یکشنبه, 11 خرداد 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

نامه به معاون محترم رئیس قوه قضاوئیه و ریاست مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه

حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر شهریاری


 معاون محترم رئیس قوه قضائیه و ریاست محترم مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه

 


با سلام

 

احتراماً با تبریک عید سعید غدیر خم و تقدیر و تشکر از برگزاری مراسم رونمایی از امضای الکترونیک ؛

 

عطف به توصیه جنابعالی برای باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی ، برخی نکات به عنوان پیشنهاد  تقدیم حضور شریف می گردد .

 

بزرگترین خدمتی که قوه قضائیه در این برهه از زمان می تواند در ارتباط با ماموریت ها و مسئولیت این دستگاه به مردم و نظام اسلامی انجام دهد ؛

 

مکانیزه کردن سیستم ها و کوتاه کردن زمان و مکان مراجعات جهت رسیدگی به درخواست ها و پرونده های آنان است .

 

کار بزرگی که جنابعالی از سال ۸۸ به آن مبادرت و بحمد الله زیر ساخت های آن طی سال های گذشته فراهم شده است .

 

افتتاح و بهره برداری از دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضائیه ( که بحمد الله تعداد آن در حال افزایش می باشد ) ، و ابلاغ الکترونیک آرای قضات محترم از جمله کارهای بزرگی بوده که طراحی و اجرای آن در دوران مسئولیت جنابعالی به ثمر نشسته است .

 

استحضار دارید این کار فقط بخشی از خدمات قوه قضائیه را پوشش داده و همچنان بخش های مهمی از خدمات قوه قضائیه به صورت غیر سیستمی و دستی در حال انجام و این موضوع وقت زیادی را از دستگاه قضایی و مردم تلف می نماید .

 

گام اول در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی :

 

نظر به اعلام آمار رسمی تعداد پرونده های در حال رسیدگی ( در همایش های قوه قضائیه طی پنج سال اخیر ) و اشاره جنابعالی در مراسم رو نمایی از امضای الکترونیکی به آمار مذکور ؛

 

پیشنهاد می شود هر مقدار از فعالیت های قوه قضائیه که قابلیت برون سپاری دارند ، به بخش خصوصی واگذار شود .

 

به عنوان مثال :

 

۱- واگذاری دعاوی خانوادگی مربوط به مهریه و نفقه تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان به موسسات حقوقی و داوری ( با حضور قضات بازنشسته در این موسسات به عنوان ناظر دستگاه قضایی )

 

۲- واگذاری دعاوی تصادفات خودرویی که منجر به خسارت های مالی می شود ، به موسسات و شرکت های بیمه ( با حضور کارشناسان و افسران بازنشسته ناجا به عنوان ناظر دستگاه قضایی )

 

۳- واگذاری دعاوی مالی کمتر از یکصد میلیون تومان به موسسات حقوقی و داوری

 

۴- واگذاری دعاوی مربوط به خرید ، فروش و اجاره املاک با مبالغ کمتر از دویست میلیون تومان به موسسات حقوق و داوری

 

این نوع دعاوی و موارد مشابه بسیاری در قوه قضائیه ( که در حال رسیدگی و صدور  آرا می باشد ) ، بخش مهمی از وقت دستگاه قضایی ، دادگستری ها ، مجتمع های قضایی و دادگاه ها را به خود اختصاص داده است .

 

احصای  موضوعاتی که قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارند و اقدام به واگذاری آن ها ( با تدوین آئین نامه ها ، مقررات ، احیاناً تنظیم لوایح و طرح ها برای ارائه به دولت و مجلس ) ، در برهه حاضر و آینده بزرگترین خدمت به نظام و مردم شریف مان است .

 

با این اقدام اولین گام بزرگ برای کاهش تقاضای مراجعات مردمی به دستگاه قضایی برداشته خواهد شد .

 

موضوعی که هم اکنون ( با مراجعات بی شمار مردم به دستگاه قضایی ) ، فرصت رسیدگی صحیح و دقیق پرونده ها را از قضات محترم سلب و ساقط نموده است .

 

کاهش تقاضای ورودی به دستگاه قضایی اولین و مهتمرین گام برای باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی ست .

 

گام دوم توسعه دفاتر خدمات الکترونیک در دستگاه قضایی :

 

حرکتی که معاونت محترم فناوری و اطلاعات قوه قضائیه از سال ۸۸ آغاز و بحمد الله    تا امروز استمرار داشته ، با توسعه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی کامل می شود .

 

همچنان بسیاری از فعالیت ها و خدمات دستگاه قضایی با مراجعه حضوری به دادگستری ها ، دادستانی ها ، مجتمع های قضایی ، سازمان ها و ادارات این دستگاه انجام می شود

 

یکی از راه های کاهش مراجعات مردمی به مراکز یاد شده ، توسعه دفاتر خدمات الکترونیک تخصصی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی ست .

 

به عنوان مثال :

 

سازمان پزشکی قانونی به عنوان یکی از سازمان های وابسته به قوه قضائیه ، از جمله سازمان هایی ست که مراجعات مردمی قابل توجهی را به خود اختصاص داده است .

 

طبق بررسی های انجام شده سازمان پزشکی قانونی ۷۰ نوع خدمت را به مردم ارائه می دهد.

 

تعیین صغر سن ، گواهی پزشکی قانونی برای تعیین خسارات تصادفات منجر به ضرب و جرح و فوت سرنشینان خودرو ها ، گواهی تعیین جنسیت ، گواهی فوت متوفیان عادی ، گواهی سلامت و ...  از جمله مواردی ست که قابلیت برون سپاری دارند .

 

با تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک سازمان پزشکی قانونی ( با نظارت فنی سازمان ) ، بخش قابل توجهی از مراجعات مردمی به این سازمان کاهش خواهد یافت .

 

گام سوم درباز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی :

 

سومین گامی که می تواند در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی ، گام مهمی محسوب گردد ، کاهش عناوین مجرمانه است .

 

آمار عناوین مجرمانه تا ۸۰۰ عنوان و بیشتر اعلام می شود ، هر چقدر عناوین مجرمانه کاهش یابد ، آمار مراجعات به دستگاه قضایی کمتر می شود .

 

تبدیل عناوین مجرمانه به تخلفات با طراحی مجدد فرآیند های دستگاه قضایی ارتباط بسیار نزدیکی دارد .

 

هر چقدر قوه قضائیه در کاهش عناوین مجرمانه موفق عمل کند و این عناوین را حذف و یا به موارد تخلف تبدیل نماید ، در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی موفق عمل کرده است .

 

گام چهارم در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی :

 

جلوگیری از تولید عناوین مجرمانه ( که می تواند مراجعات مردمی به دستگاه قضایی را افزایش دهد ) ، از مبادی ذیربط در دولت و مجلس شورای اسلامی ، گام چهارم در این پروسه است .

 

همچنان بسیاری از دستگاه ها دنبال تولید پرونده و افزایش زندانیان در کشورند .

 

به عنوان مثال :

 

یک روز در کشور مقرراتی وضع می شود ، برای کاهش جمعیت و تسهیلاتی رایگان به مردم ارائه می گردد .

 

روز دیگر لایحه ایی به مجلس تقدیم می شود ، که اگر جلوی فرزند دار شدن از سوی مردم گرفته شود ، بایستی به دادگاه بروند و به زندان محکوم شوند .

 

تولید این نوع لوایح و طرح ها ( که بار قوه قضائیه را روز به روز سنگین تر می نماید ) ، باید در کشور محدود و در صورت امکان از تصویب آن ها ممانعت شود.

 

بدین ترتیب کار از سرچشمه سامان می یابد ، اگر دولت و مجلس به این موضوع واقف شوند ، قوه قضائیه در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی موفق عمل خواهد کرد .

 

گام پنجم در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی :

 

گام پنجم در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی تبدیل مجازات های جایگزین است .

 

بسیاری از مجازات های تعیین شده در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و آئین نامه های داخلی قوه قضائیه قابلیت جایگزینی دارند .

 

قوه قضائیه با بررسی و تبدیل مجازات های جایگزین می تواند بخشی از فرآیند های دستگاه قضایی را باز مهندسی نماید .

 

به عنوان مثال :

 

همچنان بخشی از پرونده های قضایی در سازمان قضایی نیرو های مسلح ، مربوط به رسیدگی به تخلفات عادی سربازان وظیفه است .

 

سربازان وظیفه اگر یک روز دیر تر از مرخصی باز گردند ، به دادگاه معرفی و برای آنان در سازمان قضایی نیرو های مسلح پرونده تشکیل و به زندان می روند .

 

این موارد و موارد مشابهی از تخلفات عادی سربازان و حتی پرسنل کادر نیرو های مسلح قابلیت رسیدگی در دفاتر قضایی نیرو های مسلح را دارند و نیازی به ارجاع آن به سازمان قضایی نیرو های مسلح نمی باشد .

 

همچنین موارد بسیاری از مجازات های جاری قابلیت جایگزینی دارند که با استفاده از دیدگاه های روسای محترم دادگستری ها ، مجتمع های قضایی و قضات شریف ، می توان در باز مهندسی فرآیند رسیدگی به پرونده های قضایی از آن بهره برداری نمود .

 

گام ششم در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی :

 

گام ششم در باز مهندسی فرآیند دستگاه قضایی ، تاسیس پردیس خدمات الکترونیک دستگاه قضایی ست .

 

هم اکنون دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضائیه ، به عنوان اولین مراکز ارائه خدمات الکترونیک در دستگاه قضایی ، مشغول ارائه خدمات به هموطنان می باشد .

 

بخش هایی از فعالیت سازمان های وابسته به دستگاه قضایی ، مانند ابلاغ الکترونیک در دادگستری ها ، تاسیس و ثبت شرکت ها در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی ، خدمات الکترونیک بانکی به مددجویان در سازمان زندان ها و بنیاد تعاون زندانیان ، صدور اسناد مالکیت در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و... به صورت پراکنده در حال ارائه خدمات به مردم شریف مان می باشد .

 

تجمیع و ارائه یک جای این خدمات با عنوان پردیس خدمات الکترونیک قضایی ( در سالن های بزرگ با تعداد کاربران مورد نیاز و با سرعت بالا ) ، از راه کارهای باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی به شمار می رود .

 

گام هفتم در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی :

 

دعوت و مشارکت دادن مردم برای ارائه طرح ها و پیشنهادات ، در باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی ، می تواند به عنوان گام هفتم در این ارتباط مورد توجه قرار گیرد .

 

با نگاه سپردن کار مردم به خود آنان ، می توان این گام را با عنوان پویش مردمی " اگر من جای رئیس قوه قضائیه بودم " ، در قالب یک فراخوان از طریق رسانه ها عملیاتی نمود.

 

با دعوت از قضات ، وکلا ، کارشناسان ، نخبگان علمی و آحاد مردم شریف که همه روزه با دستگاه قضایی سر و کار دارند و تشکیل دبیرخانه ویژه در این ارتباط می توان ، به راه کارها و پیشنهادات مطلوبی دست یابی پیدا نمود .

 

این کار می تواند با استفاده از ظرفیت مرکز رسانه قوه قضائیه به عنوان یک فعالیت مهم در دو سال پایانی دوره دوم ریاست حضرت آیت الله آملی لاریجانی در دستگاه قضایی ، نقطه عطفی شود برای ایجاد ایده بزرگ باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی .

 

امید وارم با ارائه پیشنهادات فوق گام کوچکی برای باز مهندسی فرآیند های دستگاه قضایی برداشته شود .

 

از خداوند متعال برای جنابعالی در این راه خطیر ( که موجب خشنودی خداوند متعال و افزایش رضایت مندی مردم شریف مان خواهد شد ) ، سعادت و توفیق روزافزون را خواستارم .
                                                                                                        رحیم مطهرنژاد
                                                                                                                  مدیر عامل

 

 

 


 

 

امام مهدی (سلام الله علیه) : أكثِرُوا الدُّعاءَ بِتَعجيلِ الفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم. براى تعجيل در فرج بسيار دعا كنيد، كه مايه گشايش در كار شما است. كمال الدّين - ص 485
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد15
امروز ستاد370
دیروز ستاد587
این هفته ستاد957
این ماه ستاد5191
کل ستاد864397
امروز تمام پرتالها 6601 کل تمام پرتالها 9043806

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک