پنج شنبه, 09 بهمن 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

حامی امید همدان ؛ اینجا زندانیان مشغول کارند

همدان - ایرنا - مجتمع کشت و صنعت حامی امید همدان ، از معدود مراکزی است که زندانیان جرایم مختلف با حبس‌ های‌ کوتاه و بلند مدت مشغول کار و کسب درآمد هستند ؛ روزنه امید برای زندانیانی که گاه تا چندین دهه باید حبس را تحمل کنند. 

 

برای تهیه گزارش از شهر همدان خارج شدم و پس از طی پنج کیلومتر در جاده کرمانشاه محلی با عنوان مجتمع کشت و صنعت حامی امید که به همت بنیاد تعاون زندانیان احداث شده از دور خود نمایی کرد.

 

چرخ تولید در این مجتمع به دست مددجویانی می چرخد که روزی در پشت میله‌ های زندان کور سوی امیدی برای بازگشت به زندگی نداشتند.

 

از درب این مجموعه که وارد شوی مجسمه یک ماهی به عنوان نمادی از حرکت زندگی توجه همگان را به خود جلب می کند ؛ اینجا تمام کارگرانش می دانند که زندان پایان زندگی نیست بلکه می تواند شروعی دوباره باشد.

 

مدیر مجتمع کشت و صنعت حامی امید همدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، با بیان اینکه خانواده زندانیان آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند ، اظهار داشت : این مجتمع سال ۱۳۸۷ در زمینی به مساحت سه هزار متر احداث شد و ظرفیت تولید محصولات این مجتمع سالیانه ۱۰ هزار تن است.

 

محمدرضا کاظمیان افزود : هر شغلی که برای زندانیان ایجاد می شود ، یک آسیب از داخل زندان و چند آسیب در خارج زندان را از پیرامون زندانیان و خانواده های آنان دور می کند.

 

وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال برای زندانیان یک حرکت جهادی ، کمک به تولیدات داخلی و استفاده از ظرفیت های اقتصاد مقاومتی است اظهار داشت : در صورت انتخاب صحیح شغل و نگاه اقتصادی به آن ، علاوه بر کمک به زندانیان ، چرخ های اقتصادی کشور نیز به چرخش در می آورد و مانع از واردات کالاهای بی کیفیت به داخل می شود.

 

مدیر مجتمع کشت و صنعت حامی امید همدان ادامه داد : ۶۰ مددجو در ۲ شیفت کاری در این مجتمع به تولید خوراک ماهی ، خوراک دام ، خوراک طیور ، پرورش ماهی قزل آلا ، تولید کود ارگانیک و کاشت و برداشت محصولات کشاورزی مشغول هستند.

 

کاظمیان با اشاره به تولید محصولات کشاورزی و آبزی در این مجتمع خاطر نشان کرد : تولید خوراک دام و طیور و آبزیان مهمترین فعالیت مجتمع کشت و صنعت حامی امید همدان است.

 

پس از گفت و گو با کاظمیان ، به سراغ مددجویان فعال در این مجتمع رفتم تا از نزدیک با شرایط کار و زندگی آنها آشنا شوم.

 

جوانی که ته ریش داشت توجه ام را به خود جلب کرد و با او همکلام و مدت زمان تحمل حبس را از وی جویا شدم.

 

محمد که غم و حسرت در نگاهش موج می زد گفت : محکوم به حبس ابد بودم که پس از تجدید نظر به ۲۵ سال زندان محکوم شدم.

 

وی که سه سال از دوران محکومیت خود را سپری کرده است ، عنوان کرد : شب هایی که در زندان می گذرد امیدی به طلوع خورشید در پشت دیوارها نیست ، همه جای زندان بوی مرگ و پایان زندگی می دهد.

 

او  که به جرم حمل مواد مخدر جوانی خود را تباه کرده است ، ادامه می دهد : مرگ بهتر از حبس ابد است ، امیدی به بازگشت نداشتم چرا که جوانی ام پشت میله های زندان طی می شد.

 

اما به گفته محمد ، اشتغال در کارخانه حس نا امیدی را در وی کمتر کرده است و این مددجوی زندانی که پس از پایان کار در کارخانه ، شب ها را در کنار خانواده سر بر بالین می گذارد ، آرامش نسبی یافته و امروز امیدوارتر است.

 

مردی که سن و سالی از او گذشته نیز در کارخانه مشغول به کار است و سه سال دیگر باید یا در زندان باشد و یا در کارخانه کار کند.

 

حسین می گوید : ۶ فرزند دارد و به هشت سال حبس محکوم است و معیشت خانواده به سختی می گذرد.

 

او که از کرده خود پشیمان است ، در حالی که اشک از گوشه چشمانش بر روی گونه اش غلت می خورد ، اضافه می کند : فرزند آخرم پسری ۱۰ ساله است و از اینکه او بداند پدرش زندانی است شرمسارم.

 

این مددجو اضافه می کند : وقتی از کارخانه به کنار خانواده باز می گردم هر چند شرایط مالی به سختی می گذرد و حقوق ناچیز کارخانه دردی از دردها دوا نمی کند ، اما دست کم فرزندم نمی داند که پدرش زندانی است و گمان می کند که من از سرکار به منزل بازگشته ام.

 

مهدی مددجوی دیگری است که سه سال پیش پس از تحمل ۱۶ سال حبس به آغوش خانواده بازگشته بود اما از سال گذشته بار دیگر راهی زندان شده است.

 

وی در حالی که کیسه های خوراک را بر روی باسکول می گذاشت با خود می گفت : خود کرده را تدبیر نیست.

 

وقتی از او می پرسم ۱۶ سال کم نبود ؟ چرا باز هم مرتکب اشتباه شدی ؟ می گوید : پس از ۱۶ سال حبس دیگر جایگاهی در خانواده و جامعه نداشتم ؛ پاسخی که عرق سرد بر پیشانی ام می نشاند.

 

 

 


 

 

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد7
امروز ستاد57
دیروز ستاد473
این هفته ستاد2185
این ماه ستاد3109
کل ستاد948352
امروز تمام پرتالها 1296 کل تمام پرتالها 11049890

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک