یکشنبه, 11 خرداد 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

فرصت ها و تهدیدات اقتصادی پیش روی کشور

 

به نام خالق زیبایی ها
فرصت ها و تهدیدات اقتصادی پیش روی کشور با در نظر گرفتن
پیام نوروزی سال ۹۶ مقام معظم رهبری
مقدمه :
همه ساله مقام معظم رهبری در پیام نوروزی ( که در مشهد مقدس و با حضور مسئولان عالی نظام اسلامی و مردم شریف کشورمان ایراد می شود ) ؛
دیدگاه ها ، انتظارات ، سیاست ها و تدابیر ویژه ایی را با اعلام شعار سال جدید ، بیان می فرمایند .
امسال نیز همانند سال های گذشته این بیانات در روز اول فروردین ماه با شعار " اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال " در کنار بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام به سمع و نظر مردم و مسئولان کشور رسید .
این یادداشت به فرصت ها و تهدیدات اقتصادی پیش روی کشور می پردازد ، امید آن که بتوانیم با تجربیات گذشته و حال ، تهدیدات را به فرصت تبدیل نموده و کشورمان را از اتکا به اقتصاد            تک محصولی ( نفت ) رهایی بخشیم .
الف – فرصت های اقتصادی پیش روی کشور :
همانطور که در پیام نوروزی مقام معظم رهبری به آن اشاره شد جمعیت جوان کشور ( سنین بین ۱۵ تا ۴۰ سال ) حدود ۳۰ میلیون نفر تخمین زده می شود .


۱- جمعیت جوان کشور :
جمعیت جوان کشور مهمترین فرصت برای کشورمان و ضروری ست از سوی مسئولان عالی نظام اسلامی ( بویژه دستگاه های اقتصادی دولت مانند وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ) ، تدابیر لازم برای بکار گیری آنان اتخاذ گردد .
البته این اقدام مستلزم برنامه ریزی های بلند مدت ، میان مدت و کوتاه مدت است و یک شبه نمی توان برای همه جمعیت جوان کشور شغل ایجاد کرد .
همچنین نمی توان فقط از دولت انتظار ایجاد شغل داشت ، چرا که بخش هایی از اقتصاد کشورمان در اختیار سایر سازمان ها و نهادهاست .
 برای رسیدن به اهداف عالی مورد نظر مقام معظم رهبری لازم است همه دستگاه های مسئول در کشور در این عرصه وارد و سهم آنان نیز برای توسعه اشتغال جوانان کشور تعیین و رصد گردد .
کما این که نباید تنها انتظار داشت دولت اقتصاد مقاومتی را پیش ببرد و اگر بخواهیم در اقتصاد مقاومتی نیز پیروز میدان باشیم ، ضروری ست همه دستگاه ها و نهادهای غیر دولتی نیز در این عرصه وارد شوند .
موضوعی که طی سال ۹۵ از آن غفلت شد و همه انتظار داشتند دولت در اقتصاد مقامتی نقش آفرینی نماید .
در کشور ما همه بخش های اقتصادی در اختیار دولت نیست و نهادها ، سازمان ها و دستگاه های دیگری نیز در این عرصه سهم و نقش دارند .
به نظر می رسد اگر بخواهیم ( حتماً باید این گونه باشد ) در اقتصاد مقاومتی پیروز شویم ، لازم است مشابه قرارگاه اقتصاد مقاومتی که در دولت ایجاد شده ، این قرارگاه در سایر سازمان ها ، نهادها و دستگاه های غیر دولتی نیز ایجاد گردد .
همه قرارگاه ها بایستی زیر نظر قرارگاه مرکزی اقتصاد مقاومتی با مطالبه مقام معظم رهبری اقدامات و برنامه های خود را ارائه و عملکرد این این قرارگاه ها از سوی قرارگاه مرکزی رصد شود .
۲- کشورهای منطقه دریای خزر ، خلیج فارس ، دریای عمان و همسایگان :
فرصت مهم و بزرگ دیگری که پیش روی کشور عزیزمان قراردارد ، تعداد کشورهای حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس ، دریای عمان و برخی کشورهای همسایه است .
حداقل ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت در اطراف کشورمان زندگی می کنند ، این جمعیت قابل توجه ، نیازهای بسیار فراوانی در حوزه های مواد غذایی ، پوشاک ، ملزومات زندگی ، خودرو ، لوازم و تجهیزات کشاورزی ، ساخت و ساز مسکن ، راه ، سد ، اطلاعات و فناوری ، خدماتی ، نیروهای متخصص و .... دارند .
به لطف خدا کشور عزیزمان طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی از رشد و توانایی های بسیاری در حوزه های یاد شده برخوردار شده و می تواند نسبت به صادرات کالا و خدمات به کشورهای حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس ، دریای عمان و همسایگان اطراف اقدام نماید .
لازمه این کار یزرگ ایجاد ساختار ، سازمان و تشکیلات گسترده برای صادرات کالا و خدمات به کشورهای یاد شده است ( ساختاری شبیه فرماندهی قرارگاه اقتصاد مقاومتی ) .
اگر مسئولان عالی نظام اسلامی با استفاده از ظرفیت های موجود کشور فقط به همین فرمایش مقام معظم رهبری ( توجه صادراتی به کشورهای یاد شده ) در سال ۹۶ و سال های بعد عنایت نمایند ، مشکل اشتغال جوانان کشور حل می شود و کشورمان از اتکا به صادرات نفت رهایی می یابد .
این کار نیاز به یک برنامه ریزی بلند مدت و همکاری همه دستگاه ها دارد و راه رسیدن به آن دشوار ولی دست یافتنی ست .


۳- اقلیم چهار فصل کشور در تمام سال :
وجود اقلیم همزمان چهار فصل در کشور مان از جمله ویژگی های جمهوری اسلامی ست که با در اختیار داشتن این اقلیم ، امکان تولید بسیاری از محصولات در طول سال در بسیاری از نقاط کشور فراهم و این امکان می تواند فرصت های صادراتی خوبی را پیش روی برنامه ریزان کشور قرار دهد .
همچنین در اختیار داشتن منابع آبی و خاکی متنوع ، وجود دریای خزر در شمال کشور و خلیج فارس و بخش هایی از دریای عمان در جنوب و شرق کشور از جمله نعمت های الهی برای رسیدن به اهداف صادراتی مورد نظر مقام معظم رهبری ست .
۴- قرار گرفتن جمهوری اسلامی در چهار راه منطقه و جهان :
کشور عزیزمان به لحاظ جغرافیایی در چهار راهی قرار دارد که این امکان در اختیار همه کشورها نیست .
دسترسی آبی ، جاده ایی ، ریلی و هوایی از کشورهای مختلف به کشور ایران و از کشور عزیزمان به سایر نقاط منطقه و جهان از جمله این ویژگی هاست .
حتی اگر صرفاً جمهوری اسلامی ایران به ترانزیت کالاهای مورد نیاز منطقه و جهان بپردازد از راه ترانزیت کالا می تواند منافع بسیاری را نصیب کشور و ملت عزیزمان نماید .
البته این کار نیز مستلزم ایجاد زیرساخت های تکمیلی و برنامه ریزی مدون و بلندمدت دارد که نباید از دید مسئولان عالی نظام اسلامی غافل بماند .
گسترش خطوط هوایی ، توسعه بنادر ، حمل و نقل جاده ایی و ریلی از الزامات دستیابی به این هدف بزرگ صادراتی برای کشورمان است .
۵- وجود نیروهای متخصص و تحصیل کرده در کشور :
به لطف خدا طی سال های پس از پیروزی از انقلاب اسلامی ، توسعه دانش عالی در کشورمان مورد توجه دستگاه ها و مسئولان قرار گرفت و امروز جمهوری اسلامی شاهد زنان و مردان تحصیل کرده و و علاقمند به حضور در عرصه های مختلف اقتصادی و تولیدی می باشد.
از این فرصت نیز برای ایجاد جهش صادراتی به کشورهای منطقه می توان به خوبی استفاده نمود ، از شور و نشاط جوانان تحصیل کرده برای حضور در عرصه های اقتصادی نباید غافل شد .
۶- امنیت پایدار در کشور برای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب :
وجود امنیت پایدار در کشورمان ( در عین حالی که اکثر کشورهای همسایه دچار نا امنی می باشند ) از جمله فرصت های خوب برای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی ، تولید ، اشتغال و ایجاد جهش صادراتی به کشورهای منطقه و جهان است .
این امنیت برای کشورمان نعمت بزرگی ست که در سایه رشادت ها و شهادت جوانان غیور بوجود آمده و جا دارد از این فرصت الهی بخوبی استفاده نمود .
بسیاری از کشورهای اطراف مان از این نعمت محروم و درگیر جنگ های داخلی و تجاوز از سوی استکبار جهانی و یا دست نشانده های ابر قدرت ها در منطقه می باشند .


۷- وجود زیرساخت های تولیدی و صنعتی در کشور :
وجود شهرک های صنعتی به عنوان زیرساخت های تولیدی در کشور از جمله فرصت های پیش روی اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال و صادرات کالا و خدمات به کشورهای مورد نظر می باشد .
ب – تهدیدات اقتصادی پیش روی کشور :
در مقابل فرصت های اقتصادی پیش روی کشور ، غفلت از برخی اقدامات ، داشته ها ، امکانات و توانایی ها ، می تواند به تهدیدات اقتصادی برای کشور منجر شود .
۱- عدم ایجاد ، تقویت و یا احیای ساختار تشکیلاتی برای تحقق شعار سال ۹۶ :
۱/۱- ضرورت دارد قرارگاه اقتصاد مقاومتی در همه دستگاه های کشور ایجاد و برای این قرارگاه بایستی ماموریت های ویژه ایی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال تبیین و طراحی   شود .  
اتکا صرف به قرارگاه اقتصاد مقاومتی  در دولت ، کشور را به مقاصد مورد نظر مقام معظم رهبری   نمی رساند .
دقیقاً مشابه دوران دفاع مقدس ، در اقتصاد مقاومتی ، تولید ، اشتغال و صادرات نیز بایستی به صورت جهادی عمل کرد .
همه کشورمان باید درگیر اقتصاد مقاومتی باشند ، تجربه دوران دفاع مقدس بهترین تجربه برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در اشاعه فرهنگ اقتصاد مقاومتی تولید ، اشتغال و صادرات است .
۲/۱- احیای وزارت بازرگانی با هدف نیل به اهداف صادراتی از جمله ابزارهای مورد نیاز برای رسیدن به جهش صادراتی در کشور است .
یکی از اقدامات اشتباه دولت و مجلس وقت ، ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صنعت و معدن بود .
این اشتباه طی سال های اخیر نیز از سوی مقام معظم رهبری مورد نقد قرار گرفت ، کشوری که بخواهد جهش صادراتی داشته باشد ، لازم است وزارت خانه ایی قوی و نماینده ایی مقتدر در هیات دولت داشته باشد .
البته احیای این وزارتخانه حتماً بایستی با دید صادرات شکل بگیرد ، حتی نام آن نیز مهم است و بهتر است به نام وزارت بازرگانی خارجی مجدداً احیا و در چرخه تصمیم گیری ها وارد شود .


اگر کشور ریسک انتخاب وزیر بازرگانی خارجی را از میان مدیران بخش خصوصی بپذیرد ( وزیر بازرگانی خارجی از سوی نهادهای غیر دولتی مانند اتاق بازرگانی معرفی و پس از تائید مراجع ذیصلاح و تصویب در هیات دولت ، مشغول کار شود ) ، تجربه جدیدی پیش روی کشور قرار خواهد گرفت .
بدینوسیله بخش خصوصی نیز نماینده ایی در هیات وزیران پیدا خواهد کرد و مسائل و مشکلات این بخش ( که بسیاری از کارخانجات ، صنایع ، تولید ، اشتغال و صادرات در آن مدیریت می شود ) ، بدون واسطه در عالی ترین مراجع رسمی کشور مطرح و پیگیری خواهد شد .
حسن این کار مطالبه خواسته های نظام اسلامی از وزیر منتخب بخش خصوصی در هیات وزیران برای رسیدن به اهداف اشتغال ، تولید و جهش صادرات محصولات و خدمات است .
۲- عدم تغییر قوانین به نفع تولید ، اشتغال و صادرات :
عمل به فرامین مقام معظم رهبری نیاز به ساز و کارهای جدید دارد ، تحققق اقتصاد مقاومتی و جهش صادراتی نیازمند اتخاذ تصمیمات جدید و مهم برای حمایت از تولید ، اشتغال و صادرات است .
همچنان سهم خواهی دستگاه های دولتی از تولید و اشتغال مانند گذشته است ، هیچ تغییری در ساز و کار حمایت از تولید ، اشتغال و صادرات در کشور به چشم نمی خورد .
لازم است مجلس شورای اسلامی و دولت تمام قد وارد این عرصه شوند .
پیشنهاد وضع قوانین جدید از سوی دولت و تصویب آن از سوی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از جمله ملزومات رسیدن به اقتصاد مقاومتی ، جهش صادراتی تولید و اشتغال است .
نقش بانک ها در اقتصاد مقاومتی ، تولید ، اشتغال و صادرات بایستی باز تعریف شود ، اگر بانک ها بخواهند همانند گذشته و حال حاضر با نرخ های ۲۳% به تولید و اشتغال وام بدهند ، اتفاق بزرگی رقم نخواهد خورد .
پیشنهاد مشخص در این زمینه دادن سوبسید روی وام ها برای توسعه اشتغال و تولید است .
همانگونه که برای ایجاد اشتغال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، تمهیداتی اندیشده شده ، و کارفرمایان از معافیت های مالیاتی و بیمه ایی برخوردار دار شده اند .
بایستی برای تحقق اقتصاد مقاومتی ، تولید ، اشتغال و جهش صادراتی نیز تمهیداتی در دولت و مجلس اندیشیده شود .
معافیت مالیاتی وبیمه ایی ( پرداخت تمام یا بخشی از سهم کارفرمایان از سوی دولت ) برای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال و جهش صادراتی ، حداقل کاری ست که لازم است در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد .
کاهش یا حذف برخی مالیات های مضاعف مانند مالیات بر ارزش افزوده برای تحقق اقتصاد مقاومتی ، تولید ، اشتغال و جهش صادراتی ضروری ست .
۳- فقدان برخی زیرساخت ها برای صادرات محصولات در کشور :
برخی زیر ساخت ها برای صادرات کالا و خدمات در کشورمان وجود ندارد ، به عنوان مثال ما بین جمهوری اسلامی و کشورهای حاشیه دریای خزر یک خط کشتیرانی کانتیر بر سرخانه دار برای حمل و نقل مواد غذایی فاسد شدنی ( مانند میوه ، سبزیجات ، لبنیات ، گل و .... ) ، تا کنون برقرار نشده   است .
هم اکنون بسیاری از تجار ایرانی شاغل در کشورهای حاشیه دریای خزر از فقدان چنین خط کشتیرانی گلایه دارند .
برخی تجار ایرانی برای حمل کالاهای خود به کشور روسیه ، اکراین و ... مجبورند با استفاده از    تریلی های سرخانه دار مسافت های بسیار طولانی را برای فروش محصولات تولید داخل طی نمایند .
بسیاری از کالاها در زمان های توافق شده به دست خریداران نمی رسد و یا در اثر طولانی بودن  مسیر ، طراوت و تازگی خود را از دست می دهند .
تولید کنندگان فراوانی طی سال های اخیر توانسته اند انواع گل و گیاه شاخه ایی و آپارتمانی را تولید نمایند .
بخش قابل توجهی از محصولات گل و گیاهان تولیدی قابلیت صادرات دارند ولی کشورمان آمادگی لازم از نظر خطوط هوایی برای صادرات گل و گیاه به کشورهای هدف را ندارد .
گل و گیاهان شاخه ایی و آپارتمانی را نمی شود با کامیون ، تریلی و یا کشتی حمل و نقل نمود و این محصولات الزاماً نیاز به انتقال هوایی به مقاصد صادراتی دارند .
۴- عدم توجه کافی به جایگاه وابستگان اقتصادی در سفارت خانه ها :
یکی از تهدیدات و نقاط ضعف اقتصادی کشورمان جایگاه ضعیف وابستگان اقتصادی در      سفارتخانه هاست .
اگر مصمم هستیم اقتصاد مقاومتی ، تولید ، اشتغال و جهش صادراتی شکل بگیرد و به اوج برسد ؛
لازم است جایگاه وابستگان اقتصادی در سفارتخانه های جمهوری اسلامی تا حد نفر دوم ( کاردار ) ارتقاء یابد .
به منظور نیل به اهداف صادراتی توصیه می شود وابستگان اقتصادی نیز از میان مدیران اتاق های بازرگانی ، صنعت و معدن استان ها انتخاب و پس از طی مراحل بررسی صلاحیت ها از طریق وزارت امور خارجه ماموریت یابند جهش صادراتی به کشورهای هدف را دنبال نمایند .


۵- عدم برند سازی برای ترغیب خریداران داخلی و خارجی :   
یک ضعف بزرگ در کشورمان فقدان برند سازی برای جلب اعتماد خریداران داخلی و خارجی محصولات است .
موضوعی که مقام معظم رهبری نیز در پیام نوروز سال ۹۶ به آن اشاره فرمودند :
 صادرات کالاهای نامرغوب به کشورهای خارج و سلب اعتماد خریداران خارجی کالاهای ایرانی .
برند سازی می تواند این دغدغه مقام معظم رهبری ( برای جلب اعتماد خریداران داخلی و بویژه مشتریان خارجی محصولات ایرانی ) را بر طرف نماید .
۶- ضعف طراحی و بسته بندی کالاهای ایرانی :
از جمله مشکلات کالاهای ایرانی ( چه برای مصرف داخلی و بویژه برای مصرف مشتریان صادراتی ) ، ضعف در طراحی و بسته بندی محصولات است .
اغلب مشتریان و مصرف کنندگان محصولات ابتدا به بسته بندی کالاها توجه می کنند ، سپس به خود کالا .
موضوعی که از دید تولید کنندگان و دستگاه های نظارتی کشورمان مورد غفلت واقع شده است .
رقبای تولید کننده محصولات ایرانی ، به این موضوع بخوبی توجه و بسیاری از فرصت های صادراتی را از کشورمان ربوده اند .
چه بسا کالاها و محصولات با کیفیتی در ایران تولید می شود ولی به دلیل ضعف در طراحی و      بسته بندی ، امکان فروش داخلی و صادراتی آن با محدودیت مواجه شده است .
۷- فقدان نشاط ملی در تولید ، اشتغال و صادرات :
موضوعی که از سوی مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال ۹۶ نیز مورد تاکید قرار گرفت ، ایجاد نشاط ملی در کشور بویژه در این حوزه است .
نشاط ملی بایستی از سوی رسانه ها ( مکتوب ، مجازی ، صوتی و تصویری ) ، بویژه رسانه ملی بسیار مورد توجه قرار گیرد .
کشوری که می خواهد به جهش صادراتی ، تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی دست پیدا کند ، نباید هیچکدام از رسانه هایش بر طبل نا امیدی بکوبند .
۸- ضعف در برپایی نمایشگاه های توانمندی های جمهوری اسلامی در کشورهای خارج :
یکی از راه های نفوذ به بازارهای صادراتی ، برپایی نمایشگاه های متنوع از توانمندی های کشورمان در کشورهای خارج است .
در این زمینه کارهای خوبی طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی انجام شده ولی این اقدام  کافی و چندان حرفه ایی ( مانند کشورهای رقیب ) نبوده است .
ارتباط تولید کنندگان از طریق برپایی نمایشگاه های متنوع توانمندی های جمهوری اسلامی در کشورهای خارج با طرف های خارجی برقرار می شود .
وزارت صنعت ، معدن و تجارت و انشاالله وزارت بازرگانی خارجی جمهوری اسلامی در آینده نزدیک باید به این موضوع مهم به خوبی توجه نماید .
دادن یارانه نمایشگاهی ( فضای نمایشگاهی و حمل و نقل ارزان ) به تولید کنندگان داخلی می تواند کشور را به جهش صادراتی نزدیک نماید .
این مهم بویژه در کشورهای حاشیه دریای خزر ، خلیج فارس و دریای عمان و سایر همسایگان جمهوری اسلامی ، بایستی به صورت مستمر دنبال شود .
وزارت امور خارجه و سفارت خانه های جمهوری اسلامی در این زمینه می توانند نقش آفرینی و ارتباط تولید کنندگان و بازرگانان ایرانی را با خریداران خارجی محصولات ایرانی برقرار نمایند .
این کار یک موضوع بسیار مهم در جهش صادراتی ، افزایش و رونق تولید و اشتغال مورد نظر مقام معظم رهبری ست .
۹- فقدان تجهیزات فنی و حرفه ایی کافی برای برخورد با معضل قاچاق کالا :
در فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری آمار ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار واردات قاچاق کالا به داخل کشور به عنوان یکی از مشکلات تولید و اشتغال مطرح شد .
حتی اگر رقم ۱۵ میلیارد دلار هم صحیح باشد ؛
این مقدار کالاهای قاچاق ( که حقوق و عوارض واردات را نپرداخته و به داخل کشور وارد شده    است ) ، خود بخود مانع بزرگی برای تولید و اشتغال ملی کشور است .
تولید کنندگان داخلی ( که باید همه هزینه های تولید را بپردازند ) ، نمی توانند با کالای قاچاق رقابت نمایند .
لذا اگر برای مبارزه جدی و ملی با قاچاق کالا به داخل کشور برنامه ایی نداشته باشیم ، نمی توانیم به منویات مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی ، تولید ، اشتغال و جهش صادراتی عمل نمائیم .
همچنان بسیاری از بنادر و گمرک های کشور فاقد تجهیزات فنی و حرفه ایی کافی برای بازرسی کالاهای وارداتی می باشند .
مکانیزه نبودن برخی فعالیت ها در این ارتباط ، امکان واردات کالاهای قاچاق به داخل کشور را هموار نموده است .
اظهارات اشتباه عمدی کالاهای وارداتی به جای کالاهای داخل کانتینر ها از جمله مشکلات واردات کالاهای قاچاق به داخل کشور است .
۱۰- عدم برخوردهای قاطع و جدی با قاچاقچیان بزرگ :
آنچه همواره از سوی مقام معظم رهبری در برخورد با قاچاق کالا به داخل کشور تاکید شده ، برخورد با قاچاقچیان بزرگ بوده نه کوله برها یا صیادان که با خود ته لنجی می آورند .
ایشان در سال ۹۵ فرمودند کالای قاچاق را جلوی چشمان مردم و دوربین تلویزیون به آتش بکشید تا این کار برای دیگران درس عبرت شود ، ولی اقدامات صورت گرفته تا کنون بازدارنده نبوده است .
۱۱- عدم استفاده از ظرفیت فتاوای مراجع عظام تقلید برای اعلام حرام بودن کالای قاچاق به کشور

همواره یکی از راه های غلبه بر مشکلات کشور در ۱۰۰ سال اخیر ، استفاده از فتاوای مراجع عظام تقلید بوده است .
تحریم تنباکو ، مقابله با کاپیتولاسیون از جمله این تحریم هاست .
در موضوع مبارزه با قاچاق کالا نیز می توان از فتاوای مراجع عظام تقلید استفاده نمود .
۱۲- فقدان برنامه مدون استراتژی صنعتی در کشور :
کشورمان از لحاظ استراتژی صنعتی فاقد یک برنامه مدون بلند مدت است و این بدان معنی ست که هنوز معلوم نیست در کدام صنایع باید بمانیم و از کدام صنایع باید خارج شویم .
کدام صنعت را گسترش دهیم ، حدود و میزان گسترش صنایع در پهنه کشور با توجه به صنایع موجود تا چقدر باید گسترش  یابد .
به عنوان مثال تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط ۴ شرکت موتور سیکلت سازی تحت لیسانس ژاپن ( هوندا ، سوزوکی ، کاوازاکی و یا ماها ) در کشورمان فعالیت می کرد .
موتورهای تولیدی این ۴ شرکت نیز جزو بهترین برندهای تولیدی موتور سیکلت در جهان بود .
این وضعیت در سال ۱۳۸۰ به ۱۶۴ شرکت ( ۱۶۰ شرکت موتور سیکلت سازی با قطعات چینی ) ، افزایش یافت .
موتور سیکلت های تولیدی چینی از نظر کیفیت بسیار نامرغوب و معلوم نشد به چه دلیل این همه مجوز
برای تولید موتور سیکلت در کشور صادر شد .
هم اکنون هر ۴ شرکت تولید کننده موتور سیکلت های تحت لیسانس ژاپن در کشورمان نیز تعطیل   شده اند .
این وضعیت در صنایع تبدیلی نیز اتفاق افتاد ، تا سال ۱۳۷۰ در شهر ارومیه تنها یک شرکت صنایع تبدیلی در حوزه تولید کنسانتره ( از میوه سیب و انگور ) فعالیت می کرد .
این شرکت به دلیل تولید مشروبات الکلی در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، مدت ها تعطیل و طی سال های گذشته مجدداً به چرخه تولید آبمیوه بازگشت .
بدین ترتیب تا سال ۱۳۷۰ میوه های باغ داران در ارومیه به دلیل فقدان صنایع تبدیلی مورد نیاز فاسد می شد .
این وضعیت در سال ۱۳۸۴ به شکل دیگری تغییر و با ایجاد ۱۸ شرکت در صنایع تبدیلی در ارومیه ، رقابت برای خرید میوه باغ داران به شدت افزایش و بسیاری از این شرکت ها به سختی می توانستند میوه مورد نیاز را برای تبدیل به کنسانتره و آبمیوه تامین نمایند .
۱۳- عدم استفاده کامل از ظرفیت تولید داخل برای تامین ذخایر استراتژیک کشور :
همه ساله مقادیر قابل توجهی مواد پروتئینی ( بویژه گوشت و مرغ ) ، برای تامین ذخایر استراتژیک کشور از خارج وارد و گوشت های منجمد برزیلی از جمله این واردات به شمار می روند .
چرا بخشی یا تمامی مواد پروتئینی مورد نیاز ذخایر استراتژیک کشور ، در داخل تولید نمی شوند .
حداقل کاری که می شود انجام داد ، واردات گوساله برزیلی و پروار بندی آن در داخل کشور است .
بسیاری از دامداران کشور به دلیل مسائل و مشکلات اقتصادی و عدم تولید در ظرفیت های تعریف شده ، ور شکست و از چرخه تولید خارج شده اند .
در همین حال گوساله های نامرغوب و بعضاً بیمار هندی و پاکستانی به آسانی از مرزهای شرقی کشور ( استان سیستان و بلوچستان ) وارد و در سایر استان ها در معرض فروش قرار می گیرند .
تمامی این گوساله های وارداتی بدون قرنطینه و به صورت قاچاق وارد کشور شده و تمامی دولت های ادوار گذشته نتوانسته اند بر این مشکل غلبه نمایند .
استان سیستان و بلوچستان ظرفیت بسیار بالایی برای تولید گوساله و شتر جهت تامین ذخایر استراتژیک کشور دارد ولی انتقال دام پروار شده زنده از این استان به سایر استان ها همچنان ممنوع و دامداران این استان اکثراً ورشکست و مشکلات یاد شده ، در این ارتباط حل نشده است .
۱۴- عدم حل مشکل تولید و فروش گوشت سفید ( مرغ ):
بحمدالله تا پایان سال ۱۳۹۴ معادل ۱/۱ میلیون تن ظرفیت برای تولید گوشت سفید ( مرغ ) در کشورمان ایجاد و این کار با یک برنامه ریزی خوب و مدون انجام شده است .
نیاز سالانه کشور یک میلیون تن . لذا همواره یکصد هزار تن ظرفیت مازاد تولید گوشت سفید ( مرغ ) ، باعث شده تولید کنندگان در این صنعت نتوانند از منافع این تولید بهره اقتصادی ببرند .
در واقع اصل منافع این صنعت به جیب وارد کنندگان و دلالان می رود .
دولت های ادوار گذشته و حال نیز برای تامین ذخایر استراتژیک کشور در مقاطعی نسبت به واردات گوشت سفید ( مرغ ) اقدام و محصول تولید کنندگان به محض آماده شدن برای فروش ، با مشکل قیمت مواجه می گردد .
چگونه است که نتوانسته ایم این مشکل را نیز حل کنیم ، لذا در این صنعت نیز سرمایه گزاران با ورشکستگی و انبوه بدهی های بانکی مواجه و از چرخه تولید خارج شده و می شوند .  
ج – استفاده از تجربیات برخی کشورها برای جهش های اقتصادی و صادراتی :
۱- دولت کره جنوبی ( توسعه تولید و صادرات خودرو )
شرکت های خودروساز کره جنوبی همزمان با خودروسازان کشورمان به صنعت خودرو وارد شدند ، کره ایی ها در سال ۸۰ توانستند با تولید ۳ میلیون خودرو در سال از کشورمان با تولید ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو سبقت بگیرند و محصولات خود را به کشورهای مختلف جهان منجمله جمهوری اسلامی ایران صادر نمایند .
امروز وضعیت صنعت خودرو در کشور کره جنوبی بسیار پیشرفته تر از سال ۸۰ است ، همچنین این کشور در صنایع الکترونیک ، تولید پوشاک ، ساخت کشتی های بزرگ ، نفت و انرژی ، ساختمان و ... از پیشرفت های چشم گیری برخوردار شده است .
کشور کره جنوبی یک شهر نساجی بنام تگو دارد که تمامی این شهر به عنوان سومین شهر بزرگ   کره جنوبی در خدمت صنایع نساجی اند .
صادرات کره جنوبی در سال های اخیر از یک تریلیون دلار گذشته است .
کره ایی ها در برند سازی بسیار موفق عمل کرده اند به طوری که گویی این کشور را برند ها اداره   می کنند .
برندهای LG ، هیوندای ، کیا موتورز ، سامسونگ و دوو از جمله مهمترین برندهای کشور کره جنوبی می باشند .

 


۲- کشور ترکیه ( تولید کننده و صادر کننده پوشاک ) :
کشور همسایه ترکیه طی سال های ۷۰ تا ۹۵ توانست صنایع نساجی و پوشاک خود را گسترش دهد ، تولید انواع نخ ، پارچه ، پوشاک ، لباس زیر ، جوراب ، کفش و ایجاد برندهای بزرگ در صنایع نساجی و پوشاک از جمله موفقیت های این کشور طی سال های ۷۰ تا ۹۵ است .
به صورتی که امروزه جمهوری اسلامی یکی از مقاصد مهم صادرات محصولات نساجی و پوشاک ترکیه به شمار می رود .
ترکیه همچنین توانسته است با توسعه صنعت گردشگری ( ساخت هتل و توسعه خطوط هوایی ) بازارهای جدیدی را پیش روی مردم کشورش باز نماید .
هم اکنون کشور ترکیه دارای چند شهر بزرگ گردشگری ( مانند استانبول ، آنتالیا و .... ) و تعداد ۷۲۰ هواپیمای ایرباس در خطوط هوایی این کشور فعالیت می نمایند .
کشور ترکیه با یک برنامه ریزی گسترده در صدد توسعه فرهنگ خود به کشورهای منطقه است ، به صورتی که با تولید هزاران فیلم و سریال بی محتوا ، اوقات مردم کشورهای منطقه منجمله مردم کشورمان را به دیدن و تماشای این سریال های پوچ و اغلب منحرف اختصاص داده است .
هلدینگ اولکریکی از برندهای معتبر صنایع غذایی ترکیه دارای ۷۰ شرکت تخصصی در حوزه تولید صنایع غذایی با تولید ۱۰۰۰ نوع محصول در سال ۸۴ از جمله هلدینگ های موفق این کشور به شمار می رود .
ترکیه در صنایع دیگری نظیر تولید و مونتاژ خودرو ، ساختمان سازی ، احداث سد ، صنایع چوب و ... به موفقیت های بزرگی دست یافته است .
برند های زارا ، ال سی ، وای ، کی کی و ماوی از جمله مهمترین برندهای پوشاک ترکیه ایی می باشند .

 


۳- کشور چین ( تولید انبوه انواع محصولات برای کشورهای هدف ) :
کشور چین با جمعیتی در حدود ۳/۱ میلیارد نفر تقریباً یک پنجم جمعیت جهان را در خود جای داده است .
کشور چین در اکثر صنایع ( هواپیما سازی ، کشتی سازی ، خودرو سازی ، نساجی و پوشاک ، صنایع چوب و فلز ، لوازم خانگی ، نفت و انرژی ، ساختمان ، سد سازی ، کشاورزی ، الکترونیک و ... ) ، فعالیت گسترده دارد .
یکی از ویژگی های تولید کنندگان کشور چین ، تولید انبوه کالاها با قیمت های بسیار ارزان است .
تولید کنندگان کشور چین از سوی دولت این کشور حمایت جدی می شوند و گفته می شود ارتش چین در حمل و نقل رایگان کالاهای تولید کنندگان نقش و سهم مهمی دارد .
همچنین گفته می شود کشور چین از زندانیان خود نیز در تولیدات و حتی پروژه های خارج از این کشور استفاده می نماید .
امروزه به دلیل ارتباطات گسترده کشورمان با این کشور ، بسیاری از خودروها ، موتور سیکلت ها ، پوشاک ، لوازم الکترونیک در حال عرصه در بازار های ایرانی محصول این کشور می باشند .

 


۴- کشور هلند ( سرزمین گل و گیاه ) :
کشور هلند تولید کننده گل های شاخه ایی و گیاهان آپارتمانی ، یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان گل به اقصی نقاط جهان است .
تکنولوژی گل خانه های هلندی ، تولید انواع قلمه های گل های شاخه ایی و گیاهان آپارتمانی در اختیار و انحصار این کشور است .
کشور هلند تولید گل های شاخه ایی و گیاهان آپارتمانی را به خارج از مرزهای خود گسترش داده و با در اختیار گرفتن زمین های مناسب در برخی کشورها ، نسبت به تولید و صادرات گل های شاخه ایی و گیاهان آپارتمانی به بسیاری از کشورهای جهان اقدام می نماید .
در حال حاضر سفارش خرید قلمه گل های شاخه ایی از کشور هلند با ۲ سال زمان انتظار انجام       می شود .
این کشور در صنایع دیگری نیز پیشرفت داشته ولی تولید گل های شاخه ایی و گیاهان آپارتمانی مهمترین شاخصه تولید و صادرات کشور هلند است ، به صورتی که کشور یاد شده را در جهان به عنوان اولین کشور در این صنعت می نامند .
جمع بندی :
اگر فرصت ها و تهدیدات اقتصادی پیش روی کشورمان را جدی بگیریم و برای استفاده از فرصت ها و مقابله با تهدیدات برنامه داشته باشیم ؛
اقتصاد مقاومتی ، تولید ، اشتغال و جهش صادراتی تحقق خواهد یافت .
اگر زمان را از دست بدهیم ، اتفاق بزرگی رقم نخواهد خورد .
آمار گمرک جمهوری اسلامی نشان می دهد ، کشورمان در سال ۹۴ معادل ۴۲ میلیارد دلار کالا به ۵۰ کشور جهان صادرات داشته است .
اگر این رقم صرفاً به کالاهای تولیدی کشورمان اختصاص داشته باشد ( به غیر از نفت ، گاز و پتروشیمی ) ، که بعید به نظر می رسد ؛
امکان تولید و صادرات تا ۱۰۰ میلیارد دلار در شرایط حاضر ( بدون حرکت جهادی و جهش   صادراتی ) ، در کشور وجود دارد .
 مشروط به این که نگاه ها در کشورمان تغییر کند و به سمت و سوی صادرات غیر نفتی بسیج شویم .
شاید یک راه حرکت جهادی و جهش صادراتی ، اقدام خود تحریمی باشد .
به این ترتیب که از یک زمانی به بعد تصمیم بگیریم ، صادرات نفتی به دنیا نداشته باشیم .
موضوعی که مقام معظم رهبری در پیام نوروز سال ۹۶ در مشهد مقدس در ارتباط با صندوق توسعه ملی فرمود ؛
ایشان در این بخش از پیام شان فرمودند ، قرار بود از چند سال پیش ۲۰% از فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز و هر سال ۳% به آن اضافه شود .
 هر چند با درخواست دولت های وقت و حال حاضر این رقم در همان حد ۲۰% باقی مانده است .
اگر این حرکت ادامه می یافت ( با فرض شروع از ۲۰% سال پیش ) ؛
امسال بایستی ۸۰%  از قیمت فروش نفت به این صندوق واریز می شد .
به این ترتیب طی ۸ سال آینده ( تا سال ۱۴۰۴ ) ، می بایست ۱۰۰%  قیمت فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز و کشورمان از وابستگی به دلارهای نفتی برای اداره امور جاری و عمرانی نجات می یافت .
البته شرایط کشور طی ۲۰ سال گذشته تا بحال در وضعیتی نبوده که بتوان این مقدار از قیمت فروش نفت را ذخیره نمود .
در عین حال اقدام و عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال ۹۶ نیاز به یک عزم ملی دارد .
یک پیشنهاد مشخص :
کشورهای هدف صادراتی را بین سازمان ها ، نهادها و دستگاه های اجرایی تقسیم و ماموریت و مسئولیت جهش صادراتی به این کشورها برای همه سازمان ها ، نهادها و دستگاه های اجرایی معلوم و ابلاغ شود .
هر سازمان ، نهاد و دستگاه اجرایی با یک برنامه ریزی مدون کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت به سمت و سوی اهداف پیش بینی شده حرکت و اقدامات صادراتی از سوی یک نهاد نظارتی رصد شود .
همین اقدام را می توانیم برای توسعه اشتغال و تولید در دستور کار قرار دهیم .
لازم است همه کشور در این زمینه به میدان بیایند ؛
مانند دوران دفاع مقدس :
تا انشاالله به اهداف مورد نظر مقام معظم رهبری برسیم و کشورمان را در دنیا سربلند نمائیم .
- کشوری که بسیج مردمی دارد .
- کشوری که ۸ سال دفاع مقدس را در کارنامه مردم و دولت دارد .
- کشوری که سپاه ، ارتش و نیروهای مسلح مردمی دارد  .
- کشوری که سازمان ها و نهادهای متفاوت دولتی ، غیر دولتی و بخش خصوصی قوی دارد .
- کشوری که مردم عزیزش حاضرند جان خود را در طبق اخلاص قرار دهند .
- کشوری که مردم و مسئولانش ایمان به غیب و امداد های الهی دارند .
- کشوری که توانسته است پس از قریب به ۴۰ سال تحریم های ظالمانه ، روی پای خود بایستید .
این کشور می تواند از گردنه های مهمی چون اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال و جهش صادراتی عبور و افتخارات بزرگی را کسب نماید .


                                                                                                                   رحیم مطهرنژاد                         

 

 


 

 

رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد14
امروز ستاد373
دیروز ستاد587
این هفته ستاد960
این ماه ستاد5194
کل ستاد864400
امروز تمام پرتالها 6653 کل تمام پرتالها 9043858

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک