یکشنبه, 11 خرداد 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

جلوه های رحمانی حادثه پلاسکو

حادثه ساختمان پلاسکو از زوایای مختلف قابل بررسی ، ارزیابی و کارشناسی است .

( به قلم مدیر عامل )

 

هر چه از روزهای حادثه می گذرد ، مسائل مختلف و زوایای پیدا و پنهان این رخداد کم سابقه نمایان می شود.

 

 

دولت و مردم شریف ایران در طول تاریخ به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی با حوادث بزرگ در سطح ملی و بین المللی مواجه بوده اند .

 

حادثه پلاسکو نیز مانند بسیاری از حوادث تلخ و طاقت فرسا یکی از حوادثی بود که کام مردم عزیز ایران ( بویژه خانواده های عزیز آتش نشانان قهرمان و برخی کسبه این مرکز تجاری ) را تلخ کرد .

 

در چند روز گذشته از این حادثه ، ثانیه ها به سختی گذشتند و مردم ایران علی الخصوص خانواده های آتش نشانان دلیر و سایر حادثه دیدگان ، منتظر دریافت خبر های خوب و خوش نجات عزیزان شان بودند .

 

اما دست تقدیر الهی پایان این حادثه را جور دیگری رقم زد و با کشف پیکر مطهر شهدا از زیر آوارها ، امید خانواده های چشم انتظار به نا امیدی تبدیل شد .

 

اگر اراده خدای متعال نبود ، با زبانه های آتش این حادثه ( که تا روز های آخر بالای ۵۰۰ در جه نیز گزارش گردید ) ، نباید منتظر پیدا شدن پیکر مطهر شهدا نیز می بودیم.

 

حادثه ساختمان پلاسکو اولین و آخرین حوادث تلخ این مرز و بوم نبوده و نیست و بار سنگین این حادثه بر دوش کشور و مردم همچنان باقی خواهد ماند .

 

بیشترین آثار بجا مانده از این حادثه تلخ ، متوجه خانواده های شهدای آتش نشان ، برخی کسبه این مرکز تجاری و همکاران شجاع ، صبور و مجاهد آتش نشانی ست .

 

فارغ از تلخی های این حادثه کم نظیر در پایتخت کشورمان ، اتفاقات شیرین و مبارکی نیز در این ایام شکل گرفت که باید آن را قدر شناخت و از این همدلی ها و هم زبانی ها به نحو مطلوب بهره برداری نمود .

 

پیام مقام معظم رهبری و روسای محترم قوای سه گانه در ابتدای این حادثه ، همه مسئولان را به سمت و سوی نجات جان آتش نشانان و برخی از کسبه پلاسکو متوجه ساخت .

 

بحمد الله همه بویژه سازمان آتش نشانی ، هلال احمر و اورژانس پایتخت بسیج شدند تا جان آتش نشانان و برخی از کسبه ساختمان پلاسکو را از زیر آوار نجات دهند .

 

حجم بالای آوار ها ، آتش سوزی نهفته زیر ساختمان پلاسکو و گذر زمان برای دستیابی به طبقات زیرین ساختمان مذکور ، این امکان و اجازه را نداد تا مسئولان و آتش نشانان عزیزانی که زیر آوار ها بودند ، زنده نجات دهند .

 

 

درس های حادثه ساختمان پلاسکو


۱- ایثار و گذشت :

 

بزرگترین درس حادثه ساختمان پلاسکو ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی آتش نشانان برای نجات جان انسان ها بود .

 

آتش نشانان که خود را در معرض خطر قرار دادند تا جان و مال مردم را نجات دهند و این بزرگترین دستاورد این حادثه بود .

 

اگر جان فشانی و از خود گذشتگی آتش نشانان نبود ، امروز دولت و ملت ایران بایستی به یک عزای بزرگ می نشستند .

 

هر چند آتش سوزی در ساعات اولیه صبح آغاز شد ولی اقدام آتش نشانان برای خارج کردن مردم و کسبه از این مرکز تجاری بزرگ جلوی یک فاجعه بزرگ و ملی را گرفت .

 

 


۲- هماهنگی دستگاه های اجرایی :

 

دومین ویژگی حادثه ساختمان پلاسکو هماهنگی نزدیک دستگاه های اجرایی در محل بود .

 

شهرداری ، سازمان آتش نشانی ، سازمان هلال احمر ، اورژانس تهران ، پزشکی قانونی ، قوه قضائیه ( دادستانی ) ، پلیس نیروی انتظامی و رسانه ملی مهمترین دستگاه های حاضر در محل حادثه با یک برنامه ریزی خوب و مناسب ( بدون دادن تلفات جانی ) ، آوار ها را جمع آوری و با دقت به خارج از شهر تهران منتقل نمودند .

 

اقدامات بموقع همه دستگاه های حاضر در محل حادثه نشان از یک همدلی و همزبانی در مهار و امداد رسانی به این حادثه بود ، که جا دارد از همه عزیزان بویژه آتش نشانان قهرمان حاضر در صحنه تقدیر و تجلیل شود .

 ۳- اطلاع رسانی لحظه حادثه :

 

مهمترین اقدام رسانه ملی و برخی رسانه های مکتوب و مجازی اطلاع رسانی لحظه به لحظه از زمان  وقوع تا پایان این حادثه بود .

 

این کار بویژه استقرار واحد سیار رسانه ملی در محل و پخش زنده امداد رسانی بسیاری از شایعات و دشمنی ها با نظام اسلامی و مردم را خنثی کرد .

 

مردم شریف مان با دریافت لحظه ایی اخبار ، گزارش های متنوع زنده از محل و مصاحبه با مسئولان اجرایی و امداد رسانی ، خود را در محل حادثه حاضر میدیدند و همین موضوع موجب شد از تجمعات دست و پا گیر در محل جلو گیری شود .

 


۴- همکاری مردم و کسبه برای تسریع در کار امداد رسانان :

 

یک جلوه زیبای ساختمان پلاسکو ، همکاری مردم بویژه کسبه اطراف ساختمان پلاسکو برای عدم حضور در محل بمنظور تکمیل در کار امدادرسانی بود .

 

از زمانی که پلیس در رسانه ملی از مردم خواستند محل را ترک کنند تا امداد رسانان به کار خود برسند ، همکاری بسیار خوبی از سوی مردم وکسبه محل در این ارتباط شکل گرفت .

 

بهتر است این جلوه زیبای همکاری از رسانه ملی بیشتر نمایش داده شود تا سرزنش عکس سلفی گرفتن از حادثه .

 


۵- حضور عاطفی مردم در ایستگاه های آتش نشانی


 

یکی از جلوه های زیبای این حادثه ، حضور مردم در ایستگاه های آتش نشانی تهران و سایر شهرهای ایران برای ابراز همدردی با آتش نشانان و خانواده های آنان بود .

 

تقدیم گل و روشن کردن شمع به یاد شهدای این حادثه و ابراز جملات بسیار زیبا به آتش نشانان و گرامی داشت یاد شهدای این حادثه از بهترین جلوه های این حادثه بود .

 

 


۶- پیام ها و تصاویر آتش نشانان از دیگر کشورها جهان

 

ابراز همدردی و پیام ها و تصاویر آتش نشانان از دیگر کشور های جهان برای همدلی و تقدیر از ایثار و فداکاری آتش نشانان ایرانی ، از جمله زیبایی های کم نظیر حادثه ساختمان پلاسکو بود .

 

شاید کمتر اتفاقاتی از این دست به این گستردگی بازتاب داشت و موجب شد تا هم قطاران آتش نشانان ایرانی در جهان را ترغیب به واکنش در برابر عظت کار آنان نماید .

 

کار آتش نشانان ایرانی در ایثار و از خود گذشتگی یک کار ارزشی بود و خدا نیز پاسخ این کار ارزشمند آنان را با نزدیک شدن قلوب همکاران شان در جهان این گونه زیبا به تصویر کشید .

 

یقیناً در گذشته ها حوادث مشابه بسیاری در جهان رخ داده ولی این گونه بازتاب نداشته و این نیز از جلوه های بی نظیر حادثه پلاسکو بود .

 

 


۷- حفظ اموال و دارایی های بجامانده از حادثه

 

یکی از زیبایی های حادثه پلاسکو ، از ابتدا تا انتهای این اتفاق حفظ اموال و دارایی های بجامانده از حادثه از سوی پلیس بود .

 

صندوق های نسوز فروشگاه ها و انتقال آن ها به جای امن ( اداره اگاهی ) و اعلام مراجعه کسبه پلاسکو  برای شناسایی اموال خود از دیگر جلوه های زیبای این حادثه این بود .

 

انتقال آوارها و نخاله ها به یک محل مناسب و تاکید بر بازبینی و کشف اموال احتمالی با قیمانده در لابلای آوارها از سوی پلیس این اطمینان را به کسبه پلاسکو و مردم داد که نیروی انتظامی حافظ اموال مردم در این گونه حوادث است .

 

کاری که در حوادث قبلی مانند سیل و زلزله های سال های گذشته کمتر بر آن تاکید می شد .

 

شدت حوادث در گذشته گاهی مسئولان نیروی انتظامی را از کنترل بر اموال و اثاثیه مردم غافل و یا حداقل این وظیفه در رسانه ها بیان نمی شد.

 


۸- اعلام کمک های دولت ، شهرداری ، مردم و مالک ساختمان به کسبه

 

یکی دیگر از جلوه های زیبای این حادثه اعلام دولت ، شهرداری ، مالک و سایر دستگاه ها برای کمک به کسبه پلاسکو بود .

 

بخشودگی مالیات ها ، اعطای وام ، اعلام آمادگی دولت ، شهرداری و مالک ساختمان پلاسکو ( بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ) و برخی از شهروندان برای جبران خسارات و واگذاری محل کسب جدید تا بازسازی دوباره ساختمان پلاسکو از نقاط قوت این حادثه بود .

 


۹- همراهی های پیدا و پنهان حادثه پلاسکو

 

این حادثه هر چند بسیار غمبار و آزار دهنده بود ولی جلوه های رحمانی اش از خسارات شکننده اش بسیار پر رنگ تر بود .

 

بزرگترین صدمه این حادثه از دست دادن جان آتش نشانان و برخی شهروندان بود .

 

ولی از آن بزرگتر ، همراهی های پیدا و پنهان مردم و دولت ( همه نهاد های موثر در سازماندهی ) ، در مدیریت بر اتفاقات زمان حادثه و بویژه پس از آن بود .

 

پخش نذری و اعلام آمادگی مردم برای کمک ، آمدن آتش نشانان برخی ازشهرها برای کمک ، پیام های زیبا و معنوی مردم از سراسر جهان بویژه مردم ایران عزیزمان از بهترین جلوه های این حادثه بود .

 

۱۰- ارتقاء سازمان آتش نشانی تهران

 

یکی از درس های حادثه ساختمان پلاسکو برای مسئولان شهری و کشوری ، بایستی ارتقاء سازمان آتش نشانی تهران از سطح شهری به سطح ملی باشد .

 

حادثه ساختمان پلاسکو نشان داد ، شهر تهران به عنوان یک ابر شهر نیاز به یک سازمان ملی امداد و نجات دارد .

 

این سازمان بایستی با در اختیار گرفتن سازمان آتش نشانی تهران و اضافه کردن نیازهای فنی ، تجهیزاتی ، پرسنلی به یک سری امکانات جدید مجهز گردد .

 

حادثه ساختمان پلاسکو نشان داد امکانات موجود سازمان آتش نشانی تهران کفاف این کلان شهر را نمی دهد .

 

اگر چند حادثه همزمان ( مشابه ساختمان پلاسکو ) در تهران رخ دهد ، یقیناً خسارات فراوانی به این ابر شهر و بویژه مردم آن وارد خواهد شد .

 

سازمان ملی امداد و نجات تهران متشکل از سازمان آتش نشانی تهران ، هلال احمر تهران ، اورژانس تهران به علاوه چند دستگاه دیگر بایستی تحت مدیریت واحد در زمان بروز بحران به کمک مردم و ابر شهر تهران بیایند .

 

این سازمان ملی بایستی با حمایت مالی دولت ، شهرداری ، وزارت بهداشت و سازمان هلال احمر به یک سازمان چابک ( با تمامی امکانات و تجهیزات مورد نیاز زمینی و هوایی و پرسنلی ) تبدیل شود .

 

سازمان ملی امداد و نجات می تواند همچنان تحت مدریت شهرداری تهران باقی بماند ولی بایستی به استعداد یک سازمان ملی به آن نگاه شود .

 

۱۱- ضرورت تغییر قانون و مقررات به نفع آتش نشانان فداکار

 

آتش نشانان فداکار در حادثه پلاسکو نشان دادند حاضرند جان خود را فدای مردم کنند تا هموطنان شان در آسایش و آرامش زندگی کنند .

 

این فداکاری نیازمند پاسخگویی از سوی مراجع تصمیم گزار در کشور است .

 

آتش نشانان شجاع و از جان گذشته که به دل آتش می زنند تا جان های هموطنان خود را نجات دهند ، بایستی مورد تقدیر جدی قرار گیرند .

 

قوانین فعلی کشور آتش نشانان از جان گذشته را شهید نمی داند ، آتش نشانان مجروحان را جانباز نمی شناسد .

 

این ضعف قانون و مقررات کشور نشان می دهد .

 

خانواده آتش نشانان نباید پس از شهادت عزیزان شان و یا مجروحیت آنان مورد بی مهری و کم لطفی قرار گیرند .

 

آتش نشانانی که خطر را می بینند و خود را به آب و آتش می زنند تا جان هموطنان شان را نجات دهند ، از نظر معنوی و از لحاظ معیارهای دنیوی شهید محسوب می شوند .

 

چرا نباید قوانین ومقررات کشور این عزیزان و خانواده های آنان را از امتیازات شهید و جانباز برخوردار سازد .

 

آتش نشانان از جان گذشته در حادثه ساختمان پلاسکو ثابت کردند ، حاضرند از همه هستی خود بگذرند تا جمعیتی زنده بماند .

 

لازم است برای تقدیر از این جان فشانی ها ، عنوان شهید و جانباز به آتش نشانان دلیر ( با در نظر گرفتن همه امتیازات مادی و معنوی شهدا و جانبازان ) ، اطلاق گردد .

 

این عزیزان شایسته دریافت مدال های افتخار ملی و خانواه های آنان نیاز به کمک و یاری دولت و مجلس در این زمینه دارند .

 

این موضوع بایستی برای همیشه حل شود و نه تنها برای آتش نشانان حادثه پلاسکو این امتیازات لحاظ گردد ؛

 

بلکه ضرورت دارد برای آتش نشانانی که در حوادث گذشته و آینده نیز جان خود را فدای این ملت و کشور کردند و همچنان نیز در این عرصه جان فشانی خواهند کرد ، این امتیازات لحاظ گردد .

 

حتی اگر آتش نشانی در سال اول خدمت خود در حوادث مشابه جان خود را فدای این کشور و ملت کرد و مجروه شد ؛

 

ضرورت دارد برای حمایت از خانواده اش مورد به عنوان شهید یا جانباز محسوب شود .

 

۱۲- ابعاد خسارت حادثه پلاسکو و درس از آن

 

بر اساس اطلاعات اولیه ابعاد مالی خسارات مالی وارده به ساختمان پلاسکو و کسبه آن بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است .

 

این خسارت به غیر از خسارات جبران ناپذیر جانی ( شهادت آتش نشانان و فوت تعدادی از کسبه ساختمان پلاسکو ) حادثه پلاسکو می باشد .

 

یکی از خسارات وارده در حادثه ساختمان پلاسکو بیکار شدن حدود ۳۰۰۰ نیروی کارگری بود .

 

این خود می توانست برای کشور و پایتخت مشکلات اجتماعی فوق العاده ایی ایجاد نماید .

 

ابعاد خسارات وارده به این جامعه کارگری بسیار گسترده است و اگر برای آنان تدبیری نمی شد ، الان کشور و پایتخت را دچار یک چالش جدی می نمود .

 

سرمایه های از دست رفته کسبه ساختمان پلاسکو اغلب هم بیمه نبود ، از دیگر ابعاد این حادثه است .

 

جبران خسارات وارده به کسبه ساختمان پلاسکو و خسارات دیگری که به دولت ( دارایی ، تامین اجتماعی و .... ) و شهرداری وارد آمد نیز جای تامل دارد .

 

در این حادثه دولت تمامی مالیات های کسبه ساختمان پلاسکو تا پایان سال مالی ۹۴ را مشمول بخشودگی کرد .

 

بنابراین ابعاد خسارات مالی حادثه ساختمان پلاسکو بسیار گسترده تر از ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد اولیه است  .

 

حتی اگر همان ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت اعلام شده را ملاک عمل قرار دهیم ؛

 

با ۱۵۰۰ میلیارد تومان ۳ تا ۴ ساختمان پلاسکو را می شد از نو ساخت  و اشتغال ۱۰ هزار نفر را فراهم کرد .

 

۱۳- تخریب و نوسازی ساختمان های تجاری فرسوده

 

حداقل انتظاری که از مسئولان تصمیم گیر در ارتباط با این حادثه می رود اتخاذ تصمیم برای تخریب و نوسازی ساختمان های تجاری فرسوده است .

 

ساختمان های تجاری فرسوده در کشور و تهران روزانه پذیرای صدها هزار نفر از مردم و شهروندان می باشند .

 

مردم مجبورند در شرایط ناامن وارد ساختمان های فرسوده شوند و مایحتاج عمومی خود را تهیه و تامین نمایند .

 

این تکلیف مسئولان ذیربط است که حافظ جان و مال مردم باشند ، نمی شود به صرف عدم تمایل و اراده یک گروه محدود ( برای تخریب و نوسازی ساختمان های تجاری فرسوده ) ، جان آحاد جامعه را به خطر انداخت .

 

لازم است دستگاه های قانون گزار در مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهرها با استفاده از اختیارات پیش بینی شده ، ساختمان های فرسوده تجاری را نجبور به تخریب و نوسازی کنند .

 

آب رفته به جوی باز نمی گردد .

 

جان آتش نشانان فداکار ، جان برخی از کسبه فوت شده در حادثه ساختمان پلاسکو بر نمی گردد .

 

خانواده های داغ دار آنان تا آخر عمر بار سنگین این غم جان کاه را بر دوش خواهند کشید .

 

مسئولان ذیربط در حادثه ساختمان پلاسکو بیشتر از همه در این ارتباط وظیفه دارند ؛

 

تا اگر جایی هم لازم شد ، از قدرت قانون برای تخریب و نوسازی مراکز تجاری فرسوده اقدام نمایند .

 

۱۴- ساماندهی وضعیت موجود ساختمان های تجاری

 

ساماندهی وضعیت موجود ساختمان های تجاری ( اعم از فرسوده و جدید الاحداث ) از نظر مقررات ایمنی و آتش نشانی حداقل اقدامی ست که بایستی در دستور کار قرار گیرد

 

- هیات مدیره ساختمان های تجاری

 

- سازمان های آتش نشانی شهرها ( بویژه کلان شهر تهران )

 

- مالکین ساختمان های تجاری

 

- ستاد های بحران و مدیریت شهری

 

- شورای اسلامی شهرها

 

به عنوان اصلی ترین مراجع تصمیم گیر در ساماندهی وضعیت موجود ساختمان های تجاری شناخته می شوند و در این ارتباط مسئولیت مستقیم دارند .

 

دستگاه قضایی و دادستانی کلان شهرها و شهرهای بزرگ ضروری ست در این ارتباط وارد عمل شوند و مسئولیت های این سازمان ها ، نهادها ، مالکین و شوراهای اسلامی شهرها را به آنان یادآور شوند .

 

تخلف و تمرد از دستورات ایمنی در ارتباط با ساماندهی وضعیت موجود ساختمان های تجاری بایستی مورد پیگرد جدی دستگاه قضایی بویژه دادستانی ها به عنوان مدعی العموم قرار گیرد .

 

درس حادثه پلاسکو به مدیران بنیاد :

 

به لطف خدای متعال بنیاد از چهار سال پیش با پیش بینی و استقرار سیستم HSE  ( ایمنی ، بهداشت حرفه ایی و محیط زیست ) ، نسبت به شناسایی و مقابله با مخاطرات احتمالی در حوزه های کاری اقدام نموده است .

 

اما این اقدامات کافی نیست و نباید به حداقل ها قانع بود .

 

هر چند طی چهار سال گذشته حوادث کارگاه ها و واحدهای وابسته به بنیاد به شدت کاهش یافته و هزینه های مالی بنیاد در این ارتباط به حدا قل های ممکن رسیده است ؛

 

ولی با بروز حادثه پلاسکو ، زنگ های هشدار برای همه مسئولان در هرسطح و رده ایی و در جای جای کشور به صدا درآمده است .

 

دیگر امروز نباید از کنار نقاط حادثه خیز و نا ایمن به آسانی گذشت .

 

حساسیت های مدیران محترم در نمایندگی ها ، مجتمع ها و شرکت ها بایستی پس از حادثه ساختمان پلاسکو ، چند برابر شود .

 

شناسایی نقاط ضعف سیستم ، مناطق آسیب پذیر ، سالن ها ، سوله ها و تجهیزات ، کنترل بموقع وسائل اعلام و اطفاء حریق ( هر اقدامی که منجر به ساماندهی وضعیت نا ایمن احتمالی در محیط کار می شود ) ، بایستی با دقت و حساسیت مورد بازبینی قرار گیرد ؛

 

تا جان مددجویان و اموال بنیاد به مخاطره نیفتد .


۱۵- درس پایانی حادثه پلاسکو

 

باید همه مردم و دولت از این حادثه درس بگیریم و ابتدا ایمنی را جدی گرفته و جان و مال یکدیگر را به خطر نیندازیم .

 

بررسی ساختمان های حادثه خیزاز سوی دولت و مردم در سراسر کشور و اقدامات پیشگیرانه می تواند بزرگترین در س این حادثه باشد .

 

انشاء الله که از آن غافل نشویم و با گذشت زمان این حادثه را به فراموشی نسپاریم .

 

جان آتش نشانان عزیزمان در این را ه نثار و ایثار شد تا همه ما از این حادثه درس های بزرگ بیاموزیم .

 

درس ، ایثار ، گذشت ، صبوری ، همدلی ، همزبانی  و عبرت برای آینده ، آینده ایی روشن برای این  مردم کشور عزیز .

                                                                                                                 رحیم مطهر نژاد

 

 

 


 

 

امام علی علیه السلام: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور غررالحكم / حدیث 8620
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد14
امروز ستاد388
دیروز ستاد587
این هفته ستاد975
این ماه ستاد5209
کل ستاد864415
امروز تمام پرتالها 6924 کل تمام پرتالها 9044129

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک