یکشنبه, 11 خرداد 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

پیشنهاد تأسیس سازمان بین المللی دیده بان حقوق زندانیان

به نام خالق زیبایی هاپیشنهاد تأسیس سازمان بین المللی دیده بان حقوق زندانیان
هر کاری که با نام خدا شروع نشود ، نیمه کاره باقی خواهد ماند .

 

پس در آغاز این طرح خدای رحمان و رحیم را یاد می کنم تا نام و صفات بخشدگی و مهربانی او راه گشای این پیشنهاد برای نجات جان انسان ها باشد .

 

خدای متعال نسبت به همه بندگان رحمان ( بخشنده ) و نسبت به بندگان خاص خود رحیم ( مهربان ) است .

 

هدف از بیان این پیشنهاد گره گشایی از کار انسان های آسیب دیده و بندگان محروم خدا در زندان های تمام کشورهای جهان است .

 

ذکر این نکته نیز ضروری ست ؛

 

در این پیشنهاد از عنوان زندانی به معنای عام استفاده می شود و منظور از زندانی ، جنایتکاران ، تبهکاران ، آدم ربایان ، سارقان مسلح ، کلاهبرداران ، قاچاقچیان حرفه ای مواد مخدر و بطور کلی افرادی که ضد بشریت و امنیت کشورها اقدام می نمایند ، نیست .

 

از طرفی ارائه این پیشنهاد بدلیل فقدان ساز و کار بین المللی برای رسیدگی به مشکلات زندانیانی که در کشورهای خارج از وطن خود گرفتار زندان شده و به جز خدای رحمان و رحیم ملجا و پناهگاهی ندارند ، تهیه شده است .

 

بیشترین انگیزه از بیان این پیشنهاد امداد رسانی، نجات و کمک به زندانیانی است که به خاطر انجام برخی تخلفات سطحی و سبک در کشورهای دور از وطن خود گرفتار زندان شده و در کنار زندانیان تبهکار و جنایتکار نگهداری می شوند .

 

از آنجا که ، سازمان صلیب سرخ جهانی تنها ماموریت رسیدگی به زندانیان جنگی را در دنیا بر عهده دارد و سایر زندانیان در جهان سازمان بین المللی به عنوان متولی ندارند .

 

با تأسی به آیه شریفه صدر این نامه ، ( نجات یک انسان برابر است با نجات یک جامعه ) ، این پیشنهاد تهیه شده است .

 

همانطور که سعدی علیه الرحمه در زیباترین حالت ممکن بیان داشته ؛

 

     بنی آدم اعضای یک پیکرند                      که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی بدرد آورد روزگار                       دگر عضوها را نماند قرار
 
   

تشکیل یک سازمان بین المللی برای دیده بان حقوق و کمک به زندانیان در سراسر جهان می تواند رفتار دولت ها و کشورها را نسبت به زندانیان اتباع بیگانه سامان بخشد .

 

موضوعی که هم اکنون کشور و گروهی از هموطنان مان در خارج از مرزها نیز با آن مواجه می باشند .

 

بر اساس آمار وزارت امور خارجه تعداد ۳۰۰۰ نفر زندانی ایرانی در ۶۰ کشور جهان گرفتار شده و طبیعی است دوری از وطن اولین و مهم ترین مشکل این زندانیان ( به عنوان افراد آسیب دیده ) می باشد .

 

جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبدع و مبتکر این پیشنهاد به جامعه جهانی می تواند گام بزرگی را برای دفاع از حقوق بشر بر دارد .

 

یقیناً این پیشنهاد از سوی جامعه بین الملل ، مردم و مقامات اقصی نقاط جهان به لحاظ جنبه های انسانی و حقوق بشری مورد استقبال قرار خواهد گرفت . ( به غیر از کشورهای جنایتکار و ضد حقوق بشر )

 

البته ممکن است برخی کشورها با اغراض سیاسی و دشمنی با نظام و ملت ایران بخواهند ، این پیشنهاد را به نفع خود مصادره و یا اینگونه جلوه دهند که جمهوری اسلامی ایران بدلیل وجود زندانیان خود در سایر کشورها به ارائه این پیشنهاد مبادرت نموده است .

 

از آنجا که هر کار و یا هر پیشنهادی در ابعاد ملی و بین المللی دارای موافق و مخالف است ، نباید به این دلیل از ارائه آن غفلت نمود .

 

جمهوری اسلامی ایران در تعامل جدید با دنیا ، ظرفیت های جدیدی پیش روی مردم و مقامات کشورهای مختلف جهان قرار داده و استفاده از تمام این ظرفیت ها در این مقطع از تاریخ به نفع همه مردم دنیاست .

 

اگر به آموزه های پیامبر رحمت و مهربانی نیز مراجعه کنیم ، در می یابیم که نگاه ایشان نسبت به اسرای جنگی ( در واقع زندانیان ) با نگاه امروز مسئولان و مردم دنیا متفاوت است .

 

ایشان برای تادیب اسرای جنگی ( زندانیان ) روش های خاص و مبتکرانه ای داشته اند ؛

 

به عنوان مثال آموزش خواندن و نوشتن به دیگران از جمله روش های آن حضرت برای جبران گذشته افراد بوده است .

 

این سازمان بین المللی می تواند با تأسی به شیوه های پیامبران آسمانی و اقدامات بشر دوستانه روش های نوینی برای مدیریت بر زندانیان اتباع بیگانه را به کشور های مختلف جهان آموزش داده و تمام کشورهای جهان را به نگهداری استاندارد زندانیان مکلف نماید .

 

یکی از مشکلات کشورهای جهان منجمله کشور عزیزمان ایران ، تدبیر برای مدیریت مفقودان و یا ربایش های در حال انجام در جهان است .

 

در حال حاضر هیچ سازمان بین المللی مسئولیت رسیدگی به افرادی که در کشور ی غیر از کشور خود مفقود و یا مورد ربایش قرار می گیرند ، وجود ندارد .

 

این سازمان بین المللی می تواند از جنبه های حقوق بشری و با در اختیار داشتن ساز و کار جهانی به این موضوع نیز ورود پیدا نماید .

 

بطور شاخص امام موسی صدر و ۴ دیپلمات ایرانی ( که بالغ بر ۳۳ سال از ربایش آنان می گذرد ) و این عزیزان و بسیاری دیگر از مردم جهان به دلیل آزادگی و آزادی خواهی در اقصی نقاط دنیا ، مورد ربایش ، قرار می  گیرند .

 

سال های متمادی در زندان های مخوف ، نامعلوم و با شرایط ضد انسانی و ضد حقوق بشری در زندان نگهداری می شوند و هیچ سازمان بین المللی مدافع حقوق این انسان ها نیست .

 

خانواده های زندانیان ( که بستگان آنان در کشورهای دیگر زندانی می باشند ) ، نیز هیچ ملجا و پناهگاهی در بین سازمان های حقوق بشری و جامعه بین الملل ندارند .

 

حتی بسیاری از خانواده ها از کمترین امکانات برقراری تماس و ارتباط تلفنی با بستگان زندانی خود در کشورهای دیگر بی بهره اند .

 

روزها ، هفته ها ، ماه ها و سال ها سپری می شود و بدلیل فقدان ساز و کار بین المللی برای نگهداری زندانیان اتباع بیگانه در کشورهایی غیر از وطن زندانی ، زندانیان خارجی اجازه تماس با خانواده های خود را پیدا نمی نمایند .

 

خانواده های زندانیان بدلیل عدم دسترسی به یک سازمان متعهد بین المللی ( که بر پایه رعایت حقوق انسانی و حقوق بشر پایه ریزی شده باشد ) ؛

 

    ۱- نمی توانند از سلامت زندانیان خود مطلع شوند .


    ۲-  نمی توانند برای زندانیان خود وکیل بگیرند .


    ۳- نمی توانند به ملاقات زندانیان خود بروند .


    ۴- نمی توانند با زندانی خود تماس تلفنی ، مکاتبه ایی و اینترنتی برقرار نمایند .


    ۵- نمی توانند ا ز راه دور نیاز های اولیه زندانیان خود را تأمین نمایند .


    ۶- نمی توانند مشکلات امرار معاش خود و خانواده را تأمین نمایند .


    ۷- نمی توانند از آخرین وضعیت بازگشت زندانیان خود به کشورشان مطلع گردند .

 

تنها با ایجاد یک سازمان متعهد بین المللی ویژه زندانیان خارجی می توان به نگرانی های زندانیان و خانواده های آنان در کشور متبوع شان پایان داد .

 

تلاش های کشور ایران برای تأسیس یک سازمان دیده بان حقوق زندانیان ، با همراه نمودن کشورهای دیگر می تواند برگ زرینی بر افتخارات جمهوری اسلامی ایران در جهان بیفزاید .

 

استفاده از ظرفیت کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهای عضو جنبش غیر متعهد ها بمنظور تسریع در ثبت و آغاز بکار این سازمان بین المللی ، می تواند راه دستیابی به این هدف را کوتاه نماید

 

جمهوری اسلامی ایران در کنار رایزنی های بین المللی برای ثبت این حرکت انسانی و همگام با منشور سازمان ملل متحد می تواند ، با برگزاری یک کمپین بین المللی با فراخوان نخبگان جهانی ( اعم از نخبگان علمی ، فرهنگی ، هنری و شخصیت های محبوب در دنیا ) ، به این مهم مبادرت ورزد .

 

مردم جهان بویژه خانواده های مظلوم زندانیان خارجی در دنیا  تشنه این حرکت انسانی و بین المللی می باشند .

 

سازمان بین المللی دیده بان حقوق زندانیان می تواند یک سازمان مردم نهاد باشد تا شائبه دولتی بودن آن بر طرف شود .

 

این سازمان مردم نهاد با حمایت های مادی و معنوی جمهوری اسلامی و کشورهای عضو می تواند یک حرکت انسان دوستانه بزرگ را در جهان رقم بزند .

 

بویژه با وقوع جنگ های نیابتی در منطقه ( گروگان گیری مردم و استفاده از آنان به عنوان اسرای غیر نظامی و یا سپر دفاع انسانی ) ، نقش این سازمان بین المللی به عنوان دیده بان حقوق زندانیان را پر رنگ تر می نماید .

 

طرح این موضوع در مجامع بین المللی و در فرصت هایی که در اختیار مقامات محترم جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد ، زمان مناسبی است تا نگرانی های زندانیان خارجی و خانواده های آنان را کاهش داد .

 

این مهم با درایت و تدبیر مسئولان عالیرتبه کشور و نخبگان ایران اسلامی می تواند ببار نشیند . 

 

چه خوب این که جمهوری اسلامی ایران به عنوان منادی رحمت و مهربانی در جهان ، پیشتاز این اقدام بشر دوستانه باشد و در جریان تعاملات جدید با جهان ، به این کار عظیم و انسانی سرعت بخشد .

 

تاسیس این سازمان بین المللی می تواند با فراخوان از نخبگان علمی ، فرهنگی ، هنری ، قهرمانان ملی و بین المللی در قالب تهیه آثار ودر ادامه با برگزاری یک نشست بین المللی به میزبانی کشورمان انجام شود .

 

چشم زندانیان خارجی و خانواده های آنان ( بویژه زندانیان ایرانی خارج از کشور و خانواده های آنان در ایران ) ، پس از خدای رحمان و رحیم ، به دستان با کفایت مسئولان کشور و نخبگان ایران اسلامی دوخته شده است .

 

آنان را تنها نگذاریم .

                                        
                                            


 

 

 


 

 

امام صادق (سلام الله علیه) : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ. نماز شخص خوشبو برتر از هفتاد نماز بدون بوى خوش است. الصلاة: ص 51 ح 148
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد14
امروز ستاد354
دیروز ستاد587
این هفته ستاد941
این ماه ستاد5175
کل ستاد864381
امروز تمام پرتالها 6336 کل تمام پرتالها 9043541

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک