پنج شنبه, 01 فروردين 1398
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • حجت الاسلام پورمحمدی:
  حجت الاسلام پورمحمدی:

  بین جرم و تخلف باید تفاوت قائل شد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

 • سخن مدیر عامل:
  سخن مدیر عامل:

  حل مشکلات زندانیان و خانواده آنان در کشور نیازمند اجماع ملی است ، زندانی محصول دستگاه قضائی نیست، رسالت بنیاد تغییر و تبدیل مددجو به انسان کار آفرین و خلاق است.

فرد محکوم ، به ارائه خدمات عمومی رایگان مکلف شد/ تصادف و نداشتن گواهینامه علت محکومیت

خبرگزاری میزان - در راستای اعمال مجازات‌ های جایگزین حبس دادگاه کیفری دو شهرستان طبس فرد محکومی را به ارائه خدمات عمومی رایگان در اداره ورزش و جوانان این شهرستان به میزان دویست و هفتاد ساعت مکلف کرد.
به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان ، یکی از سیاست‌ های کلی دستگاه قضایی که در سالیان اخیر بیش از گذشته دنبال می‌شود سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان‌ ها با استفاده از اعمال مجازات‌های جایگزین حبس است.

 

این سیاست که پشتوانه قانونی دارد به قضات اجازه می‌ دهد که در برخی جرائم و برای برخی مجرمین از مجازات‌هایی استفاده کنند که هم امکان اصلاح فرد وجود داشته باشد و هم جامعه از آن مجازات منتفع شود.

 

دادگستری استان خراسان جنوبی در رابطه با صدور احکام جایگرین حبس گام‌ های خوبی برداشته است.

 

در یک نمونه دادگاه کیفری دو شهرستان طبس در راستای اعمال مجازات‌ های جایگزین حبس فرد محکومی را به ارائه خدمات عمومی رایگان در اداره ورزش و جوانان شهرستان طبس به میزان دویست و هفتاد ساعت مکلف کرد.

 

فردی به اتهام ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بر اثر تصادف رانندگی به پرداخته دیه در حق شاکی به عنوان مجازات خصوصی و کیفر حبس به عنوان مجازات عمومی جرم محکوم شد.

 

این فرد که با سواد ، فاقد سابقه کیفری ، متاهل ، شاغل در کارگر معدن و آزاد به قید کفالت ، متهم به ایراد صدمه بدنی غیر عمدی در اثر بی احتیاطی در امر رانندگی بدون داشتن گواهینامه بوده است.

 

دادگاه در مورد نوع و میزان صدمات وارده به مصدوم و با عنایت به کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب طبس ، تحقق ارکان سه گانه جرم ( رکن قانونی، مادی و معنوی ) بزهکاری متهم را محرز دانسته و به استناد قانون حکم محکومیت وی را از باب جنبه خصوصی به پرداخت دیه در حق شاکی خصوصی و از باب جنبه عمومی جرم به ۴ ماه حبس صادر کرد.

 

دادگاه نهایتاً با عنایت به تاکید یافته‌ های نوین علم جرم شناسی بر استفاده از کیفر‌های اجتماعی جهت حفظ بزهکاران در محیط جامعه و سعی در اصلاح و بازپروری آنان و همچنین در راستای سیاست جنایی تقنینی و قضایی حبس زدا در قوای مقننه و قضاییه جهت پیشگیری از مضرات کیفر زندان و به استناد قانون و با در نظر گرفتن نوع جرم ارتکابی ، شخصیت ، مهارت و رضایت متهم ، وی را به ارایه خدمات عمومی رایگان در اداره ورزش و جوانان شهرستان طبس به میزان دویست و هفتاد ساعت ، از تاریخ قطعیت دادنامه جایگزین چهار ماه حبس تعزیری مکلف کرد.

 

در ادامه این حکم آمده است : با توجه به شاغل بودن مرتکب جرم ، میزان خدمات عمومی وی ، روزانه از چهار ساعت تجاوز نخواهد کرد و در هر صورت ، اجرای آن نباید مانع امرار معاش متعارف محکوم گردد.

 

هم چنین محکوم بدون هیچ گونه نشانه یا لباس متمایزی در نهاد پذیرنده حاضر و خدمت خواهد کرد.

 

همچنین اعلام می‌ گردد از یک سو ، در صورت تعذر اجرای کیفر جایگزین یا تخلف از دستورات یا اجرای مفاد حکم دادگاه ، با پیشنهاد قاضی اجرای احکام ، برای بار نخست یک چهارم تا یک دوم به مجازات مورد حکم اضافه و در صورت تکرار ، کیفر حبس اجرا خواهد شد.

 

از دیگر سوء، چنانچه رعایت مفاد حکم دادگاه از سوی محکوم، حاکی از اصلاح رفتار وی باشد ، دادگاه می‌تواند به پیشنهاد قاضی اجرای احکام، برای یک بار بقیه مدت مجازات را تا نصف آن تقلیل دهد.

 

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌ های جایگزین اشاره شده است. بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند. به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

 

 

 


 

 

HSE

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد11
امروز ستاد224
دیروز ستاد248
این هفته ستاد2106
این ماه ستاد224
کل ستاد673489
امروز تمام پرتالها 2944 کل تمام پرتالها 6684125

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک