یکشنبه, 11 خرداد 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

پیام تبریک سال نو با نگاه به شعار سال 1397مدیران / سرپرستان محترم نمایندگی های بنیاد در استان ها
مدیران محترم مجتمع های مستقل بنیاد
مدیران عامل محترم شرکت های تابعه بنیاد

 


با سلام

 

احتراماً با تبریک سال نو و عید نوروز و آرزوی سلامتی برای مدیران و همکاران گرامی و تقارن این ایام با ماه مبارک رجب ، ماه اعیاد بزرگ مذهبی :

 

میلاد امامان معصوم امام محمد باقر علیه السلام و امیر المومنین علی علیه السلام و ۲۷ رجب سالروز مبعث رسول گرامی اسلام حضرت محمد ابن عبدالله صلی علیه و آله وسلم را به همه شما عزیزان تهنیت عرض می نمایم .

 

انشاالله این سال جدید که با جشن ها و اعیاد یاد شده مصادف گردیده ، سالی با برکت و با موفقیت های بزرگ برای ملت و کشور عزیزمان ، ایران اسلامی توام گردد .خدا را سپاس می گوئیم که بار دیگر توفیق خدمت گزاری به جامعه هدف را نصیب مان گردانید و به شکرانه این نعمت بزرگ الهی ، تلاش می کنیم تا در این سال ( که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان " سال حمایت از کالای ایرانی " نام گذاری گردیده ) ، در جهت توانمند سازی زندانیان گام های بلند و محکم تری را برداریم .

 

نام گزاری این سال از سوی معظم له می تواند از دیدگاه های گوناگون مورد بحث و بررسی و انشاالله اقدام و عمل قرار گیرد .

 

 کالای ایرانی باید برای فروش تولید شود :

 

تجربیات ادوار و سال های گذشته در ایران و بنیاد ، بیانگر این است که کالای ایرانی باید برای فروش تولید شود ، نه برای انبار ؛

 

کالایی قابلیت فروش دارد که بتواند از نظر کیفیت ، ماندگاری و قیمت با کالای مشابه ( داخلی و خارجی ) رقابت نماید .

 

بنابر این مهمترین شاخصه کالای ایرانی ، فروش آن است ، آن هم فروش پایدار ، نه برای یک بار ؛

 

اگر بخواهیم به فرمایش مقام معظم رهبری بنحو مطلوبی عمل کنیم ، لازم است به کیفیت ، ماندگاری و سایر شاخصه های یک کالای مرغوب توجه کنیم تا بتوانیم آن را در داخل ، بازارهای منطقه و جهان بفروش رسانیم .

 

یقیناً هدف مقام معظم رهبری از بیان شعار سال ۱۳۹۷ ، حمایت از کالای ایرانی به هر قیمت نیست .

 

لذا کالا های بدون کیفیت و غیر قابل رقابت با کالا های مشابه خود بخود از صحنه بازار حذف خواهند شد .
قطعات و خدمات پس از فروش کالا های تولیدی :

 

بسیاری از کالا های تولیدی در کشور و در جهان نیاز به خدمات پس از فروش دارند به عنوان مثال خودروها ، موتور سیکلت ها ، لوازم خانگی ، ماشین آلات ( صنعتی ، کشاورزی و ..... ) بایستی با پشتوانه قطعات و خدمات تولید شوند .

 

لذا اگر تولید کننده کالای ایرانی ( که کالاهایش نیاز به قطعات و خدمات پس از فروش داشته باشد ) ، به این دو موضوع مهم توجه ننماید ، از بازار رقابت حذف خواهد شد .

 

 بسته بندی :

 

یک کالای خوب تولیدی دارای ویژگی های متفاوتی ست که از جمله آن می توان به بسته بندی مناسب آن اشاره نمود .

 

در کشور عزیزمان ایران ، کالاهای مرغوب فراوانی تولید می شود ولی به دلیل عدم توجه به بسته بندی مناسب ، این نوع کالا ها مشتریان کمتری دارند .

 

بویژه اگر قرار است کالایی به کشور های هدف ( منطقه و جهان ) صادر شود ، لازم است به لایه های مختلف بسته بندی ، توجه کافی مبذول گردد .

 

کالا های تولیدی با کامیون ، کشتی و برخی با حمل ونقل هوایی ، بایستی تا مقصد سالم به دست خریداران برسند .

 

اگر تولید کنندگان ایرانی به ملزومات و شرایط حمل و نقل کالا های تولیدی خوب توجه نکنند ، نمی توانند در بازار رقابت دوام بیاورند .

 

 

 توجه به سلائق مشتریان :

 

مشتریان کالا های تولیدی ، دارای سلائق متفاوتی می باشند ، تولید محصولات برای بازارهای هدف ، ضرورت توجه به سلائق مشتریان را مضاعف می سازد .

 

رنگ محصولات تولیدی ، رنگ لوازم وملزومات بسته بندی ، مشخصات عمومی و فنی کال های تولیدی متناسب با زبان بازار و کشور هدف ، از جمله مسائلی ست که برای فروش پایدار محصولات تولیدی بایستی به آن توجه نمود .

 

شکل بسته بندی ، تعداد هر محصول در کارتن ، تعداد روی پالت و داخل کانتینر از دیگر ویژگی های یک تولید خوب در بازار های جهانی ست .

 

 تقدم فروش به تولید :

 

تولید کنندگان ماهر ، ابتدا یک فروشنده قوی در بازار بوده اند ، این یک استاندارد جهانی ست .

 

اگر فروشنده ماهری باشیم ، تولید کننده خوبی هم خواهیم شد . اصولاً فروش موتور محرک تولید است.

 

کشور ها و شرکت هایی در بازار های جهانی موفق ترند که به موضوع فروش کالا خوب توجه می نمایند .

 

بازار یابی و فروش مهمترین بخش کاری یک شرکت تولیدی ست ، هر قدر هم تولید کننده ماهر و قوی که باشیم ، اگر نتوانیم کالای تولیدی را بفروش رسانیم ، نمی توانیم در بازار رقابت دوام بیاوریم .

 

به همین خاطر است که بطور مداوم در جهان و ایران ، نمایشگاه های مختلفی برپا می شود ، تا تولید کنندگان بتوانند به بازرهای جدیدی دست یابند .


ارتباط با مشتریان :

 

تولید کنندگان با تجربه از جمله کارهایی که انجام می دهند ، ارتباط با مشتریان است .

 

آگاهی از آخرین دیدگاه ها ، نظریات و سلائق مشتریان ، از طریق ارتباط با آنان میسر است .

 

بسیاری از شرکت های موفق در دنیا برای مشتریان اهمیت زیادی قائلند و به همین خاطر باشگاه مشتریان را ( برای حفظ سهم بازار و آگاهی از نظرات مشتریان ) ، راه اندازی نمود اند .

 

باشگاه مشتریان در هر صنعت و خدمات تعاریف متفاوتی دارد .

 

به عنوان مثال در صنعت خودرو و موتور سیکلت ، ارائه خدمات رایگان و ارزان قیمت ( گارانتی ) به خریداران خودرو ها و موتور سیکلت ها در باشگاه مشتریان ، از جمله وسیله های ارتباطی با آنان است .

 

در خدمات پروازی ، شرکت های هواپیمایی به مسافران کثیر السفر خدمات ویژه ایی ارائه می دهند تا سهم بازار خود را در این عرصه حفظ و وفاداری مشتریان را بالا ببرند .

 

شبکه عرضه و فروش مستقیم کالا :

 

تولید کنندگانی که محصول نهایی تولید می کنند ، به شبکه عرضه و فروش مستقیم کالا توجه ویژه ایی دارند .

 

صنعت نساجی و پوشاک ، صنایع خودرو سازی ، موتور سیکلت ، صنایع غذایی ، لوازم خانگی ،  لوازم و ابزار آلات ، گل وگیاه ، مبلمان ( اداری ، منزل ، کودک ) ، فرش ، کفش و ده ها و صد ها محصول نهایی در دنیا و برخی در ایران ، دارای شبکه عرضه و فروش مستقیم کالا می باشند .

 

این شبکه ها گرداننده اصلی چرخ های کارخانجات هستند ، با نگاهی به برخی برند های مشهور در دنیا و در ایران ( بویژه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ) ، به اهمیت این شبکه ها بیشتر واقف خواهیم شد .

 

در جهان برند های مشهوری چون مک دونالد در صنایع غذایی ، بازرارهای جهانی را فتح و در اکثر نقاط دنیا دارای هزاران فروشگاه عرضه مستقیم محصولات غذایی می باشند .

 

کارخانجات خودرو سازی بزرگی چون بنز ،BMW  ، تویوتا ، سازندگان موتور سیکلت های مشهوری مانند هوندا ، یاماها ، سوزوکی و کاوازکی ژاپن ، در بیشتر نقاط دنیا دارای فروشگاه های بزرگ عرضه محصولات تولیدی و قطعات یدکی و خدمات پس از فروش می باشند .

 

در صنعت نساجی و پوشاک برند های مشهوری مانند زارا ، ماوی ، L.C.W.KI.KI  ، با ایجاد فروشگاه های زنجیره ایی بازار های منطقه را فتح کرده اند .

 

برند های پوشاک ورزشی مانند پوما ، آدیداس ، نایک و ... در اقصی نقاط جهان دارای شعبات فراوانی می باشند .

 

در کشور عزیزمان ( قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ) ، برند های مشهوری مانند مینو ، پاک ، شوکو پارس در صنایع غذایی ، کفش های ملی ، بلا ، وین و جوراب استارلایت در صنعت کفش و پوشاک ، دارای شعبات فراوانی بوده اند که امروز اثری از آنان نیست .

 

در صنعت خودرو سازی برند های مشهور کیاموتوروز ، هیوندایی و لوازم خانگی و الکترونیک دوو ، سامسونگ ، LG کشور کره جنوبی طی ۲۰ سال گذشته ، شعبات بسیاری را در کشور های دنیا منجمله ایران دائر کرده اند .

 

همه این موارد بیانگر آن است که داشتن شبکه عرضه و فروش مستقیم کالا ، از گذشته تا به امروز مورد توجه تولید کنندگان بزرگ کالا در ایران و جهان بوده است .

 

 

 

 نوآوری و خلاقیت :

 

از جمله مهترین ویژگی های یک کالای خوب ایرانی و خارجی داشتن نوآوری و خلاقیت در تولید است .

 

کالا های تولیدی عمر تعریف شده ایی دارند . هر محصول تولیدی که با سلائق مردم در ارتباط است ، نمی تواند با همان مشخصات تا ابد تولید شود .

 

در هر صنعت و کالای تولیدی که با علائق و سلائق مشتریان مرتبط است ، نو آوری و خلاقیت حرف اول را می زند .

 

وقتی گوشی تلفن های همراه را از ۲۰ سال پیش تا امروز مقایسه می کنیم ، به نوآوری و خلاقیت در این صنعت پی می بریم .

 

پلت فرم خودرو های تولیدی در جهان ، هر کدام دوره مشخصی دارند ، پلت فرم یک خودرو بطور متوسط برای ۵ تا ۷ سال طراحی می شود .

 

تلویزون های امروز با تلویزون های ۵ ، ۱۰ ، ۱۵ ، ۲۰ ، ۳۰ ،۴۰ و ۵۰ سال پیش ، اصلاً قابل مقایسه نیستند .

 

نوآوری و خلاقیت در تولید برخی خودرو های ایرانی از جمله مواردی ست که به آن توجه نشده و مشاهده می کنیم که از یک نوع خودرو با همان پلت فرم ۵۰ سال پیش هنوز هم ، تولید می شود .

 

چنین وضعیتی در صنعت موتور سیکلت سازی ایران نیز مشاهده می شود ، همچنین در صنایع و لوازم خانگی ؛ محصولات تولیدی در دنیا به سرعت در حال تغییر هستند .

 

اگر قرار است کالای ایرانی در بازارهای رقابت منطقه ایی و جهانی باقی بماند و رشد کند ، باید پا به پای تغییرات منطقه و در جهان حرکت کند .

 

مصرف انرژی در کالا های تولیدی : یکی از شاخصه های مهم امروز در دنیا مصرف انرژی در تولید محصولات است .

 

به عنوان مثال در کشورمان هنوز خودروهایی تولید می شود که در هر ۱۰۰ کیلومتر ۸ تا ۱۰ لیتر مصرف سوخت دارند .

 

استاندارد مصرف انرژی این صنعت در دنیا بین ۴ تا ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است .

 

علاوه بر آن امروزه با ورود خودروهای هیبریدی و برقی  خودرو ها تا سرعت ۵۰ کیلومتر مصرف سوخت ندارند .

 

امروزه تولیدات موتور سیکلت در دنیا به سمت تولیدات برقی رفته تا آلودگی کمتری در کلان شهرها تولید شود .

 

اما همچنان در کشورمان اصرار به تولید موتور های کاربراتوری ست . یعنی تولید موتورسیکلت ها با استاندارد دو نسل قبل این صنعت .

 

با این روش های قدیمی نه تنها بازارهای منطقه ایی و جهانی بلکه بازارهای داخلی را نیز از دست خواهیم داد .

 

در هر زمینه ایی اگر بخواهیم از مصرف کالا های ایرانی حمایت کنیم ، لازم است ابتدا استانداردهای جهانی در تولید آن کالا را مراعات نمائیم .

 

این ها مواردی ست که دست مسئولان کشور است و هدایت اصلی و تعیین استراتژی های کلان تولیدی در وزرارتخانه صنعت ، معدن و تجارت رقم می خورد .

 

 نقش کارگران و مدیران در این حوزه :

 

کارگران و مدیران در این عرصه نقش مهمی دارند ، کارگران و مدیران عوامل اصلی تولید محصولات در ایران و جهان هستند .

 

این کارگران و مدیران هستند که می توانند با استفاده از ابزار آلات ، امکانات ، مواد اولیه و ماشین آلات ، کالا های مرغوب یا نامرغوب را تولید نمایند .

 

حتی اگر همه امکانات تولید ( مواد اولیه ، ملزومات تولید ، ماشین آلات و.... ) هم فراهم باشد ولی کارگران و مدیران اراده ایی برای تولید کالای مرغوب نداشته باشند ، اتفاق مبارکی رقم نخواهد خورد .

 

میزان رضایتمندی مشتریان از محصولات تولیدی با کار و تلاش کارگران و مدیران ارتباط تنگاتنگی دارد .

 

کارگران و مدیران عرصه های تولیدی می توانند بخوبی به تولید کالا های مرغوب ایرانی کمک نمایند .

 

آنچه در سال ۱۳۹۷ باید به آن توجه نمود ، تولید با کیفیت محصولات ایرانی ست .

 

قیمت تمام شده محصولات تولیدی :

 

از جمله موارد مهم در تولید یک کالای مرغوب ، توجه به قیمت تمام شده آن کالاست .

 

قیمت تمام شده کالا های تولیدی در فروش هر کالا نقش اصلی را دارد .

 

کالا های تولیدی باید قابلیت رقابت از نظر قیمت با نمونه مشابه خارجی را داشته باشد .

 

کاهش قیمت تمام شده کالا های تولیدی به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آن خرید مواد اولیه و ملزومات تولیدی با قیمت مناسب است .

 

هر چقدر به این مهم توجه شود ، قیمت تمام شده کالای تولیدی مناسب تر و فرصت رقابت بیشتری برای تولید کنندگان ایرانی فراهم خواهد شد.

 

 

 فروش مطمئن کالا های تولیدی :

 

فروش کالا های تولیدی ، در صورتی موفق است که با اطمینان انجام شود .

 

تحویل کالا به مشتریان و دریافت اسناد مالی نامعتبر ، یک فروش موفق نیست .

 

بهترین و موفق ترین فروش ها فروش های نقدی ست .

 

در مورد فروش اعتباری محصولات ، لازم است مشتریان اعتبار سنجی شوند و به میزان اعتبار آنان ( در مقابل دریافت اسناد مالی معتبر ) کالا تحویل شود .

 

فروش کالا ها بدون توجه به بازگشت وجوه آن را نمی توان به حساب یک فروش موفق گذاشت .

 

 

 


ایجاد انگیزه قوی در همکاران و مددجویان :

 

ایجاد انگیزه قوی در همکاران و مددجویان برای تولید محصولات مطابق با خواست و سلیقه  مشتریان از جمله ویژگی های یک تولید موفق است .

 

این بخش از کار وظیفه و رسالت مدیران رده های مختلف بنیاد در نمایندگی ها ، مجتمع ها و شرکت هاست .

 

 مجموعه بزرگی مانند بنیاد با در اختیار داشتن ۸۰۰ واحد تولیدی کوچک ، متوسط و بزرگ تولید ۲۰۰۰ نوع محصول با جمعیت بزرگ مددجویان ( افزون بر ۵۰ هزار نفر ) ، نیاز به موتور های محرک قوی دارد .

 

مدیران موتورهای محرک و عوامل ایجاد انگیزه در بخش های کارگری هستند .

 

مدیران با انگیزه می توانند محرک دیگران در کار باشند ، مدیران علاقمند به تولید و علاقمند به کشور می توانند از راه هدایت تولید محصولات مرغوب در اعتلای نام کشور و برند تولیدی نقش آفرینی نمایند .

 

 

 


برند سازی :

 

نشان تجاری ( برند ) ، بیانگر هویت محصولات تولیدی ست .

 

مشتریان در دنیا ابتدا برند را انتخاب می کنند ، سپس به خرید کالا مبادرت می نمایند .

 

برند های معتبر ، اعتماد مشتریان را جلب نموده به همین خاطر ، مشتریان به دنبال نشان های معتبر تجاری اند .

 

برند سازی از جمله ویژگی های یک گروه و شرکت تولیدی ست .

 

برند سازی یک شبه اتفاق نمی افتد  ، ولی می تواند یک شبه از میان برود .

 

شرکت های تولیدی بزرگ و معتبر برای نشان تجاری خود ارزش بالایی قائلند و اجازه نمی دهند خدشه ایی به برند شان وارد شود .

 

برخی شرکت های تولیدی بزرگ در صورتی که مشکلی در محصول تولیدی شان بوجود آید ، با فراخوان ، ضمن  جبران خسارت ، از مشتریان عذر خواهی و با ارئه خدمات رایگان ، مشتریان خود را حفظ می نمایند .

 

برند های تجاری معتبر و مشهور از نظر اقتصادی دارای ارزش ریالی می باشد .

 

ارزش معنوی برند های تجاری معتبر بسیار بالا و هیچ شرکتی اجازه نمی دهد برند محصولات تولیدی اش با مشکل مواجه شود .

 

تولید کنندگان مهم در ایران و جهان برای حفظ و ارتقای برند و نشان تجاری محصولات تولیدی برنامه ریزی دارند .

 

تولید تحت لیسانس :

 

یکی از ابزار های ارتقای محصولات تولیدی در ایران و جهان ، تولید تحت لیسانس است .

 

تولید تحت لیسانس صاحبان برند های تجاری معتبر در دنیا می تواند به ارتقای محصولات تولیدی در ایران کمک نماید .

 

این کار یک اقدام هوشمندانه برای شرکت ها و کشورها به حساب می آید .

 

ارتباط با صاحبان برند های مشهور و انعقاد قرارداد های تولیدی مشترک ، تولید تحت لیسانس و تحت نظارت به انتقال دانش فنی شرکت های معتبر دنیا به شرکت های ایرانی کمک شایانی خواهد نمود .

 

این یک اقدام موثر برای ارتقای محصولات تولیدی در هر کشور است  که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور رفته رفته کم رنگ و از بین رفته است .

 

این اقدامات بایستی از سوی دولت ها تسهیل شود .

 

برقراری ارتباط مناسب کشورمان با کشورهای دنیا و صاحبان برندهای تجاری می تواند ، راه تولید محصولات مرغوب و فروش آن را در بازار های منطقه و جهان هموار سازد .

 

استفاده از تجربیات گذشته :

 

با مروری بر سال های  پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دلیل وقوع جنگ در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی و تحریم های ضالمانه علیه ملت بزرگ ایران ؛

 

مسئولان ارشد کشور برای خودکفایی در زمینه تولید سلاح های نظامی و دفاعی اقدامات بسیار گسترده و هدفمندی را در دستور کار قرار دادند .

 

یک تجربه موفق در زمینه تولید کالاهای ایرانی ، تولید سلاح های نظامی ، دفاعی و باز دارنده بویژه در صنایع موشکی ست .

 

جمهوری اسلامی در این زمینه تجربه بسیار گران بهایی دارد که این تجربه می تواند برای تولید سایر کالا های مورد نیاز کشور ، ملاک عمل قرار گیرد .

 

همچنین کشورمان طی ۴۰ سال گذشته ، در زمینه های طراحی و ساخت سد تجربیات ارزشمندی را کسب نموده است .

 

ساخت و توسعه راه ها ، پل ها و تونل ها از جمله دستاوردهای کشور به عنوان مصادیق کالای خوب ایرانی ست :

 

هرچند لازم است کیفیت برخی کارهای عمرانی ارتقاء یابد ولی دستاورد های کشور در این زمینه مصداق استفاده از تجربیات خوب گذشته به شمار می آید .

 

از ادامه برخی تجربیات گذشته نیز بایستی درس گرفت و از تکرار آن اجتناب نمود ، کارهایی که به ثمر نرسید و ادامه آن به صلاح نمی باشد .

 

به عنوان مثال کشور در زمینه برخی تولیدات مانند موبایل و لوازم الکترونیکی نتوانست تجربیات ارزشمندی کسب نماید ، همچنین کشورمان در زمینه تولیدات برخی خودرو ها ، موتورسیکلت ها و هواپیما نتوانست کالا های قابل رقابت با نمونه های خارجی را تولید و به بازار عرضه نماید .

 

در مجموع فعالیت های بنیاد و نیز موارد فراوانی مشاهده می شود ، که جزء تجربیات بسیار موفق و برخی موارد نیز ، با موفقیت همراه نبوده است .

 

به عنوان مثال تولید برخی مصنوعات چوبی مانند قایق و لنج از این جمله اند که ادامه آن مقرون به صرفه و صلاح نیست و در مقابل تولید کالا هایی مانند مبلمان منزل ، اداری  و مبلمان شهری از جمله کارهای موفق بنیاد به حساب می آیند .

 

 

 


سال ۹۷ سال موفقیت های کوچک :

 

سال ۹۷ به لحاظ مشکلات مالی دولت ، سال سخت و نفس گیری می باشد ، در این سال همت همه دستگاه ها ، نهاد ها و سازمان ها بایستی به موفقیت های کوچک معطوف گردد .

 

این وظیفه به این معنا نیست که اگر موفقیت های بزرگ پیش روی مان قرار گرفت ، آن را دنبال نکنیم .

 

مصداق موفقیت های کوچک در بنیاد ، ایجاد و توسعه اشتغال مددجویان مشابه واحد های جدید در سنوات گذشته است .

 

کاری که نمایندگی ها طی ۶ سال گذشته ( بدون وابستگی به بودجه های دولتی و یا کمک های مردمی ) انجام دادند ، نمونه های خوبی برای کسب موفقیت های کوچک است.

 

در مجموع موفقیت های کوچک بنیاد در هر سال به یک موفقیت بزرگ تبدیل شد .

 

حفظ و ارتقای اشتغال زندانیان ، تولید محصولات جدید ، تولید محصولات دارای ارزش افزوده اقتصادی و تولید بر مبنای سفارش بازار ، همه مصداق های خوبی برای نمایش موفقیت های کوچک در بنیاد است .

 

بنیاد ظرفیت های بسیار خوبی برای دست یابی به موفقیت های کوچک در سال ۹۷ در اختیاردارد ؛

 

لذا ضروری ست ، همه نمایندگی ها ، مجتمع ها و شرکت ها به انجام این کار مهم مبادرت و سهم خود را  برای تحقق شعار سال ۹۷ ایفا نمایند .

 

موفقیت های کوچک برای عرضه و فروش محصولات نیز می تواند نمونه خوبی برای دسترسی به این هدف باشد .

 

شاید بنیاد در شرایط حاضر نتواند فروشگاه های بسیار بزرگ برای عرضه و فروش محصولات ایجاد نماید و لی با هدف گزاری فروشگاه های کوچک ، به این هدف نائل خواهیم شد .

 

 

 ضریب نفوذ کالاهای ایرانی در بازارهای همسایه ، منطقه و جهان

 

با نگاهی به بازارهای همسایه ، منطقه و جهان ( کشورهای حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس و کشورهای همسایه و جهان ) ، بخوبی روشن است که کالاهای ایرانی از ضریب نفوذ مطلوبی دراین بازارها برخوردار نیستند .

 

این درحالی ست که فاصله هوایی کشورمان با برخی از کشورهای منطقه و همسایه یک ساعت و فاصله زمینی جمهوری اسلامی با این کشورها چند ساعت و فاصله حمل و نقل دریایی کشورمان با کشورهای مذکور کمتر از ۱۰ ساعت است .

 

درمقابل کشورهایی با فاصله ۱۵ هزار کیلومتر ( حداقل ۱۵ ساعت فاصله هوایی ، دو تا ۳ ماه فاصله زمینی و دریایی ) ، کالاهای شان در فروشگاه ها و بازارهای منطقه همجوار و کشورمان به فراوانی دیده می شود .

 

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بازار تولید فرش های دست باف ایرانی در بسیاری از کشورهای اروپایی ، آمریکا و آسیا در انحصار کشورمان بود .

 

اما با عدم مراقبت و برنامه ریزی دقیق ، رقبای جدیدی از کشورهای همسایه و حتی چین جای این کالای مرغوب ایرانی را در کشورهای یاد شده تنگ کردند و در بسیاری از بازارها از کشورمان سبقت گرفتند .

 

با نشست هایی که طی سال های اخیر با بسیاری از تجار ایرانی در کشورهای حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس و شرق آسیا داشته ام ، اغلب آنان از مشکلات مقررات بازرگانی و بویژه حمل و نقل کالاهای شان به کشورهای هدف گلایه مند و بنا بر شواهد و مشاهدات قرار نیست اتفاق جدیدی برای حل و فصل این مشکلات رخ دهد .

 

بسیاری از تجار ایرانی در کشورهای جمهوری آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان از مشکلات حمل و نقل زمینی و دریایی کالاهای شان به این کشورها و از آنجا به روسیه گلایه های فراوانی داشتند .

 

بازارهای عمده فروش مسکو روزانه پذیرای ۱۹ هزار کانتینر محصول وارداتی ( میوه ، تره بار ، خشکبار ، انواع مواد غذایی و ... ) از کشورهای تولید کننده ( بویژه ترکیه ) می باشند .

 

سهم جمهوری اسلامی از این بازار بزرگ درحد چند کانتینر هم نیست ، اخیراً شبکه افق دو فیلم مستند از بازارهای روسیه ( مسکو ) تهیه که فایل آن در شبکه اختصاصی بنیاد در آپارات ( با عنوان بازی در مسکو ) ، بارگزاری شده است .

 

در این دو فیلم مستند عدم حضور قوی محصولات کشورمان در بازارهای مسکو بخوبی آشکار است .

 

با بررسی و حضور در هایپر استارها ، سوپر مارکت ها و فروشگاه های مختلف در بازارهای هدف ( کشورهای حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس و کشورهای همسایه ) ، فقدان حضور و یا حضور بسیار کمرنگ محصولات کشورمان در این اماکن بخوبی آشکار است .

 

بخش خصوصی کشورمان ( تولید کنندگان و صادر کنندگان ) نمی تواند همه مشکلات حضور کالاهای ایرانی در بازارهای کشورهای هدف را یک تنه حل و فصل نماید .

 

همه دولت ها برای حضور محصولات تولیدی کشورشان در بازارهای هدف ، از تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات حمایت های خاص و عملی دارند .

 

اگر قرار است وابستگی به فروش نفت ( که خواسته و تأکید ۲۵ ساله مقام معظم رهبری ست ) کاهش یابد ، لازم است برای حضور قوی محصولات ایرانی در کشورهای هدف ، ساز و کارهای جدیدی اتخاذ گردد .

 

اجرای طرح فروش فرانچایز ( دادن حق امتیاز ) برای توسعه فروش محصولات ایرانی

 

یکی از روش های توسعه فروش محصولات در جهان و ایران اجرای طرح فرانچایز است .

 

دراین طرح با انجام فراخوان از سوی تولید کنندگان ( اغلب محصولات نهائی مانند خودرو ، موتورسیکلت ، مواد غذایی آماده مصرف ، پوشاک ، لوازم خانگی ، صوتی ، تصویری ، گوشی های تلفن همراه و ... ) ، از دارندگان فروشگاه های مناسب در سطح شهرها دعوت می شود در این طرح ثبت نام نمایند .

 

پس از بررسی درخواست ها از سوی تولید کنندگان ، مکان های مناسب اجرای طرح مشخص و به متقاضیان اعلام می شود .

 

در این طرح تولید کنندگان برای فروش کالاهای شان در مکان های انتخاب و از دارندگان فروشگاه ها به چند روش حمایت می شود.

 

۱- طراحی دکوراسیون فروشگاه ها ( هزینه طراحی )

 

۱/۱- اجرای طرح با هزینه دارندگان فروشگاه ها انجام می شود

 

۲- طراحی و نصب تابلوهای سردر فروشگاه ها ( با هزینه تولید کنندگان )

 

۲/۱- هزینه های شهرداری ( زیباسازی ) به عهده دارندگان فروشگاه هاست

 

 ۳ - آموزش فروشندگان و انباردارها

 

۴ - طراحی و تأمین لباس فرم فروشندگان

 

۵ - تأمین و تحویل کالا در حداقل زمان ممکن ( در مقابل دریافت وجه و یا اسناد معتبر مالی )

 

۶ - برگزاری فروش های ویژه با مشارکت مالی فروشندگان در برخی از مقاطع سال با ارائه تخفیف و جوائز به خریداران

 

۷ - تشکیل باشگاه خریداران وفادار و ارائه خدمات و تخفیف های بیشتر به آنان در خریدهای آتی

 

نمونه های اجرا شده این طرح به فراوانی در کشورمان ، کشورهای همسایه ، منطقه و جهان موجود است .

 

یکی از راه های عمل به منویات مقام معظم رهبری درسال ۱۳۹۷ سال حمایت از کالاهای ایرانی تدبیر برای اجرای طرح های موفق مشابه است که تولید کنندگان ایرانی یا از آن غافل و یا در حد بسیار ضعیفی نسبت به آن مبادرت داشته اند .

 

کمتر نمونه مشابهی از سوی تولید کنندگان ایرانی برای اجرای طرح فرانچایز در کشورهای حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس ، کشورهای همسایه ، منطقه و جهان را می توان رصد و یا گزارش نمود .

 

یکی از مشکلات اصلی تولید کنندگان ایرانی برای اجرای طرح فرانچایز در کشورهای حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس ، کشورهای همسایه ، منطقه و جهان فقدان حمایت های دولت از این طرح هاست .

 

یکی از مشکلات اصلی تولید کنندگان و صادر کنندگان ایرانی برای معرفی کالاهای ایرانی در همین زمینه ها و نداشتن فضای مناسب برای عرضه کالاهای ایرانی در کشورهای هدف است. 

 

بسیاری از فروش های محصولات ایرانی به مردم کشورهای منطقه ( حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس و کشورهای همسایه ) فقط برای یک نوبت اتفاق افتاده و می افتد و فروش کالا دراین کشورها استمرار ندارد .

 

فقدان برنامه و ساز و کار مشخص در این زمینه کاملاً آشکار است ، به عنوان مثال کشورمان طی سال های اخیر در تولید گل شاخه ایی پیشرفت های بسیار خوبی داشته است.

 

بسیاری از گل های تولیدی کشورمان قابلیت صادرات دارند ، اما یکی از مشکلات اساسی تولید کنندگان و صادر کنندگان گل در کشورمان فقدان خطوط هوایی منظم به کشورهای هدف و  ارسال گل در کمترین زمان ممکن ( برای جلوگیری از پژمرده شدن گل ها ) به مشتریان می باشد .

 

همین وضعیت در ارتباط با صادرات محصولات غذایی تازه ( میوه و تره بار ) بوضوح آشکار است.

 

 

 

 

 

اجرای طرح فروش اکسکلوسیو ( نمایندگی انحصاری )

 

این روش نیز یکی از روش های موفق در توسعه فروش محصولات در دنیا به شمار می رود ، دراین طرح فروشندگان منتخب ، انحصاراً کالای تولیدی تولید کنندگان را می فروشند و از فروش کالاهای مشابه درمحل نمایندگی اجتناب می نمایند .

 

این طرح نیز با مشارکت تولید کنندگان و فروشندگان با شرایط و قراردادهای خاص اجرایی می شود.

 

علاوه بر مواردی که درطرح فروش فرانچایز اشاره شد ، در طرح فروش اکسکلوسیو ، امتیازات دیگری به فروشندگان اعطاء می گردد تا وفاداری آنان نسبت به تولید کنندگان برای فروش محصولات افزایش یابد .

 

در طرح اکسکلوسیو فروش کالاهای جدید تولید کنندگان ابتدا از محل فروشگاه های این نمایندگان آغاز  می شود.

 

سهم بنیاد در اجرای منویات مقام معظم رهبری برای تحقق شعار سال ۱۳۹۷

 

بنیاد در ادامه سیاست ها و عملکرد سال های ۹۱ تا پایان سال ۱۳۹۶ همچنان به توسعه اشتغال مددجویان با هدف تولید کالاهای مرغوب ایرانی ادامه خواهد داد .

 

به لطف خدا بنیاد طی سال های ۹۱ تا ۹۶ عملاً اثبات کرده است دنبال تولید کالاهای مرغوب ایرانی ست .

 

این ادعا با تولید و نمایش حداقل ۲۰۰۰ قلم کالا در نمایشگاه نمایندگی بنیاد استان اصفهان در تاریخ های ۲۳ الی ۲۷ اسفندماه سال ۹۶ در معرض نمایش و فروش قرارگرفت .

 

با احتساب تولیدات سایر استان ها ، مجتمع ها و شرکت های تابعه بنیاد ، به لطف خدا رقم تولیدات کالاهای ایرانی بنیاد از مرز ۳۵۰۰ قلم کالا گذشته اما مدیران ، کارشناسان و کارکنان عزیز بنیاد نباید به این حد از موفقیت بسنده نمایند .

 

تولید محصولات با کیفیت و مرغوب بنیاد ( بویژه با نشان حامی ) ، همچنان با قوت و قدرت بایستی ادامه یابد.

 

هدف از تولید محصولات حامی نیز در دیدگاه ها ، ابلاغیه ها ، همایش های سراسری منطقه ایی و بازدیدهای استانی بارها به سمع و نظر مدیران و همکاران محترم رسیده است .

 

تولید محصولات دارای ارزش افزوده با در نظر داشتن توسعه اشتغال مددجویان و با هدف توانمند سازی زندانیان ، کاهش آسیب های اجتماعی از پیرامون زندانیان و خانواده های آنان و کمک به امرار معاش خانواده های زندانیان

 

این هدف همچنان به عنوان اصلی ترین هدف بنیاد درسال ۱۳۹۷ و سال های آتی ، با درنظرداشتن کمک به تولید ملی و اقتصاد مقاومتی ست .

 

 

 

 


افزایش ضریب نفوذ کالاهای حامی در فروشگاه های تحت پوشش

 

به لطف خدا یکی از ظرفیت های بنیاد ، دراختیار داشتن اداره ۱۲۰۰ فروشگاه خدماتی ، کترینگ ، فست فود ، میوه فروشی و قنادی در زندان های سراسر کشور است .

 

اما آنچه زیاد مشهود نیست ضریب نفوذ کالاهای حامی در فروشگاه هاست ، بنا به بازدیدهای استانی و گزارشات دریافتی ، همچنان تعداد کالاهای حامی ( تولید بنیاد ) در فروشگاه های دراختیار بسیار پائین و دربرخی استان ها خیلی کمرنگ است .

 

این درحالی ست که بسیاری از اقلام مورد نیاز فروشگاه ها همچنان از بازار درحال تهیه است ، انتظار می رود با درایت ، اهتمام و هم افزایی سازمانی ما بین استان ها ، ضریب نفوذ کالاهای حامی در فروشگاه ها درسال ۱۳۹۷ به چند برابر وضعیت فعلی افزایش یابد .

 

تأمین و فروش کالاهای حامی مابین استان ها بایستی با روش خرید و فروش انجام و با پرداخت بموقع تعهدات مالی همراه باشد ، تا اعتماد نمایندگی ها ، مجتمع ها و شرکت ها نسبت به یکدیگر افزایش یابد.

 

با گزارشات دریافتی از برخی استان های تولید کننده محصولات مورد نیاز فروشگاه ها ، همچنان مطالبات معوق مابین نمایندگی ها ، مجتمع ها و شرکت ها وجود دارد و این مانع توسعه فروش محصولات داخلی بنیاد شده است .

 

 

 


توسعه فروشگاه های حامی خارج از زندان ها 

 

با لطف خدای متعال تعداد فروشگاه های حامی خارج از زندان ها از عدد یک فروشگاه به ۳۰ فروشگاه در پایان سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است .

 

اما این تعداد فروشگاه حامی خارج از زندان ها برای یک مجموعه بزرگی مانند بنیاد با تولید بالغ بر ۳۵۰۰ نوع کالا ، بسیار کم است .

 

هدف گزاری توسعه فروشگاه ها درسال ۱۳۹۷ حداقل ۲۰۰ فروشگاه است که بایستی با استفاده از تجربیات گذشته و روش های توسعه فروشگاه های مالکیتی ( درمحل های دراختیار ) ، فروشگاه های طرح فرانچایز و اکسکلوسیو توسعه یابد .

 

هر استان ، مجتمع و شرکت متناسب با تولیدات خود ، ضروری ست تعداد فروشگاه های حامی استان را افزایش دهد .

 

به عنوان مثال نمایندگی بنیاد استان سیستان و بلوچستان که در زمینه تولید صنایع چوبی ( مبلمان اداری ، منزل ، کودک و دکوراسیون ) ، دارای تجربیات ارزنده ای شده است ( مشابه فروشگاه مرکزی شهر زاهدن ) حداقل ۷ تا ۱۰ فروشگاه دیگر را با اجرای طرح فروش فرانچایز یا اکسکلوسیو در شهرهای استان توسعه دهد .

 

همچنین باتوجه به تجربیات نمایندگی بنیاد استان قزوین (بهره برداری از دو فروشگاه زیبا در منطقه گردشگری سعدالسلطنه و داخل شهر ) ، گالری محصولات حامی را به زیبایی اجرا نموده است ، تعداد این فروشگاه ها را در استان به ۱۰ فروشگاه توسعه دهد . انشاء الله با همت مدیران ، کارشناسان و کارمندان متعهد بنیاد درپایان سال ۱۳۹۷ شاهد افزایش این تعداد فروشگاه خواهیم بود .

 

 

 

 

تعیین استراتژی صنعتی و کشاورزی در ایران برای عمل به منویات مقام معظم رهبری

 

یکی از راه های عمل به منویات مقام معظم رهبری درسال ۱۳۹۷ ،  ادوار گذشته و سال های آینده ، تعیین استراتژی صنعتی و کشاورزی در جمهوری اسلامی ست .

 

بطور مشخص وزارت خانه های صنعت ، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی بایستی استراتژی صنعتی و کشاورزی ۱۰ ، ۳۰ و ۵۰ سال آینده کشور برای عمل به حمایت از کالاهای ایرانی را تبیین و منتشر نمایند .

 

به عنوان مثال دقیقاً باید معلوم باشد جمهوری اسلامی درصنعت خودرو سازی ، تولید موتورسیکلت ، لوازم خانگی و ... در سال های یاد شده درچه وضعیتی قرار خواهد داشت .

 

این موارد بطور دقیق درهر صنعت بایستی روشن و براساس آن ، صنعت کشور سامان یابد .

 

مثلاً درصنعت موتورسیکلت کشور دارای چند شرکت تولید کننده و افق تولید درسنوات یاد شده در این صنعت چیست ؟

 

همچنین وزارت جهاد کشاورزی بایستی استراتژی کشاورزی کشور را در زمینه های مختلف زراعی ، باغ داری ، دامپروری و ... روشن ، تبیین و اعلام نماید .

 

به عنوان مثال افق تولید دام سبک با توجه به جمعیت کشور در سال های ۱۴۰۷ ، ۱۴۲۷ و ۱۴۴۷ چیست و دراین سال ها کشور بایستی چند میلیون رأس دام سبک ، تولید و در صورت وجود دام اضافی برنامه صادراتی کشور و درصورت کسری برنامه واردات از کشورهای خارج چیست ؟

 

در زمینه تولید علوفه مورد نیاز دام ها افق تولیدات کشور درسال های یاد شده چیست و نقش و سهم واردات و یا صادرات دراین بخش روشن و تبیین و منتشر گردد .

 

اگر مسئولان عالی کشور درسال ۱۳۹۷ صرفاً همین یک برنامه را تهیه و آن را برای اجرا در سال های آینده روی میز بگذارند ، بزرگترین خدمت برای حمایت از کالای ایرانی عمل شده است .

 

افق بازرگانی خارجی کشور در سال های یاد شده بایستی تبیین و منتشرشود ، برای جمعیت ۳۰۰میلیونی پیرامون کشورمان درحال حاضر و چند صد میلیونی درسال های ۱۴۰۷ ، ۱۴۲۷ و ۱۴۴۷ برنامه کشور در زمینه صنعت و کشاورزی بایستی روشن و تعریف شود .

 

نقش وزارت امور خارجه برای حمایت از تولید کنندگان ایرانی در کشورهای هدف بایستی تعریف شود .

 

این پیشنهادات بایستی به صورت برنامه تهیه و در دانشگاه ها ، میان اصحاب رسانه و در مجلس شورای اسلامی به بحث گذاشته و نقاط قوت و ضعف آن تبیین و اصلاح گردد .

 

کشوری که تصمیم دارد به حمایت از کالای ایرانی مبادرت و به فرمان مقام معظم رهبری عمل کند ، همه اجزای آن باید ید واحده باشند و از اقدامات جزیره ایی اجتناب نمایند .

 

نقش نهادهای بزرگی چون ، بنیادها ، سازمان های اقتصادی خارج از دولت ، در این طرح بایستی روشن و تکالیف آنان نیز روشن گردد .

 

اقدامات موازی خنثی کننده در تعیین و تبیین استراتژی کلان صنعتی و کشاورزی بایستی مهار و کنترل گردد ، تا کشور بتواند به هدف بزرگ حمایت از کالای ایرانی ( بویژه در بخش صادرات محصولات غیرنفتی ) نائل آید .

 

نمایندگی بنیاد استان مرکزی که به زیبایی و در ماه پایانی سال ۱۳۹۶ نسبت به طراحی ، ساخت و بهره برداری گالری گل حامی در شهر اراک مبادرت نمود ، می تواند تعداد این واحدها را در استان مرکزی تا حداقل ۵ نقطه در شهر اراک و ۵ نقطه در شهرهای استان گسترش دهد.

 

با همان روش توسعه فروشگاه های مالکیتی ، طرح فرانچایز و اکسکلوسیو ، این کار عملیاتی خواهد شد .

 

نمایندگی بنیاد استان اصفهان که در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ موفق به برگزاری بزرگترین نمایشگاه دستاوردهای مددجویان استان ( با ارائه ،عرضه و فروش ۲۰۰۰ قلم کالا )   در ۲۵۰۰ متر مربع مساحت گردید ؛

 

معاون محترم اول قوه قضائیه ، اصحاب رسانه ، مقامات استان و مردم این کار بزرگ را مورد تقدیر و تشویق قرار دادند :

 

بایستی برای ایجاد فروشگاه های بزرگ و دائمی در شهر اصفهان و شهرهای دیگر برنامه های عملیاتی سال ۱۳۹۷ را طرح ریزی و اجرا نماید .

 

انتظار بنیاد از نمایندگی استان اصفهان حداقل یک فروشگاه ۱۰۰۰ متری دائمی در شهر اصفهان و ۱۰ فروشگاه متوسط و کوچک ( متناسب با تولیدات ) دراین شهر و شهرهای استان است .

 

نقش سیستم حمل و نقل کشور برای حمایت از کالای ایرانی :

 

حمایت از کالای ایرانی به پشتیبانی های مختلف منجمله سیستم حمل و نقل به بازار های هدف نیازدارد .

 

وضعیت حمل و نقل ما بین کشورمان به بازارهای هدف ( با فرض بازار کشورهای حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس و کشورهای همسایه ) بر اساس مذاکره با تجار و بازرگانان ایرانی ، دارای مشکلاتی ست که صادرات محصولات ایرانی به این کشورها را با چالش های جدی مواجه ساخته است .

 

حمل و نقل هوایی ، دریایی ، زمینی و ریلی کشورمان به بازار های هدف دارای مشکلاتی ست که حل آن از عهده بخش های خصوصی بر نمی آید .

 

سیستم حمل و نقل کشور مان به کشورها و بازار های هدف نیاز به یک بازنگری اساسی و رفع موانع و مشکلات موجود دارد .

 

تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات ایرانی به بازار های هدف در این زمینه نیاز به حمایت های جدی دولت و شرکت های حمل و نقل بین المللی وابسته ( زمینی ، دریایی ، هوایی و ریلی ) ، دارند .

 

تولید کنندگان و صادر کنندگان کالا های ایرانی برای حمل مطمئن و بموقع کالاهای شان به بازار های هدف از وضعیت موجود سیستم حمل و نقل کشور گلایه های جدی دارند .

 

تا این ابزار و امکانات فراهم نباشد ، حتی اگر بهترین کالا های ایرانی را تولید کنیم ، امکان فروش و صادرات آن به بازار های هدف میسر نخواهد بود .

 

در پایان ضمن تشکر از همه  مدیران و همکاران برای نقش آفرینی در تولیدات سنوات گذشته ، انتظار می رود در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال " حمایت از کالای ایرانی " نام گزاری شده است بیش ا پیش به کیفیت محصولات تولیدی همت گمارده و در عین حال به موضوع فروش محصولات توجه بیشتری مبذول نمائید .

 

با آرزوی سالی سرشار از موفقیت برای همه عزیزان در عرصه تولید وتوانمند سازی مددجویان .

                                                                                                                             رحیم مطهرنژاد

 

 

 


 

 

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد13
امروز ستاد372
دیروز ستاد587
این هفته ستاد959
این ماه ستاد5193
کل ستاد864399
امروز تمام پرتالها 6642 کل تمام پرتالها 9043847

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک