد کنندگان کالاها  ( اعم از شرکت های دولتی ، نهاد ها ، بویژه بخش های خصوصی ) ، برای واردات کالا با ارزهای دولتی .

 

عدم عرضه کالا های وارداتی در بازار ( با هدف فروش به نرخ ارز آزاد ) ، از دیگر مشکلات این دوره ( ۶ ماهه اول سال ۹۷ ) بود که در هیچ مقطعی از دوران ۴۰ ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی با این شدت سابقه نداشته است .

 

تولید کالاهای نامرغوب ، کم فروشی ، تقلب ، عدم ایفای تعهدات در معاملات ، گران فروشی ، قاچاق کالا ، تأسیس شرکت های هرمی ، لیزینگ و موسسات مالی و اعتباری با هدف کلاهبرداری ، عدم ارائه خدمات تعهد شده در قراردادها ، عدم پاسخ گویی به مشتری و سایر ذینفعان و موارد دیگری از این بد اخلاقی ها در تولید و تجارت در شأن یک ملت انقلابی نیست و با بلوغ اجتماعی ساز گاری ندارد .

 

این که پس از گذشت ده ها سال از تولید برخی محصولات ایرانی ( خودرو ، موتور سیکلت ، لوازم خانگی ، مواد غذایی ، مواد بهداشتی ، دارو ، پوشاک و ... ) ، همچنان علاقه نداریم از این کالاها استفاده و کالای خارجی را به کالای ایرانی ترجیح می دهیم ، ارتباطی با تحریم های اقتصادی و دشمنی آمریکا با مردم و نظام اسلامی ندارد .

 

این که همچنان بسیاری از کالاهای ایرانی قدرت رقابت با کالاهای مشابه خارجی را ندارند ، ارتباطی با خصومت آمریکا با ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران ندارد .

 

این ها اشکالاتی ست که نیاز به رجوع به خود مردم و عملکرد کشورمان دارد .

 

گزارشات مستمر دستگاه قضایی ، سازمان ها ، نهادهای نظارتی و رسانه ها در مورد اختلاس ها ، کلاهبرداری ها چه از طریق اشخاص حقیقی و حقوقی و موسسات مالی و اعتباری از اقشار مردم نشان از بلوغ اجتماعی و رفتارهای اخلاق مدار نیست .

 

آلودگی محیط زیست ، تخریب جنگل ها و مراتع و پراکنده ساختن زباله در سطح شهرها ، جاده ها ، ساحل دریا  ، مراکز گردشگری ، کوچه ها و خیابان ها نشان از بلوغ و رشد اجتماعی ما ایرانیان نیست .

 

کشوری که ۸۰ میلیون جمعیت دارد و در شرایط سخت تشدید تحریم های ظالمانه قرار گرفته ، بایستی تصمیمات و رفتار هایش را با وضعیت جدید تطبیق می داد .

 

کشوری که توانسته در بسیاری از حوزه ها به تراز های بالای بین المللی برسد ؛

 

در صنایع دفاعی و نظامی ( به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه ایی ) در مقابل زیاده خواهی های آمریکا و دست نشاندگان مرتجع منطقه ایی آمریکا قد علم کند .

 

با کمک به مردم مظلوم منطقه در کشورهای افغانستان ، عراق ، سوریه ، لبنان و فلسطین آنان را از ظلم و کشتار طالبان و داعش و تجزیه کشورشان ، رهایی بخشد .

 

جوانان خود را در دفاع از حریم اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین تقدیم نماید .

 

در مراسم های ملی و مذهبی ( بویژه ایام ماه مبارک رمضان ، محرم و صفر و راهپیمایی بزرگ اربعین ) ، یاری محرومان کشور در شرایط عادی و بحران های  طبیعی مانند سیل و زلزله ، افتخارات بزرگی نصیب خود و کشور نماید :

 

نباید در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ، این گونه ضعیف در میدان تحریم های جدید ظاهر می شد .

 

مردم عزیز و شریف کشورمان در این گونه عرصه ها نباید از مردم ژاپن ، در مواجهه با سونامی فوکوشیما کم بیاورند .

 

ژاپنی ها پس از سونامی فوکوشیما ( که مشکلات و کمبود مواد غذایی گریبانگیر شان بود ) ، وقتی مشغول خرید از فروشگاهی بودند و برق رفت ، همه بسته ها را زمین گذاشتند و از فروشگاه خارج شدند .

 

این نشان از یک بلوغ اجتماعی دارد . 

 

در آن برهه از زمان پیرمردان ژاپنی که قبلاً در نیروگاه هسته ای فوکوشیما کاری می کردند ، با اصرار برای حفظ جان جوانان شان از آنان برای مهار نیروگاه هسته ای فوکوشیما سبقت گرفتند .

 

البته مردم عزیزمان در این گونه عرصه ها کم نگذاشته اند و در زلزله های قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مانند ( بوئین زهرا ، رودبار و منجیل ، بم کرمان و در زلزله اخیر کرمانشاه ) سنگ تمام گذاشتند .

 

اما از ما مردم ایران بسیار بعید بود  که در ۶ ماهه اول سال ۹۷ این گونه بی صبری کنیم و به فکر آینده و ذخیره سازی دلار و سکه و خرید های غیر ضروری ( مانند موبایل ، خودرو ، لوازم خانگی و مصرفی ) ، بیفتیم .

 

آن هم در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی و بویژه در ایام ماه محرم و صفر ( که اوج ایثار مالی مردم عزیز کشورمان برای تجدید ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت است )

 

ضرورت بازگشت به دوران بلوغ اخلاقی و اجتماعی سال های انقلاب و دفاع مقدس :

 

در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی به پشتوانه اعتقادات و توصیه های قرآن و معصومین جا دارد :

 

یک بار دیگر به آن دوران با شکوه و عظمت مردم کشورمان بازگردیم .

 

دیگران را به خود ترجیح دادن ، گذشت ، صبوری و ایثار در عمل ( بویژه در رفتارهای اقتصادی و اجتماعی  ) ، در برابر تهدیدات خارجی و زیاده خواهی های نفسانی در این برهه از زمان بسیار ضروری ست .

 

همدیگر را به حق و صبر توصیه نمائیم :

 

بر اساس سفارش امیر مومنان علی ( علیه السلام ) که تا چند روز دیگر قرار است از حرم مطهرش راهپیمایی بزرگ اربعین را آغاز و به حرم فرزند رشید و شهیدش حضرت ابا عبدالله الحسین ( علیه السلام ) ، عزیمت نمائیم و ایثار و گذشت را در معرض دید جهانیان قرار دهیم :

 

در خارج از این راهپیمایی نیز همان رفتارهای ایثارگرانه را از خود بروز و ظهور دهیم .

 

گذشت از مال و قبول سختی ها در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی بایستی در زندگی روز مره مان نیز جاری و ساری شود .

 

دیگران را به خود ترجیح دادن :


-    در راهپیمایی اربعین


-    در ماه مبارک رمضان


-    در کمک به آسیب دیدگان اجتماعی و بازماندگان حوادث و بلایای طبیعی


-    در یاری رساندن به ایتام و بیماران صعب العلاج


-    در نذری دادن ها

 

بایستی در زندگی اجتماعی ،  رانندگی ، حفظ محیط زیست و منابع آبی کشورمان نیز نمایان شود .

 

گذشت و ایثار و صبوری در رفتارهای اجتماعی مان بایستی به بلوغ ۴۰ سالگی برسد .

 

رسیدن به بلوغ اجتماعی در این برهه از زمان برای همه ما مردم و مسئولان کشور بسیار ضروری  و حیاتی ست .

 

می گویند طی سال های اخیر شهردار یکی از شهرهای بزرگ دنیا از تهران دیدن و در جریان ملاقات با شهردار وقت تهران گفته است :

 

تهران را قبل از انقلاب هم دیده و گفته است :

 

تهران بسیار بزرگ و زیبا شده ، خیابان ها ، اتوبان ها ، فضای سبز ، مراکز تفریحی و گردشگری ، رستوران ها ، اتومبیل ها و ... ، همه نشان از یک تغییر و تحول بزرگ در شهر تهران دارد .

 

اما رانندگی مردم تهران مانند سال های قبل از انقلاب است و تحولی در رانندگی مردم شهر تهران بوجود نیامده است .

 

این دیدگاه یک شهردار از کشور های خارج است که به مردم و مسئولان نشان می دهد رفتار های اجتماعی ما در رانندگی تغییری نیافته است .

 

ما مردم :


-    به عابران پیاده ، حق تقدم عبور نمی دهیم .


-    هر جا که خواستیم توقف می کنیم .


-     راه عبور مردم را مسدود و عبور و مرور را مختل می کنیم .


-    بی جهت بوق می زنیم و صدای رادیو و ضبط خودروهای مان را بلند و موجب آزار دیگران و آلودگی صوتی می شویم .


-    از داخل خودرو به بیرون آشغال می ریزیم .


-    سرعت مجاز را رعایت نمی کنیم .


-    به چراغ راهنمایی و رانندگی اعتنا نمی کنیم .


-    به هشدارهای پلیس راهنمایی و رانندگی احترام نمی گذاریم .


-    دوبله پارک می کنیم .


-    روی پل و داخل پیاده روها خودرو پارک می کنیم .


-    به معاینه فنی خودروهای مان توجه نمی کنیم .

 

این ها رفتار های عجیب و غریب ما مردم در یک موضوع ساده اجتماعی ست که در اغلب کشورهای جهان رشد یافته و حل شده است .

 

در مناسبات اجتماعی ، در معاملات ، در ازدواج و طلاق ، در ملاحظه همسایه ها ، رفتارهای نامناسبی داریم که در شان یک ملت بزرگ و انقلابی نیست .

 

در تولید ، در صنعت ، در کشاورزی ، در خدمات و در اغلب فعالیت  های اجتماعی ، دچار کاستی ها و مشکلاتی هستیم که ظاهراً قصد نداریم ، آن ها را سامان دهیم .

 

این ها با بلوغ اجتماعی و ۴۰ سالگی انقلاب یک ملت رشید ، تناسب ندارد .

 

در استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی ( مانند مترو ، اتوبوس و تاکسی ) مراعات همدیگر را نمی کنیم .

 

به بزرگسالان ، زنان و کودکان حق تقدم عبور و نشستن روی صندلی های اتوبوس و مترو را نمی دهیم .

 

این رفتار ها نیاز به بازنگری جدی دارد .

 

ما مردم یکی از بزرگترین کشورها در تولید زباله ایم ، حتی حاضر نیستیم زباله های مان را بموقع و در محل های تعیین شده بریزیم .

 

به همین خاطر شهرداری تهران در طول شبانه روز ۳ نوبت ( ساعت ۹ شب ، ساعت ۱۲ و صبح روز بعد ) بایستی با هزینه های گزاف زباله های ابر شهر تهران را حمل و نقل و دفع نماید .

 

حتی در ایام سوگواری و جشن های ملی و مذهبی حاضر نیستیم زباله های یک بار مصرف نذورات را در سطل های زباله بیندازیم و آن ها را در خیابان ها ، معابر و جوی آب می ریزیم .

 

این موارد و ده ها مورد رفتار های ناهنجار از ما مردم در طول شبانه روز ( در منزل ، در اداره ، در خیابان ، در رانندگی ، در دانشگاه ، در مسجد و حسینه ها و بازار و .... ) سر می زند ، که با بلوغ اجتماعی در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی مناسبتی ندارد .

 

این ها مشکلاتی نیست که دولت آمریکا و تحریم های ظالمانه به کشور و ملت ما تحمیل کرده باشد .

 

این ها مشکلات خودمان است و باید آن ها را حل کنیم .

 

همه تقصیرها را هم نمی شود به گردن مسئولان و دولت مردان انداخت ، هر چند آنان نیز در تنظیم روابط مالی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی نقش های بزرگ را بر عهده دارند .

 

اما خود ما مردم نیز باید به میدان بیائیم و این نابسامانی ها را سامان دوباره بخشیم .

 

با خودمان تکرار کنیم :

 

باید دوباره مانند دوران بلوغ اخلاقی و اجتماعی سال های انقلاب و دفاع مقدس پا به عرصه ایثار و گذشت بگذاریم .

 

هم خود عامل باشیم و هم مشوق دیگران :

 

به هم یاد آور شویم :

 

آنچه رابرای خود نمی پسندیم برای دیگران هم نپسندیم .

 

آنچه را برای خود می پسندیم برای دیگران هم بپسندیم .

 

                                                                                                                                                      رحیم مطهرنژاد

 

 

 


 

 

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد13
امروز ستاد373
دیروز ستاد587
این هفته ستاد960
این ماه ستاد5194
کل ستاد864400
امروز تمام پرتالها 6678 کل تمام پرتالها 9043883

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک