سه شنبه, 11 آذر 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

نامه خداحافظی مدیریت عامل از همکاران

رؤسای محترم کل دادگستری های استان ها


دادستان های محترم استان ها و شهرستان ها


رؤسای محترم هیأت های اجرایی نمایندگی های بنیاد در استان ها


رؤسای محترم هیأت مدیره شرکت های تابعه بنیاد


اعضای محترم هیأت مدیره شرکت های تابعه بنیاد


اعضای محترم هیأت های اجرایی نمایندگی های بنیاد در استان ها


مدیران / سرپرستان محترم نمایندگی های بنیاد در استان ها


مدیران محترم مجتمع های مستقل بنیاد


مدیران عامل محترم شرکت های تابعه بنیاد


معاونین و مدیران محترم ستاد بنیاد


کارشناسان و کارکنان محترم ستاد ، نمایندگی ها ، مجتمع ها و شرکت های تابعه بنیاد

 

 

 

من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق

 با سلام

 

احتراماً ، تقدیر الهی این گونه رقم خورد تا از خرداد سال ۹۱ لغایت پایان آبان ماه سال ۹۹ بمدت ۸/۵ سال در کنار شما عزیزان و خدمتگزار زندانیان و خانواده آنان باشم .

 

ابتدا خدای بزرگ را شاکر و سپاسگزارم که این توفیق را به اینجانب مرحمت فرمود تا بخشی از عمر و تجربیاتم را در این نهاد عام المنفعه سپری نمایم .

 

لازم می دانم از همه عزیزان که اینجانب را در رسیدن به اهداف بزرگ توانمند سازی ، حرفه آموزی و توسعه اشتغال زندانیان کمک کردند ، صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم .

 

بدون شک دستاورد های ۸/۵ سال گذشته مرهون عنایات خاص الهی ، کمک و یاری معاونین ، مدیران و کارکنان بنیاد و در کنار آن همراهی اعضای محترم هیات مدیره بنیاد ، وزرای دادگستری ، رؤسای محترم سازمان زندان ها ، رؤسای محترم دادگستری ها و دادستانی ها ، مدیران محترم کل زندان های استان ها و رؤسای محترم زندان های کشور ، کارشناسان و کارکنان سازمان زندان های کشور بوده است .

 

دوران تحول بنیاد از خرداد سال ۹۱ آغاز و اقدامات گسترده و هدفمندی در این سال ها رقم خورد .

 

به دلیل اهمیت اقدامات و با هدف ایجاد انگیزه بیشتر و قوی تر در شما عزیزان برای ادامه این راه به مهتمرین دستاورد های بنیاد در این دوران اشاره می نمایم .

 

۱- اولین دستاورد بنیاد در این دوران پرافتخار برقراری تعامل ، هم افزایی و تشریک مساعی ما بین بنیاد و سازمان زندان ها بود .

 

برگزاری سه نشست مشترک ما بین مدیران بنیاد و سازمان در جوار حریم رضوی ، اصفهان و تهران آغاز این راه پر فراز و نشیب بود .

 

۲- دومین دستاورد بنیاد در این دوران توسعه اشتغال زندانیان و اقدام محوری بنیاد در این حوزه افزایش واحدهای تولیدی از ۳۰۰ واحد به ۹۸۰ واحد در داخل ، پیرامون و بیرون از زندان های کشور بود .

 

۳- سومین اقدام محوری بنیاد در این دوران تولید محصولات جدید و بازار محور و تعداد محصولات تولیدی بنیاد از ۳۰۰ نوع کالا به ۳۵۰۰ نوع کالا افزایش یافت .

 

۴- بنیاد در این دوران به یک نهاد آموزش پذیر و آموزش دهنده تبدیل شد .

 

۵- اجرای بیش از ۵ هزار هکتار سیستم های آبیاری مکانیزه در املاک کشاورزی و باغ های ملکی و زمین های در اختیار بنیاد یکی از اقدامات مهم این دوران است .

 

۶- حسابرسی و برگزاری ۹ نوبت مجامع عمومی بنیاد با حضور رؤسای محترم سابق و حاضر قوه  قضائیه و دریافت عملکرد مطلوب ، تائید صورت های مالی و سود وزیان از دیگر دستاورد های مهم بنیاد در دوران تحول است .

 

۷- تهیه ، تدوین و تصویب بودجه و سرمایه گزاری های سالانه بنیاد با ابلاغ رؤسای محترم سابق و حاضر قوه قضائیه از دیگر اقدامات محوری این دوران است .

 

۸- بنیاد در این دوران با کمک موثر سازمان زندان ها و سازمان آموزش فنی حرفه ای در حرفه آموزی بیش از ۵۰۰ هزار نفر از زندانیان نقش مهمی را ایفا و حدود یک سوم از این آموزش ها در واحد های تابعه بنیاد و بطور مستقل انجام گردید .

 

۹- احداث بیش از ۸۰۰ هکتار باغ پسته ، نخلستان ، خرما و انواع میوه از دیگر دستاورد های این دوران است .

 

۱۰- احداث ۳۰ گل خانه به مساحت تقریبی ۸۰ هزار متر مربع بمنظور تولید انواع گل ، نهال ، سبزیجات و صیفی جات از دیگر اقدامات محوری این دوران است .

 

۱۱- احداث ، تجهیز و بهره برداری از ۴۵ فروشگاه زنجیره ای حامی بمنظور عرضه مستقیم محصولات تولیدی زندانیان از دستاورد های مهم این دوران می باشد .

 

۱۲- بنیاد در این دوران پر افتخار با تأسیس و بهره برداری از شرکت های عمران و ساختمان ، توسعه خدمات الکترونیک ، خدمات تامین نیرو ، تولید گل ، کشت و صنعت ، بیمه ، بازرگانی ، نفت و پالایش و فروش الکترونیک محصولات ، اقدامات محوری مهمی را در حوزه های یاد شده رقم زد .

 

در این دوران شرکت کشت و صنعت گوهر کوه و تمپ که در حال ورشکستگی بود ، سامان و توسعه یافت .

 

۱۳- ثبت و توسعه برند حامی با هدف معرفی محصولات تولیدی زندانیان به بازار از دیگر اقدامات این دوران بود .

 

۱۴- استقرار سیستم HSE ( ایمنی ، بهداشت حرفه ای و محیط زیست ) با هدف کاهش آسیب های جسمی مددجویان و همکاران و حفاظت از محیط است از دیگر اقدامات محوری بنیاد در این دوران است .

 

۱۵- فرهنگ سازی برای تولید ثروت و اشاعه تفکر اقتصادی در حوزه های تصمیم گیری با هدف ایجاد ثروت برای زندانیان ، بنیاد و خانواده های آنان از دیگر دستاورد های این دوران است .

 

۱۶- پرداخت مالیات های عملکرد و ارزش افزوده به عنوان یک تکلیف از سوی بنیاد طی این سال ها به یک اقدام مهم تبدیل و بنیاد نه تنها باری بر نظام اسلامی نبود ، بلکه با پرداخت مالیات ها به دولت جمهوری اسلامی نیز کمک کرد .

 

۱۷- کمک به سازمان زندان ها در ساخت و ساز ساختمان مرکزی سازمان ، تکمیل برخی زندان ها ، احداث و تجهیز ساختمان ملاقات های سه گانه ، طراحی و ساخت مهد کودک ، خرید خودرو و xRAy ، خرید لوازم فرهنگی و ورزشی از دیگر دستاورد های این دوران است .

 

۱۸- طراحی ، تولید و بهره برداری از ۴ هزار دستگاه پابندالکترونیک یکی از دستاورد های مهم این دوران تحولی ست .

 

۱۹- تثبیت دارایی ها و اموال بنیاد با اخذ اسناد مالکیت برای بیش از ۵۰۰/۵ هکتار از املاک بنیاد از مهمترین دستاورد های این دوران است .

 

۲۰- احداث ، تجهیز و بهره برداری از ۶۰۰ واحد فروشگاهی در داخل زندان ها با هدف ارائه خدمات مطلوب به زندانیان از دیگر دستاورد های این دوران تحولی ست .

 

با خود گردان نمودن فروشگاه های زندان ها و اداره بیش از ۱۲۵۰ فروشگاه طی این دوران بنیاد تلاش نمود خدمات رفاهی زندانیان را با تهیه و تامین کالا های دارای برند تجاری معتبر و مشهور ، توسعه دهد .

 

۲۱- مقابله با ویروس کرونا با اتخاذ تدابیر لازم ، مستمر و پیشگیرانه طی این دوران از دیگر دستاورد های این بنیاد است .

 

طی ۹ ماه گذشته تنها ۱۰۸ مورد ابتلای  همکاران به بیماری کرونا در بنیاد ثبت و گزارش شده و به حول و قوه اللهی هیچ یک از مددجویان و همکاران بنیاد در این دوران سخت و تشدید شیوع کرونا فوت نشدند .

 

۲۲- کمک به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، بیمارستان ها ، ستاد کل نیرو های مسلح با تولید انواع لباس های بیمارستانی در جریان شیوع ویروس کرونا از دیگر دستاورد های این دوران پر افتخار است .

 

علیرغم این که از ۱۵ اسفند سال ۹۸ کلیه کارگاه های بنیاد با تدابیر پیشگیرانه شیوع کرونا از سوی سازمان زندان ها تعطیل گردید :

 

بنیاد تعاون زندانیان موفق شد با رعایت پروتکل های بهداشتی نسبت به طراحی ، تولید و فروش انواع ماسک ، فیس شیلد ، تونل های ضد عفونی کننده و خط تولید ماسک به کمک دولت و ملت شریف ایران برود .

 

۲۳- اجرای سیاست خود گردانی در واحد های کشاورزی ، دامپروری ، پرورش آبزیان ، گل خانه ها و فروشگاه ها از مهمترین دستاورد های این دوران است .

 

این اقدام بنیاد منجر به حفظ و ارتقای دارایی های بنیاد و قطع طمع برخی افراد نسبت به دارایی های این نهاد گردید .

 

این دستاورد ها و ده ها ، صد ها و هزاران اقدام مثبت و موثر برای ارتقای سطح فعالیت های بنیاد در سراسر کشور در یک حرکت جمعی و اقدام گروهی انجام شد .

 

۲۴- کمک به بیش از ۲۱۰ انجمن حمایت از زندانیان و انجمن های خاص حمایت از زندانیان و خانواده های آنان  به صورت پرداخت های نقدی جهت تهیه و توزیع کارت های هدایای نقدی از دیگر دستاورد های این دوران است .

 

۲۵- بنیاد در این سال ها با کسب مجوز از ریاست محترم سابق قوه قضائیه به یاری زندانیان ایرانی خارج از کشور شتافت و به زندانیان ایرانی در ده کشور دنیا کمک نمود .

 

۲۶- بنیاد طی این سال ها بیش از ۱۵۰۰ نفر از زندانیان را آزاد نمود .

 

۲۷- تغییر بانک عامل و ارائه خدمات مطلوب بانکی به زندانیان با طراحی و تولید حامی کارت و توزیع یک میلیون کارت جدید بانکی از دیگر دستاورد های این دوران تحولی ست .

 

۲۸- جذب و بکار گیری بیش از ۱۱۰۰ نفر از جوانان مستعد ، تحصیل کرده و علاقمند به کار در فعالیت های تولیدی و خدماتی از دیگر دستاورد های این دوران تحولی ست .

 

۲۹- تهیه و تدوین آئین نامه های مالی ، معاملاتی ، آموزش و ارزشیابی ، اداری و استخدامی با تصویب ریاست محترم قوه قضائیه از دیگر دستاورد های این دوران است.

 

۳۰- حل و فصل دعاوی مهم حقوقی بنیاد با هدف استیفای حقوق مادی و معنوی بنیاد از دستاورد های این دوران تحولی ست .

 

مهم ترین پرونده ها و دعاوی بنیاد ، خلع ید از بهره بردار کشت و صنعت بزرگ تهران ( شرکت کشت و صنعت حامیان فدک ) ، خلع ید از بهره بردار فروشگاه های استان تهران و البرز ، خلع ید از بهره برداران املاک تولید بتن دشت بهشت و برخی بهره برداران مجتمع خدمات خودرویی دشت بهشت می باشد .

 

۳۱- تولید و پخش بیش از ۱۱۰ کلیپ ، مستند و گزارش تصویری از اشتغال زندانیان در رسانه ملی ، آپارات و فضای مجازی .

 

بنیاد با اعتقاد به آیه شریف یدالله مع الجماعه ( دست خدا با جماعت است ) سعی و تلاش نمود از ظرفیت استانداری ها ، شهرداری ها ، سازمان ها ، نهاد ها و شرکت ها برای رسیدن به اهداف انسانی و بشر دوستانه توانمند سازی ، حرفه آموزی و اشتغال زندانیان به خوبی استفاده نماید .

 

۳۲- تراز و جایگاه بنیاد :

 

تراز و جایگاه بنیاد طی ۱۰۰ ماه گذشته به درجه ای رسیده که لازم است هم از آن محافظت شود ، هم ارتقا یاید .

 

بنیاد امروز ، بنیاد سال ها و ده های قبل نیست و این مجموعه هم اکنون به عنوان یک نهاد عام المنفعه توانسته نقش و جایگاه خود را در قوه قضائیه ، نظام اسلامی و در مقایسه با بسیاری از سازمان ها و نهاد های مشابه بالا ببرد .

 

۳۳- استقلال :

 

بنیاد تعاون زندانیان طی این دوران توانست با حفظ استقلال به وظایف مصرح در اساسنامه عمل و با حفظ استقلال ، قدم های بزرگی را در راستای انجام ماموریت ها و وظایف ( مطابق با خواست رؤسای محترم سابق و حاضر قوه قضائیه و رؤسای معزز مجمع عمومی ) ، بردارد .

 

استقلال بنیاد در عین همکاری و مساعدت با سازمان زندان ها ، دادگستری ها و دادستانی ها نیاز به مراقبت و حفاظت دارد .

 

۳۴- انسجام :

 

بنیاد تعاون زندانیان سال ۹۹ ، بنیادی ست منسجم ، مقتدر و در عین حال اهل تعامل .

 

بنیاد در حال حاضر بر همه نمایندگی ها استان ها ، مجتمع ها و شرکت های تابعه اشراف دارد و اقدامات بنیاد طی ۵/۸ سال گذشته بر محور ایجاد و انسجام و جلوگیری از مدیریت چند گانه استوار شده است .

 

انسجام ایجاد شده نه تنها نباید تضعیف شود که لازم است در حفظ و ارتقای آن تلاش و کوشش مضاعفی را در دستور کار قرار داد .

 

۳۵- تمرکز بر موضوع حرفه آموزی و اشتغال :

 

بر اساس مفاد اساسنامه مسئولیت حرفه آموزی و اشتغال زندانیان جزو وظایف اصلی بنیاد تعاون زندانیان است .

 

در دوران ۸/۵ سال گذشته بسیار تلاش شد تا موضوع حرفه آموزی و اشتغال زندانیان بر اساس منویات رؤسای محترم سابق و حاضر قوه قضائیه ، در بنیاد متمرکز گردد .

 

بنیاد در این زمینه توفیقات خوبی را بدست آورد و ضروری ست این تلاش استمرار یابد .

 

۳۶- وضعیت اشتغال بنیاد پس از شیوع ویروس کرونا :

 

با شیوع ویروس کرونا تمامی کارگاه های بنیاد در داخل زندان ها با هدف جلوگیری از اشاعه این ویروس از ۹۸/۱۲/۱۵ بطور کامل تعطیل گردید .

 

بنیاد نیز به دلیل جلوگیری از شیوع این ویروس خطرناک در بین زندانیان شاغل در کارگاه ها و کارخانجات داخل زندان ها ، با سازمان همراهی و این تعطیلی تا آخر فروردین ماه سال ۹۹ ادامه یافت .

 

یاد آور می شود از نیمه دوم اسفند ماه سال ۹۸ با تدبیر حضرت آیت الله جناب آقای دکتر رئیسی بیش از ۸۵ هزار نفر از زندانیان به مرخصی اعزام و تقریباً نیمی از این زندانیان از مرخصی منجر به آزادی برخوردار شدند .

 

با شروع بازگشت نیمی دیگر از زندانیان از مرخصی به زندان ها ، موج دوم مرخصی زندانیان آغاز و در این مرحله نیز حدود ۱۰۰ هزار نفر از زندانیان به مرخصی اعزام گردیدند .

 

در اثر این تصمیمات ( که به دلیل حفظ جان زندانیان از ویروس کرونا ، قابل تقدیر و تحسین است ) ، بنیاد تعاون زندانیان با توقف و رکود در بسیاری از فعالیت های تولیدی داخل زندان ها مواجه شد .

 

همچنین بدلیل عدم تاثیر نظر بنیاد در مرخصی زندانیان ، بسیاری از فعالیت ها ، اشتغال و اعزام بکار زندانیان در واحد های خارج از زندان ها ، شهرک های صنعتی ، واحد های کشاورزی ، دامپروری و ... نیز متوقف و یا با حداقل ظرفیت انجام شد .

 

با مدیریت ، اشراف و تثبیت وضعیت ویروس کرونا در زندان ها و بازگشت بخشی از زندانیان اعزام شده به مرخصی ، کم کم ، کارگاه های داخل زندان ها با ظرفیت ۳۰ الی ۵۰ %  کار خودر را آغاز نمودند .

 

همچنین ویروس کرونا و اعزام گسترده زندانیان به مرخصی منجر به کاهش بسیاری از درآمد های بنیاد از محل خدمات فروشگاهی گردید .

 

۳۷- تدابیر ریاست محترم قوه قضائیه برای توسعه اشتغال زندانیان :

 

حضرت آیت الله جناب آقای دکتر رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه و رئیس معزز مجمع  مومی بنیاد در جلسه مجمع عمومی سال های ۹۷ و ۹۸ تاکید فرمودند :

 

اشتغال زندانیان تا سقف ۱۰۰ هزار نفر افزایش یابد .

 

انجام این تکلیف بویژه در دوران شیوع ویروس کرونا مستلزم اتخاذ تدابیر جدیدی ست که ضرورت دارد ؛

 

الف- اشتغال زندانیان در داخل ، پیرامون و بیرون از زندان های کشور در بنیاد متمرکز گردد .

 

ب-همه زندانیان ( به استثنای زندانیانی که سازمان زندان ها به لحاظ امنیتی صلاح نمی داند ) ، برای اشتغال بکار به نمایندگی ها ، مجتمع ها و شرکت های بنیاد معرفی گردند .

 

این دستاوردها نیاز به مراقبت دارد .

 

در روز پایانی دوران همکاری در بنیاد تعاون زندانیان از همه مدیران و همکاران عزیزم انتظار دارم :

 

با همتی مضاعف و انگیزه ای قوی تر به ارائه خدمات به زندانیان بپردازند و این را یک توفیق الهی در حق خود و خانواده محترم بدانند .

 

چشم زندانیان پس از نگاه به الطاف بیکران خدای متعال به دستان مدیران و کارکنانی ست که در بنیاد و سازمان مشغول کار و تلاش می باشند .

 

هر اقدام سازمان و بنیاد برای توانمند سازی ، حرفه آموزی و اشتغال زندانیان چهار آسیب را از داخل ، پیرامون و بیرون از زندان ها کم می کند .

 

این هدف مهم همواره باید پیش روی مدیران و کارکنان بنیاد قرار گرفته و با توکل به خدا به سوی جلو حرکت شود .

 

از خدای متعال سعادت ، سلامت و توفیق روز افزون همه شما عزیزان را خواستارم و همواره دعای گویتان خواهم بود .

 

دست خدا یارتان

                           


                                                              رحیم مطهرنژاد 

 

 


 

 

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد26
امروز ستاد169
دیروز ستاد388
این هفته ستاد1311
این ماه ستاد3728
کل ستاد928171
امروز تمام پرتالها 4969 کل تمام پرتالها 10651843

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک